MOK

Aktualności

Powrót

Wernisaż wystawy malarstwa Krystyny Piejki pt. "Barwy lata"

14 września 2021 (Wtorek)
godz. 18:00
Mała Galeria Sztuki, ul. Sienkiewicza 63

Krystyna Piejka jest siedlczanką, emerytowaną nauczycielką jednego z siedleckich gimnazjów. Jest artystką bez wykształcenia plastycznego. Swoją przygodę z malarstwem rozpoczęła po przejściu na emeryturę. Najpierw przez dwa lata próbowała swoich umiejętności w zaciszu domowym, później trafiła na warsztaty do Izy Staręgi, gdzie pod okiem mentorki rozwijała swój talent, poznawała techniki, doskonaliła swój warsztat. Od 2016 r. uczęszczała na warsztaty malarskie przy Siedleckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku prowadzone przez Aleksandrę Rykałę. W tym też okresie przez 4 lata była członkiem Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków, gdzie prace oceniane były przez profesorów Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Krystyna Piejka to artystka, której w ciągu kilku lat udało się wypracować spójny, przemyślany język artystyczny. Jej prace to wizualny pamiętnik z pozoru nieistotnych zdarzeń, ulotnych stanów emocjonalnych, codziennych wrażeń i przeżyć. Artystka w prosty, subtelny i intuicyjny sposób portretuje codzienność i wspomnienia wydarzeń. Każdy z obrazów poświęcony jest ulotnej chwili niosącej ze sobą ogromny ładunek przeżyć wewnętrznych, którymi dzieli się z odbiorcami. Autorka zaprasza widzów do swojego świata przeżyć, który nie jest pozbawiony uniwersalności – każdy może się utożsamić z miejscem, sytuacją, zdarzeniem.

Cykl ponad trzydziestu obrazów zatytułowany „Barwy lata” jest wynikiem twórczych i odtwórczych eksperymentów autorki, która poprzez przemyślany dobór koloru, kompozycję, technikę pokazuje własne emocje wywołane tą porą roku, tworzy odpowiedni nastrój, pragnąc dzielić się tym z odbiorcami i pobudzić ich wyobraźnię, przywołać wspomnienia.

Barwa dla autorki to nie tylko kolor, to odcienie emocji – wspomnienie radosnej urlopowej beztroski, to dotyk słońca, deszczu, szum strumyka, to muzyka lasu, zapach skoszonej łąki…

Wystawa „Barwy lata” jest piątą indywidualną wystawą autorki, której prace prezentowane były także na wystawach zbiorowych – dwóch w Warszawie i trzech w Siedlcach (w ramach działalności warsztatowej).

„Barwy lata” to kontynuacja malarstwa związanego z porami roku – pierwszy cykl prac prezentowany w maju 2014 r. w Galerii Kultura nosił tytuł „Moje pory roku”, drugi we wrześniu 2015 r. w restauracji „Kochanówka” przedstawiał „Jesienne impresje”. Później autorka na chwilę oddaliła się w kierunku abstrakcji geometrycznej, czego pokłosiem była wystawa zatytułowana „Geometria i pejzaż” prezentowana w maju 2017 r. w Małej Galerii Sztuki MOK, aby w 2021r. powrócić z całą paletą „barw letnich”.

Wystawa czynna do 5 października 2021 r. od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-17:00 oraz zgodnie z kalendarzem imprez.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Podczas wernisażu obowiązują obostrzenia sanitarne określone w zarządzeniu Dyrektora MOK, opracowanym na podstawie wytycznych GIS.