Niedzielny Salon Muzyczny - koncert Ewy Rzeteckiej-Niewiadomskiej

18 marca 2018 (Niedziela)
Sala Biała, ul. Pułaskiego 6

Henry Purcell pełnił funkcję kompozytora na dworze królewskim, mianowanego kopisty Opactwa Westminsterskiego, a następnie został jednym z organistów katedry królewskiej. Uchodzi on za twórcę angielskiej muzyki narodowej, czego wyrazem może być uznanie jego opery Dydona i Eneasz za operę narodową. Wśród jego kompozycji znaleźć można liczne anthemy, ody, muzykę instrumentalną oraz sceniczną.

Już 18 marca w ramach Niedzielnego Salonu Muzycznego, cyklu spotkań z muzyką klasyczną w wykonaniu i interpretacji najwybitniejszych artystów scen polskich, od lat wpisanego w repertuar Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, swoją koncertową premierę będzie miała wydana nakładem wydawnictwa DUX Recording Producers płyta Henry Purcell. Suites For Harpsichord Ewa Rzetecka-Niewiadomska.

To wspaniała okazja do poszerzenia swojego muzycznego horyzontu, poznania nowych inspirujących osób ze środowiska muzycznego oraz przybliżenia się do sztuki. Przewodnikiem po kompozycjach Henry’ego Purcella i wykonaniach Ewy Rzeteckiej-Niewiadomskiej będzie Kinga Anna Wojciechowska – redaktor naczelna magazynu Presto.

Ewa Rzetecka-Niewiadomska – w roku 2003 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie klawesynu prof. Leszka Kędrackiego, a w 2008 roku studia podyplomowe w Konserwatorium Muzycznym w Genewie w klasie klawesynu solowego prof. Alfonso Fedi. W 2014 zdobyła tytuł Maestro al Cembalo w klasie prof. Leonardo Garcia Alarcon w konserwatorium genewskim i nagrodę specjalną Groux-Extermann za wystawienie opery Johna Blowa „Venus and Adonis”. Studiowała grę na organach w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Ireny Wisełki-Cieślar, następnie u prof. Marcelo Gianniniego w Genewie i Liuwe Tamminga w Bolonii.

Koncertuje solowo jako klawesynistka i organistka, kameralnie i w orkiestrach, w Polsce i za granicą. Regularnie współpracuje z zespołem Atelier Baroque de l'Orchestre de la Suisse Romande (Szwajcaria) i Kapela Polonica, gra w duecie z flecistą Carlo Jansem jako zespół Duo impetuoso, barytonem Hubertem Niewiadomskim tworząc Duo Polonais oraz flecistką Eweliną Zawiślak jak Duo E&E wykonując muzykę współczesną na flet i klawesyn. Współpracowała przy wystawianiu oper barokowych z Teatrem Wielkim w Łodzi, jak również z szwajcarskim zespołem Cappella Genevensis.

Regularnie od 2010 bierze udział  jako pedagog i akompaniator w międzynarodowym Forum for Flute and Piano w Luksemburgu.

W 2009 roku nagrała płytę Barok w Europie wraz z flecistką Joanną Woszczyk- Garbacz, natomiast w 2011 roku - francuskie i angielskie miniatury do sonetów Andrzeja Żarneckiego. W 2017 roku dokonała nagrań suit klawesynowych H. Purcella, które ukazały się nakładem firmy DUX i są pierwszą płytą z suitami tego kompozytora w Polsce.

Po uzyskaniu tytułu doktora pracuje jako adiunkt w łódzkiej Akademii Muzycznej.

Hubert Niewiadomski, baryton – siedlczanin, absolwent SP nr 9 im. H. Sienkiewicza i I LO im. Bolesława Prusa w Siedlcach. Edukację wokalną odbył pod kierunkiem prof. Katarzyny Zachwatowicz-Jasieńskiej (Warszawa), a następnie w klasie prof. Gillesa Cachemaille’a w Wyższym Konserwatorium Muzycznym w Genewie. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Alaina Garichota, Ulricha Koella, Irwina Gage, Roberta Tear, Omara Porras, Jean-Paula Fouchécourt i Tona Koopmana. Ukończył również studia informatyczne na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej oraz uzyskał stopień doktora w dziedzinie fizyki cząstek elementarnych na Uniwersytecie w Manchesterze. Pracował w CERN w Szwajcarii, był organistą Polskiej Misji Katolickiej w Genewie.

Jako solista wykonuje muzykę oratoryjno-kantatową, operową i kameralną. Specjalizuje się w wykonawstwie pieśni polskich, niemieckich, francuskich i rosyjskich. Występuje z Ave Sikk i Ewą Rzetecką-Niewiadomską (Duo Polonais). Występował m.in. z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej, Polską Orkiestrą Radiową, Polską Orkiestrą Bałtycką, Orkiestrą Konserwatorium w Genewie. Wykonywał także recitale pieśni i arii operowych, m.in. z okazji Roku Chopinowskiego 2010 prezentował recitale pieśni i arii operowych w Krakowie (Willa Decjusza), Warszawie (koncert pod patronatem Prezydenta RP z okazji 100-lecia Ośrodka dla Niewidomych w Laskach) oraz w Genewie. Regularnie występuje na festiwalach muzyki organowej i wokalnej (Łódź, Polanica Zdrój, Olkusz, Świdnica, Genewa).

Stale koncertuje z wiodącymi zespołami genewskimi (m.in. Cantatio i Ensemble Vocale et Instrumentale de Carouge) wykonując przede wszystkim muzykę barokową. Nagrał madrygały Monteverdiego, Dowlanda i Moulinié w ramach albumu Resonance wydanego w 2010. Uczestniczył w licznych koncertach kantat Bacha, Telemanna i muzyki angielskiej (m.in. partia tytułowa w operze Venus i Adonis Johna Blowa). Specjalizuje się również w wykonawstwie chorału gregoriańskiego.

Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasach MOK przy ul. Pułaskiego 6 i Sienkiewicza 63, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:45 oraz godzinę przed koncertem. Rezerwacje biletów pod nr tel 25 794 31 03 i 25 794 31 26.