MOK

Aktualności

Powrót

Niedzielny Salon Muzyczny - Trio Lontano

05 marca 2017 (Niedziela)
godz. 17:00
Sala Biała, ul. Pułaskiego 6

Trio fortepianowe Lontano powstało w 2009 roku. Pomysłodawcami założenia zespołu byli muzycy pochodzący z południa Polski, ale rodzinnie i zawodowo związani z Białymstokiem: Anna Kamińska (fortepian), Paweł Polak (skrzypce) oraz Grzegorz Vytlacil (wiolonczela).

Kameraliści tria fortepianowego Lontano poza wspólna grą, prowadzą ożywioną działalność artystyczną i pedagogiczną. Koncertują też jako soliści i kameraliści wraz z innymi zespołami w kraju i za granicą m. in w Kijowie na Chamber Music Session, współpracując z takimi artystami jak K. Kenner czy podczas cyklu koncertów kameralnych w Białymstoku i Bielsku – Białej z L. Stawarz, a także na Festiwalu Forum Musicum we Wrocławiu oraz Rzeszowie.

Trio fortepianowe Lontano posiada w swoim repertuarze utwory kompozytorów różnych epok i krajów, jednak szczególnym zainteresowaniem darzą literaturę polskich kompozytorów muzyki kameralnej – L. Różyckiego, G. Fitelberga, F. Chopina.

Paweł Polak – naukę gry na skrzypcach rozpoczął w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. St. Moniuszki w Bielsku – Białej. W roku 2006 ukończył z wynikiem celującym Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Janusza Skramlika. W 2005 roku studiował także w Hochschule für Musik und Theater „Felix Mendelssohn Bartholdy” w Lipsku, w klasie prof. Rolanda Baldiniego, w ramach programu stypendialnego Socrates – Erasmus. Podczas edukacji muzycznej kilkakrotnie brał udział w Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Łańcucie w klasie prof. Marieke Keser, prof. Andrzeja Grudnia i prof. Roberta Szredera, w Letniej Akademii Muzycznej w Żaganiu w klasie prof. Bartosza Bryły, jak też w kursach mistrzowskich prowadzonych przez prof. Christopha Wynekena i prof. Semiona Yaroshevicha w Akademii Muzycznej w Katowicach (również w zakresie kameralistyki). W 2003 roku uczestniczył w Idyllwild Arts Academy Summer Program w USA (kursy orkiestrowe, kameralne). Brał również udział Landesjugendorchester Baden-Wurttemberg pod dyrekcją Christophera Wynekeena. Do swoich osiągnięć zalicza koncerty kameralne z kwartetem Libero w towarzystwie Kevina Kennera na fortepianie w Białymstoku i Kijowie na festiwalu Chamber Music Session, I nagrodę w Uczelnianym Konkursie Skrzypcowym Karol Szymanowski a violino w Katowicach w 2005 roku, II nagrodę na VIII Śląskim Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków - Turnieju Młodych Wirtuozów w Katowicach w 2002 roku i wyróżnienie na V Międzywojewódzkim Konkursie Skrzypcowym w Będzinie w 1996r. Wystąpił również jako solista z orkiestrą na Festiwalu Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej w 2002 roku. Współpracował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Kameralną Aukso, Śląską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Śląską, Radomską Orkiestrą Kameralną, Radiową Filharmonią New Art. Od 2006 roku pracuje w orkiestrze symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku jako muzyk tutti, a od 2012 roku na stanowisku zastępcy kierownika II skrzypiec tego zespołu. W ramach zainteresowań muzyką dawną w jej historycznym brzmieniu od 2007 roku jest koncertmistrzem zespołu wokalno-instrumentalnego Diletto. Jest również członkiem kwartetu smyczkowego Libero zarówno jako skrzypek i altowiolista.

Anna Kamińska – naukę gry na fortepianie rozpoczęła w Podstawowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Będzinie. Ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I i II Stopnia w Bytomiu w klasie prof. Marii Serafin. Akademię Muzyczną im Fryderyka Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku oraz studia podyplomowe ukończyła z wyróżnieniem na wydziale instrumentalno-pedagogicznym - kierunek fortepian. Uczestniczka licznych seminariów pianistycznych pod kierunkiem m.in.: M Catanii, A Jasińskiego, W Mierżanova, A. Tatarskiego, J Bonowetrza, Duo Pepicelli. Brała udział w konkursach fortepianowych (m.in.: I Paderewskiego w Wodzisławiu Śląskim - wyróżnienie czy Jenesse Musicales i Enescu w Bukareszcie). Ma za sobą zarówno występy solowe jak i z towarzyszeniem zespołów kameralnych. Obecnie pracuje jako pedagog i akompaniator w Łomży i Białymstoku.

Grzegorz Vytlacil – absolwent POSM I i II stopnia im. St. Moniuszki w Bielsku – Białej w klasie Heleny Firlej oraz Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku w klasie wiolonczeli prof. Andrzeja Zielińskiego. Kilkakrotnie uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Łańcucie oraz w Zamościu w klasie prof. Tomasza Strahla. Brał udział również w kursie muzycznym zorganizowanym w Chorzowie pod kierunkiem prof. Andrzeja Orkisza oraz w Ogólnopolskich Seminariach Dla Wiolonczelistów i Kameralistów w Białymstoku pod kierunkiem Duo Pepicelli, prof. Tomasza Tomaszewskiego, prof. Catalin Ilea. Wystąpił jako solista z orkiestrą symfoniczną Opery i Filharmonii Podlaskiej w ramach corocznego cyklu koncertu dyplomantów w 2006r. Gra również w duecie z pianistką Kariną Komenderą, z którą zagrał szereg koncertów w Bielsku – Białej, Białymstoku i Rzeszowie.Od 2014 gra w Kwartecie Dworskim. W 2011r. wystąpił w ramach cyklu Muzyka w Starym Kościele razem z wybitną klawesynistką prof. Lilianną Stawarz oraz kwartetem wokalnym. Wraz z prof. Lilianną Stawarz odbył w 2012 cykl koncertów muzyki dawnej w Bielsku-Białej oraz w Białymstoku. Od 2005 roku pracuje w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Program koncertu:

L. Różycki – Rapsodia na skrzypce, fortepian i wiolonczelę op. 33

G. Fitelberg – trio fortepianowe f – moll op.10
1. Allegro moderato e appasionato
2. Scherzo
3. Elegia
4. Finale Allegro agitato

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w przedsprzedaży w kasach MOK przy ul. Pułaskiego 6 i Sienkiewicza 63 oraz godzinę przed koncertem. Rezerwacje biletów pod nr tel. 25 794 31 03 i 25 794 31 26.