Otwarcie wystawy fotografii Jerzego Chaberka "Wiara i Pamięć"

17 października 2019 (Czwartek)
Galeria Fotografii Fokus, ul. Pułaskiego 7

Pamięć…

Życie każdego z nas, to ciąg chwil, momentów zdarzeń. Jednostkowe losy wpisują się w historię rodziny, w najszerszej perspektywie również ludzkości. A to, co sprawia, że możemy poznać tę historię, dotrzeć do swoich korzeni, że możemy poczuć się cząstką większej całości, to pamięć – arka przymierza między dawnymi i młodszymi laty.

„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.” (ks. Jan Twardowski)

Domnatio memoriae, czyli wymazanie z pamięci potomnych i skazanie na zapomnienie, było najsurowszą karą we wszystkich cywilizacjach, począwszy od tych starożytnych. Stosowano ją wobec sprawców najcięższych przestępstw. Bo zapomnienie o człowieku było tożsame z jego unicestwieniem. Analogicznie, pamięć o kimś powinna więc być dla niego nagrodą. Im pamięć dłuższa, tym dłużej jest z nami ten, którego już nie ma, a to, co się skończyło, jednak się nie kończy; to, co umarło, jednak żyje.

Pomniki, także te nagrobne, nie bez powodu zawierają w swojej nazwie tę cząstkę, którą ma także staropolskie „pomnę”, czyli współczesne „pamiętam”. Bo te – czy okazałe, czy nawet skromne – materialne ślady pamięci o przodkach, zawsze przyciągają tych, którzy nie zapomnieli.

Adam Dąbrowski

Jerzy Chaberek – należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Ukończył Studium Fotograficzne w Katowicach. Na stałe mieszka w Łomży. Uprawia różne gatunki fotografii – od czystej formy krajobrazu po fotografię inscenizowaną i kreacyjną. Od zawsze fascynuje go fotografia analogowa. Jest laureatem kilkudziesięciu konkursów fotografii artystycznej i przyrodniczej. Najbardziej ceni sobie główną nagrodę Konfrontacji Polskiej Fotografii Artystycznej w Gorzowie Wielkopolskim oraz Grand Prix i medal im. Włodzimierza Puchalskiego. Jego prace prezentowane były w gazetach branżowych m.in. w „Fotografii”, „Exit”, „Foto”, ”Format” i wielu innych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Warto wymienić „Foto-Medium-Art”, „2piR”, Starą Galerię ZPAF.

Od kilku lat fotografuje Ziemię Łomżyńską w starych technikach fotograficznych.

Wystawa czynna do 15 listopada 2019 r.