MOK

Aktualności

Powrót

Wernisaż wystawy fotografii Katarzyny Gubrynowicz "Barwy Krajobrazu"

24 marca 2022 (Czwartek)
godz. 18:00
Galeria Fotografii Fokus, ul. Pułaskiego 7

Wystawa „Barwy Krajobrazu” to cykl czterdziestu czterech fotografii ukazujących piękno dzikich zakątków Polski oraz Islandii. Zdjęcia zrobione zostały na przestrzeni wielu lat i o różnych porach roku. Prace o wymiarach 50 x 70 cm wydrukowane na najwyższej jakości papierze barytowym, oprawione w passe-partout, aluminiowe ramy i szkło tworzą unikalny zestaw. Prezentowane fotografie składają się na barwną mozaikę, która nie tylko sprzyja zadumie nad pięknem i różnorodnością świata, ale także, dzięki autorskim komentarzom załączonym do prac, ma wymiar edukacyjny. Każdy opis składa się z części informacyjnej (nazwa miejsca, regionu), kontekstu przyrodniczego oraz fotograficznego.

Dotychczas wystawa była eksponowana w Galerii PROM Saska-Kępa w Warszawie (marzec 2019), w Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych (lipiec-wrzesień 2019) oraz w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży (lipiec 2020 – maj 2021).

Katarzyna Gubrynowicz z wykształcenia jest artystką grafikiem po warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od ponad dekady zajmuje się przede wszystkim fotografią przyrody, głównie krajobrazu. Jest członkinią Związku Polskich Fotografów Przyrody (w latach 2013-2016 prezes Zarządu Głównego) oraz Związku Polskich Artystów Plastyków.

Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych, laureatka wielu konkursów polskich i międzynarodowych (m.in. wyróżnienia w międzynarodowych konkursach fotograficznych GDT, Asferico czy BioPhotoContest). Prowadzi kanał na YouTube poświęcony fotografii przyrody oraz warsztaty fotograficzne w terenie (m.in. w Bieszczadach, Pieninach, nad Biebrzą). W swoich pracach, jak również w swojej działalności, stara się nie tylko ukazać wyjątkowe piękno przyrody, ale również uwrażliwić na potrzebę jej ochrony. Ambasadorka na Polskę Sojuszu Na Rzecz Odpowiedzialnej Fotografii Przyrodniczej „Nature First”.

Przyroda uczy pokory. Bywa, że z wyprawy wracam tylko z kilkoma ujęciami lub pustą kartą. Bywa, że poszukuję jakiegoś wymarzonego kadru przez parę sezonów. Tym większa jednak radość, kiedy w końcu uda się go uwiecznić. Bywa też, że to, co dane jest mi przeżyć, przerasta moje wszelkie marzenia. Przyroda jest nieprzewidywalna i to jest wspaniałe.

Fotografia przyrody, jeśli nie jest pasją – umiera. To coś więcej niż praca, czy hobby. To po prostu życie.
Katarzyna Gubrynowicz

Wystawa czynna do 22 kwietnia 2022 r.