Kaplica Sykstyńska przybywa do Siedlec

29 czerwca 2018 (Piątek)
Sala Biała, ul. Pułaskiego 6

Już od 28 i 29 czerwca b.r., kto nie dotarł jeszcze do Kaplicy Sykstyńskiej, lub nie nacieszył oka podziwiając ją z poziomu podłogi, będzie mógł w z bliska przyjrzeć się nawet najmniejszemu szczegółowi XV i XVI wiecznych fresków, przychodząc do Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, ul. Pułaskiego 6 (wejściówki do odbioru w Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach) gdzie zostanie wystawiony monumentalny album odtwarzający dzieła w skali 1:1.

Pierwszy raz w dziejach Kaplicy Sykstyńskiej koneserzy sztuki, wielbiciele zabytków sakralnych, a nawet zwykły człowiek mają na wyciągnięcie ręki dzieła wielkich XV i XVI-wiecznych malarzy włoskich (Michała Anioła, Botticellego, Ghirlandaio, Perugino etc.). W roku 1787 J.W. Goethe napisał. „Kto nie widział Kaplicy Sykstyńskiej, nie może mieć pojęcia do czego zdolny jest człowiek”, a dziś Muzea Watykańskie we współpracy ze Scripta Maneant zrealizowały spektakularny projekt wydawniczy, którego efektem jest publikacja dzieł Kaplicy Sykstyńskiej w skali 1:1, zebranych w 27 kilogramowym albumie „La Capella Sistina”.

Po sukcesie pokazu albumu w Warszawie, na zaproszenie Prezydenta Wojciecha Kudelskiego album zagości w SIEDLCACH, aby mieszkańcy tego miasta mogli zobaczyć epokowe arcydzieło poligraficzne, które powstało, by na zawsze udokumentować status-quo każdego szczegółu Kaplicy i jednocześnie zabezpieczyć ten największy skarb Muzeów Watykańskich i światowe dziedzictwo kulturowe przed skutkami upływającego czasu. Każdy nabywca albumu otrzymuje personalizowany list z podziękowaniami od Muzeów Watykańskich za finansowe wsparcie tej dokumentacji, oraz zaproszenie na prywatne zwiedzanie Kaplicy po godzinach jej otwarcia dla publiczności.

Album jest wynikiem przeprowadzonej Ekskluzywnej Kampanii Fotograficznej, trwającej 65 nocy podczas, których dwóch fotografów -  Carlo Vannini i Ghigo Roli - na ponad 11 metrowych rusztowaniach i z 7 metrowymi statywami dokumentowało każdy najmniejszych szczegół wspaniałych dzieł sztuki, robiąc w sumie ponad 270 tysięcy zdjęć w najwyższej rozdzielczości. Całość przedsięwzięcia była możliwa dzięki użyciu specjalnych technik laserowych i zaawansowanego technologicznie sprzętu. Replika Kaplicy Sykstyńskiej w Mexico City była możliwa właśnie dzięki tej kampanii.

Album został wydany w 3 tomach, w gigantycznym formacie (43.5 × 61 cm) na ekskluzywnym papierze (wyprodukowanym w najstarszej w Europie papierni Fedrigoni), który oddaje autentyczność kolorów fresków w 99,9%. Narratorem albumu i kuratorem przedsięwzięcia jest historyk sztuki Antonio Paolucci, były dyrektor Muzeów Watykańskich.

Ten absolutny rarytas wydawniczy w limitowanym nakładzie 1999 egzemplarzy zamawiany jest przez koneserów sztuki, kolekcjonerów rzeczy unikalnych, a nawet inwestorów, którzy czują wartość i potencjalne zyski ze sprzedaży albumu, gdy nakład na rynku pierwotnym zostanie wyczerpany. Dzisiejsza cena międzynarodowa to 12.600 Euro.

W Polsce wyłączność na dystrybucję tylko 50 egzemplarzy otrzymał Dom Emisyjny Manuscriptum, który po premierze w kwietniu natychmiast znalazł nabywców na 26 egzemplarzy, a dziś prezentuje album w SIEDLCACH.

Prezentacja odbędzie się: 28 czerwca o godz. 18.00 i 29 czerwca o godz. 16.00 w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, ul. Pułaskiego 6.

Photos © Governatorato SCV, Direzione dei Musei - All rights reserved