MOK

Aktualności

Powrót

Koncert kolędowy Antoniny Krzysztoń z zespołem dla słuchaczy SUTW

26 stycznia 2022 (Środa)
godz. 11:00 14:00
Sala widowiskowa "Podlasie", ul. Sienkiewicza 63

Kolędy i pastorałki są nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Stwarzają niezwykłą atmosferę dobra, przyjaźni i pokoju. Ten niepowtarzalny klimat wniesie w nasz Uniwersytet Antonina Krzysztoń z zespołem, która zaprezentuje przepiękne kolędy własnego autorstwa oraz kolędy tradycyjne.

Antonina Krzysztoń zadebiutowała 40 lat temu na I Przeglądzie Piosenki Prawdziwej w gdańskiej Hali Olivia. Choć w koncercie „Zakazane piosenki” wystąpiło mnóstwo gwiazd – z Jackiem Kaczmarskim, Krystyną Jandą, Maciejem Zembatym i Markiem Grechutą na czele – to właśnie ona zdobyła muzyczny laur. Jan Pietrzak zaprosił ją do swojego Kabaretu Pod Egidą i wszystko wskazywało na to, że 27-letnia wówczas Antonina szybko zostanie ulubienicą Polaków. Niestety, ogłoszenie stanu wojennego sprawiło, że musiała zejść do podziemia – pierwsze kasety magnetofonowe wydawała w drugim obiegu w wydawnictwach podziemnych. Za swą działalność opozycyjną już wcześniej była wielokrotnie aresztowana. Mimo że znalazła się na liście artystów „zakazanych”, nie przestała śpiewać.

Wspomina: Wiedziałam, że moje piosenki w większości mogłyby ukazać się w normalnym obiegu, ale nie chciałam tego. Trwał bojkot telewizji i radia. To był czas, gdy ludzi wsadzano do więzienia za ich przekonania.

Antonina Krzysztoń zawsze trzymała się z dala od tzw. środowiska oraz show-biznesu. Od czterdziestu lat uważana jest za jedną z najlepszych w Polsce artystek spoza głównego nurtu. Ma na swoim koncie kilkanaście płyt i tysiące koncertów, na które zawsze przychodzą tłumy miłośników jej talentu.

Artystka często żartuje, że nikomu do tej pory nie udało się jej skomercjalizować. Zdaje sobie sprawę z tego, że straciła wiele intratnych kontraktów, przeszło jej koło nosa mnóstwo wspaniałych koncertów transmitowanych przez telewizję, a co za tym idzie – także wielka sława i wielkie pieniądze. Nie żałuje jednak swoich wyborów, gdyż jak mówi: To, co robię, jest zgodne z tym, co czuję. Bardzo się cieszę, że mogę realizować pomysły, które przychodzą mi do głowy. Mieć wolność... to jest wielki luksus.

Podczas koncertu towarzyszył jej będzie zespół w składzie: Marcin Majerczy – gitary, Marcin Lamch – kontrabas, José Manuel Albán Juárez „Manolo” – perkusja.

Spotkanie wyłącznie dla słuchaczy Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.