Wernisaż Dorocznej Wystawy Fotografii Grupy Twórczej FOTOGRAM "Fotografia Uliczna"

23 lutego 2017 (Czwartek)
Galeria Fotografii Fokus, ul. Pułaskiego 7

Tym razem członkowie Grupy Twórczej FOTOGRAM postanowili sprawdzić swoją czujność i refleks w fotografii ulicznej. Nazwa ta została zapożyczona z angielskiego wyrażenia "street photography" i sugeruje robienie zdjęć na ulicach aglomeracji miejskich, a tak naprawdę jest to pojęcie szerokie i umowne. Fotografie zaliczane do tej kategorii zawierają elementy reportażu i dokumentu, jednak nie powinny być kojarzone z konkretnymi miejscami i osobami, nie wymagają dodatkowego komentarza i odnoszą się głównie do człowieka, jego zachowań i relacji z otoczeniem. Ideą fotografii ulicznej jest pokazanie niepozowanej i niesprowokowanej przez fotografującego sytuacji. Liczy się tu przede wszystkim dyskrecja, oraz umiejętność widzenia i przewidywania możliwych wydarzeń. "Fotograf uliczny" to przede wszystkim baczny obserwator potrafiący znaleźć dwuznaczności w najzwyklejszych sytuacjach. Jedną fotografią umie skomentować rzeczywistość lub opowiedzieć ciekawą historię. Podglądając ludzkie zachowania pokazuje co nas bulwersuje, śmieszy czy skłania do refleksji. Dostrzega ukryte znaki i przekazy w pozornej codzienności. Fotografię uliczną tworzą ludzie, codzienne sytuacje, emocje.

Ktoś powiedział, że najlepszym aparatem jest ten, który mamy przy sobie. Myślę, że sprawdza się to szczególnie w fotografii ulicznej. Obecnie, w epoce cyfrowej rejestracji obrazu, fotografia stała się bardzo popularnym medium. Fotografują wszyscy i w wielu archiwach znalazłyby się prace spełniające kryteria tej specyficznej dziedziny fotografii.

Andrzej Ruciński

Wystawa czynna do 24 marca, od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-18.00