Wykład Doroty Pikuli dla słuchaczy SUTW

08 maja 2019 (Środa)
godz. 11:00 14:00

Czym jest sztuka? Próba interpretacji obrazów

Patrząc na dzieła sztuki staramy się odczytać ich znaczenie oraz intencje autora. Szukamy kodu, według którego będziemy mogli lepiej zrozumieć to, na co patrzymy. W historii sztuki są epoki, w których łatwiej pojąć zamysł autora, gdyż posługuje się obowiązującymi zasadami, a są i takie, w których na próżno szukać ogólnej zasady zarówno tworzenia, jak i interpretowania. Nasuwa się pytanie czy w ogóle istnieje możliwość nauczenia się interpretacji dzieł sztuki? A jeśli tak, to czy każdy może się tego nauczyć?

Na te i inne pytania związane z interpretacją sztuki odpowie Dorota Pikula – historyk sztuki, od 18 lat kustosz Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach. Miłośniczka piękna w malarstwie, rzeźbie, architekturze, muzyce i tańcu. Absolwentka historii sztuki KUL oraz zabytkoznawstwa i konserwacji sztuki kościelnej w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W Perugii ukończyła kurs odnawiania dzieł sztuki, zaś w Hiszpanii studiowała dzieła El Greca. Jest autorką książki o wybitnej siedlczance „Tańcem oczarowana. Wspomnienia o Ziucie Buczyńskiej”.