MOK

Aktualności

Powrót

Polsko-Japońskie Międzynarodowe Spotkania Artystyczno-Kulturalne

16 czerwca 2019 (Niedziela)
godz. 11:00
Siedlce

Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, Formacja Tańca Nowoczesnego LUZ oraz POLJA będą gościć w dniach 16-20 czerwca 2019 r. japoński zespół Kihou z Hamamatsu. Jego liderką i założycielką jest Akane Fujiwara – pedagog, nauczyciel, instruktor tańca. Członkami grupy są dzieci już od 3 roku życia, młodzież i osoby dorosłe.

Celem działalności zespołu jest kultywowanie pięknej, tradycyjnej muzyki wywodzącej się z Prefektury Okinawa w Japonii. Za sprawą swojej wyjątkowości zespół zyskał duże uznanie występując na największych festiwalach i dużych scenach w Prefekturze Shizuoka. Występy grupy opierają się głównie na ludowych tańcach Okinawy, które w ostatnim czasie stały się niezwykle popularne w całej Japonii. We wszystkich niemal tańcach zespołu Kihou widać nawiązanie do tańca z bębnami Taiko. Są one jednak bardziej energetyczne i atrakcyjne, bowiem artyści tańczą z bębnami, nie jedynie wokół nich. Na szczególną uwagę zasługuje Acer – taniec będący niemal mistycznym tańcem spirytualnego kontaktu z przodkami.

Ciężka praca wszystkich członków grupy została zauważona przez władze Polsko-Japońskiego Towarzystwa Wymiany Kulturalnej POLJA (Poland Shimin Koryu Tomonokai z siedzibą w Hamamatsu). Za sprawą Mieko Kageyamy i Ryszarda Jabłońskiego zespół będzie mógł zaprezentować się  na forum międzynarodowym – poprzez liczne koncerty, jakie w czasie pobytu w Polsce zagra w Warszawie i w Siedlcach.

Polsko-Japońskie Międzynarodowe Spotkania Artystyczno-Kulturalne to szereg wydarzeń, spotkań i koncertów, jakie Miejski Ośrodek Kultury z Formacją Tańca Nowoczesnego LUZ, Alternatywnym Teatrem Tańca LUZ oraz POLJA przygotował dla swoich wyjątkowych gości z Kraju Kwitnącej Wiśni. Członkowie grupy Kihou poznawać będą polską kulturę. Wezmą udział w zajęciach przygotowanych przez nauczycieli i uczniów siedleckich placówek oświatowych – Niepublicznego Przedszkola „Słoneczna Dolina”Miejskiego Przedszkola nr 15 i Szkół Podstawowych nr 4, 7 i 11. Dzięki tym spotkaniom przybliżą też uczniom wymienionych placówek swoją orientalną, jakże inną dla Polaków, kulturę japońską.

W programie pobytu znalazła się również wizyta gości z Hamamatsu w siedleckim magistracie, podczas której spotkają się z Prezydentem Miasta Siedlce - Andrzejem Sitnikiem.

Punktem kulminacyjnym pobytu zespołu w Siedlcach, wpisującym się w obchody 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską, będą koncerty Polsko-japońskie konfrontacje taneczne KIHOU&LUZ w wykonaniu gości i gospodarzy, na które zapraszamy do sali widowiskowej „Podlasie” MOK 18 czerwca.

Miejski Ośrodek Kultury i POLJA współpracują już od 20 lat organizując dwustronną wymianę kulturalną pomiędzy Siedlcami i Hamamatsu. Dzięki tej współpracy Formacja Tańca Nowoczesnego LUZ odbyła 4 razy tournee po Japonii – koncertując  w Hosoe, Hamamtasu, Gifu i innych japońskich miejscowościach. Miejski Ośrodek Kultury oraz tancerze LUZ gościli w Siedlcach grupy artystyczne z Japonii m.in. zespół KAIKO 500, Grupę Jazz Dance Station MASHU.

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę naszych sponsorów – Katarzyny Grabowskiej (Sala Zabaw „Młynek”), Macieja Grabowskiego (FHU „Matrix”), Jakuba Wyszomirskiego (Honda-Wyszomirski), Krzysztofa Redesiuka (Zakład Usług Inżynierskich, LiR Sp. z o. o.), Andrzeja Łuki (LiR Sp. z o. o.) oraz Stanisława Przesmyckiego (Zakład Elektrotechniczny ZELTECH), dzięki którym  możliwe stało się zapewnienie komfortowych warunków pobytu naszym gościom.