Otwarcie Poplenerowej Wystawy Fotografii Grupy Twórczej Fotogram "Bałtów 2019"

12 września 2019 (Czwartek)
Galeria Fotografii Fokus, ul. Pułaskiego 7

Jak co roku w pierwszych dniach maja, Grupa Twórcza Fotogram przebywała na kilkudniowych warsztatach. To już osiemnasty nasz wspólny plener i coraz trudniej jest znaleźć miejsce, gdzie jeszcze nie byliśmy. Tym razem ponownie udaliśmy się w Świętokrzyskie, a dokładnie w okolice Ostrowca Świętokrzyskiego. Nasza baza znajdowała się w pobliżu malowniczo położonego nad Kamienną Bałtowa. Charakterystyczne dla krajobrazu Pogórza Bałtowskiego są strome zbocza Doliny Kamiennej z wapiennymi skałkami oraz liczne, znajdujące się w okolicy, wąwozy lessowe. Największą atrakcją turystyczną miejscowości jest Park Jurajski założony tutaj w 2004 roku, po odkryciu skamieniałych tropów dinozaurów. Niewątpliwie najciekawszym zabytkiem architektury Bałtowa byłby klasycystyczny pałac książąt Druckich-Lubeckich z końca XIX wieku. Niestety obecnie jest zdewastowany i zamknięty dla zwiedzających.

W poszukiwaniu atrakcyjnych tematów do fotografowania uczestnicy pleneru odwiedzili także inne miejsca. Do najciekawszych należą: rezerwat archeologiczny w Krzemionkach z neolityczną kopalnią krzemienia, Fabryka Porcelany w Ćmielowie, a także liczne zabytki związane z historią Staropolskiego Okręgu Przemysłowego.

Pogoda tym razem dopisała i cele organizacji pleneru zostały osiągnięte. Efekty naszej pracy prezentujemy na wystawie i w katalogu. Długo będziemy wspominać świętokrzyskie krajobrazy i pewnie nie raz wracać do tych miejsc.

Andrzej Ruciński

Wystawa czynna do 11 października 2019 r.