Ogólnopolski Festiwal "Jesteśmy Wolni" - spektakl "Polskie DNA - wolność tańcem malowana"

28 października 2018 (Niedziela)

Spektakl „Polskie DNA – wolność tańcem malowana” to wychodzące poza ramy, multimedialne, taneczne przedstawienie oparte na technice tańca współczesnego, formie teatru alternatywnego, archiwalnych filmach i zdjęciach.

Polska i jej historia, aż do odzyskania niepodległości, przedstawiona będzie w sposób niekonwencjonalny, współczesny. Poprzez odpowiednio stworzoną choreografię taneczną i ruch, a także wykorzystanie materiałów z polskich archiwów (zdjęcia i filmy), chcemy zachęcić, szczególnie młodzież, do poszerzenia wiedzy na temat historii Polski oraz zmusić do refleksji na temat wolności i niepodległości.

W ramach projektu odbędą się warsztaty aktorskie z Piotrem Furmanem, warsztaty z tańca współczesnego prowadzone przez Simone Donatiego i Francescę Merollę i warsztaty z emisji głosu, które poprowadzi Ada Pogoda-Kołodziejak. Konsultacje historyczne przeprowadzi Krzysztof Kolasiuk.

Scenariusz, reżyseria i choreografia – Joanna Woszczyńska, kierownik, choreograf i założyciel Formacji Tańca Nowoczesnego LUZ, Alternatywnego Teatru Tańca LUZ i Akademii Tańca LUZ ART, choreograf wielokrotnych mistrzów Polski, Europy i świata. Jest autorką wielu autorskich spektakli tanecznych i musicalowych m.in. Katharsis, Bajkowy musical, Nasza klasa w PRL-u, Szkło, The Nature of Dance, Dzieci Powstania '44 i Nasza klasa w PRL-u II. Asystentem choreograf i reżyser jest Bartosz Woszczyński - tancerz oraz choreograf, absolwent londyńskiej wyższej szkoły Rambert School of Ballet and Contemporary Dance. Swoją prrzygodę z tańcem rozpoczął w FTN LUZ. Tworzył choreografie m.in. dla Alternatywnego Teatru Tańca LUZ, YDA | Swindon Dance, YDA | Exeter, Warsaw Ballet, a obecnie dla Teatru Tańca Zawirowania. Obsadę artystyczną stanowią utalentowani tancerze i aktorzy Alternatywnego Teatru Tańca LUZ oraz zaproszeni goście.

Wstęp na zaproszenia - do odebrania w sekretariacie MOK, ul. Pułaskiego 6. Liczba zaproszeń ograniczona.

Spektakl odbywa się w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu „Jesteśmy Wolni”.

Festiwal dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”