Finisaż wystawy Włodzimierza Krzemińskiego

24 czerwca 2019 (Poniedziałek)
Galeria Fotografii Fokus, ul. Pułaskiego 7

Spotkanie autorskie z Włodzimierzem Krzemińskim

Gdy ktoś mnie pyta dlaczego fotografuję, odpowiadam zazwyczaj: bo jestem wolnym człowiekiem, płacę podatki a fotografowanie jest dozwolone. Ale tak naprawdę, to fotografuję gdyż jestem ciekawy, jak to, co widzę, będzie wyglądało potem na zdjęciu. Podobnej odpowiedzi udzielił kiedyś Gary Winogrand będący kontynuatorem sposobu widzenia bliskiego mi duchowo Roberta Franka. Frank zapytany o moment decydujący w fotografii stwierdził, że każdy moment w którym robi się zdjęcie jest decydujący. Ta estetyka, którą przyjęło się nazywać stylem „niedecydującego momentu” (określenie Vladimira Birgusa) okazała się najbliższa mojemu sposobowi oglądu świata. Oczywiście nie wszystkie zdjęcia spełniają powyższe kryterium i niekiedy udaje mi się zrobić zdjęcie w tzw. decydującym momencie, lecz – proszę mi wierzyć – jest to czysty przypadek.
Włodzimierz Krzemiński

Włodzimierz Krzemiński (ur. 1953 r.) – od 1979 r. członek Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego, a od 1987 r. Związku Polskich Artystów Fotografików. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny) na kierunku „realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia”. W latach 1985-1994 pracował w Zamku Królewskim w Warszawie na stanowisku fotografa, a w latach 1990-2010 prowadził, wspólnie z Krzysztofem Pawelą, studio fotograficzne, gdzie realizowane były prace dla wiodących Agencji Reklamowych oraz dla klientów indywidualnych. W latach 2006-2012 był wykładowcą w Studium Fotografii ZPAF oraz w Europejskiej Akademii Fotografii. Od roku 2010 jest nauczycielem w Zespole Szkół Fototechnicznych w Warszawie oraz realizuje autorskie projekty fotograficzne.

Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe:
1983 – Droga i jej ludzie - Galeria FF, Łódź (inauguracja działalności galerii FF),
1983 – Kompleks nadwartości - Galeria Hybrydy, Warszawa,
1988 – Kometa Halleya Podąża... - Galeria FF, Łódź,
1988 – Arsenał, Warszawa,
1989 – Military Style - Mała Galeria, Warszawa,
1991 – Fotografia Wyobraźni - Stara Galeria ZPAF, Warszawa,
1995 – Visioni & Sensazioni - Instytut Polski, Rzym, jako kurator wystawy,
2006 – 16 Fotografii – Klub Alchemia, Kraków,
2008 – Polska lat 70. – PKiN, Warszawa,
2011 – Fotografie 1981 - 2011, Stara Galeria ZPAF, Warszawa,
2014 – Upload Download - UA, Poznań,
2018 – Dwa półwyspy - Fotoklub RP, Warszawa.