MOK

Aktualności

Powrót

Poplenerowa Wystawa Fotografii Grupy Twórczej Fotogram "Białoruś 2018"

25 sierpnia 2020 (Wtorek)
godz. 09:00
Miejski Ośrodek Kultury

Fotografie, które prezentujemy zostały wykonane na Białorusi podczas XVI pleneru Grupy Twórczej Fotogram, obywającego się na przełomie kwietnia i maja 2018 roku. Wzięło w nim udział 21 osób. Pomysłodawcą wyjazdu za naszą wschodnią granicę był jeden z członków Grupy Aleksander Skums. Uczestnicy pleneru mieli okazję wykonywać zdjęcia m.in. w Grodnie, Nowogródku, Mińsku, Nieświeżu, Mirze i Wołkowysku. Mogli również podziwiać piękne jezioro Świteź. Prezentujemy w całości wystawę, która po raz pierwszy pokazana była w Galerii Fotografii Fokus Miejskiego Ośrodka Kultury we wrześniu 2018 r.

To kraj, w którym w jednym miejscu spotkać można zachodnią cywilizację i wschodni temperament, najnowsze modele smartfonów i wozy zaprzężone w konie, wyzłacane sufity i pieczołowicie łatane od dziesiątek lat drewniane chatki... To kraj trochę straszny, ale jednak niezwykle fascynujący... I ludzie bardzo otwarci i chętni do rozmów...
Aleksandra Jurkowska

Wyjazd na Białoruś był bardzo dobrym pomysłem, odwiedziliśmy wiele urokliwych i klimatycznych miejsc. Ciekawy kraj, ładne krajobrazy, fotograficznie jest co robić polecam każdemu na weekend lub na dłuższy wyjazd.
Paweł Bączyk

Moje pierwsze spostrzeżenie - w centralnych punktach miast i miasteczek na postumentach pomników "Lenin wiecznie żywy". A drugie - we wszystkich cerkwiach drzwi cały dzień otwarte a w zadbanych, pięknych wnętrzach modlący się wierni. I to ich właśnie Państwu pokazuję.
Agnieszka Kondracka-Bylińska

Białoruś to państwo kontrastów. Z nowoczesną stolicą. Z kasynami, pięknymi kobietami i wsiami, które niewiele się zmieniły od stu lat. Białoruś to jeden wielki skansen z pomnikami Lenina.
Adam Krasuski

Ogromna frajda pojechać razem z przyjaciółmi na plener fotograficzny do kraju z którego pochodzę.
Lena Skarus

W trakcie rozmowy z pewną starszą kobietą (jej ojciec zginął w czasie wojny w walkach o Gdańsk), padło takie stwierdzenie "Jesteśmy (Polska i Białoruś) sąsiadami, a tak mało wiemy o sobie". To chyba najlepsze podsumowanie...
Artur Ruciński

Białoruś okazała się kolejnym miejscem, w którym mogłam połączyć swoje pasje... podróżowanie, poznawanie nowych miejsc i ludzi oraz uwiecznianie tego za pomocą aparatu...
Barbara Biarda

Najbardziej zachwycił mnie zwiedzany ostatniego dnia Wołkowysk. Wśród motywów, jakie fotografowałem, największe wrażenie sprawił przejmujący pomnik poległych w Afganistanie. Ciekawostką są motywy miłe naszym sercom, czyli Park Siedlecki i koszary 3 Pułku Strzelców Konnych Wojska Polskiego II RP.
Sławomir Kordaczuk

Białoruś - kraj jakże nam bliski...
Lech Kalinowski

Białoruś! Jeziora, lasy, łąki oraz mili życzliwi ludzie….. Zawsze czuję nostalgię, wracając tam – wracam do czasów mojego dzieciństwa i młodości…
Aleksander Skums

Białoruś czyli na wschodzie bez zmian.
Marcin Jurkowski

Informacje z mediów, jakie do mnie docierały, nie zachęcały do wyjazdu na Białoruś. Zostałem bardzo mile zaskoczony pogodnym usposobieniem ludzi i malowniczością wsi. Miejsca, w których byliśmy zadziwiały czystością i porządkiem.
Henryk Oleszczuk

Zadbane ulice i place, kwiatki, ład i porządek to pierwsze wrażenie jakie wywiera Białoruś na turyście. Stabilizacja życia społeczeństwa, widoczna w miastach i wsiach, jest argumentem władzy przeciwko zarzutom dotyczącym dyktatury i nieudolnego zarządzania państwem. Białorusini akceptują taki stan rzeczy, przecież jest spokojnie, bezpiecznie i bezproblemowo.
Andrzej Ruciński

Moje negatywne wyobrażenie o Białorusi jako zacofanej, zamkniętej prowincji Europy pękło jak bańka mydlana, gdy znalazłam się tam. Urzekł mnie wszechobecny porządek bez petów i śmieci na chodnikach czy w lasach. Otwarci i wspaniali ludzie, w sercach których czuć radość i wolność, mimo ciężkiego oddechu na plecach.
Agnieszka Król

Na ulicach w zasadzie nie widać milicji, ale jest duża ilość sprzątaczy ulic, którzy ubrani w charakterystyczne uniformy z zapałem zamiatają idealnie czyste ulice. Czyżby "służby" zmieniły umundurowanie?
Krzysztof Miduch