MOK

Aktualności

Powrót

Wykład Grażyny OSullivan "Wartości chrześcijańskie w XXI wieku" dla słuchaczy SUTW

19 lutego 2020 (Środa)
godz. 11:00 14:00
Sala widowiskowa "Podlasie", ul. Sienkiewicza 63

O wartościach mówimy wszyscy, ale rzadko zastanawiamy się, czym naprawdę one są i jaką rolę odgrywają w naszym życiu. Czy są cechą przedmiotu lub zjawiska, czy też raczej ideą? Na co dzień mówimy raczej, że coś ma wartość (materialną, sentymentalną, historyczną etc.), ale czy to znaczy, że dana rzecz jest wartością? Wbrew pozorom to rozstrzygnięcie nie jest czysto teoretyczne, lecz ma kluczowe znaczenie dla naszego życia, wyborów, jakie podejmujemy i sposobu, w jaki realizujemy swoje cele. Wartości chrześcijańskie – tak często wspominane nie tylko w kościele, ale też przez polityków i zwykłych ludzi – są ważne pod warunkiem, że w ogóle wiemy, o jakie wartości konkretnie chodzi. Wiara, nadzieja i miłość oraz inne wartości będące fundamentem Dekalogu (życie, rodzina, prawda, uczciwość), aby nam służyć, wymagają współczesnej interpretacji na miarę czasów, w których przyszło nam żyć.

Wykład będzie poświęcony zagadnieniu wartości, ich definiowaniu, hierarchii i zasad służących ich osiąganiu. Będziemy szukać odpowiedzi na pytania: Czym jest wartość? Jakie są podstawowe rodzaje wartości? Jak przedstawia się katalog wartości chrześcijańskich i jaką rolę odgrywają one w życiu współczesnych ludzi? Jakie inne wartości są obecnie pożądane i dlaczego? Oraz, jak wiedza o wartościach może pozytywnie wpłynąć na nasze życie.

Dr Grażyna O’Sullivan – absolwentka filologii polskiej (UMK Toruń), doktor filozofii (PAN Warszawa), przez 30 lat związana z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach, gdzie wykładała filozofię, logikę, etykę biznesu, komunikację społeczną i inne, jak również angażowała się we współpracę międzynarodową jako wydziałowy koordynator programu Erasmus oraz inicjator i organizator cyklicznych międzynarodowych wydarzeń (International Week, International Conference and Workshop, Meetings with Business). Obecnie prowadzi wykłady w kilku uczelniach europejskich (głównie Francja i Niemcy).

Spotkanie tylko dla słuchaczy Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.