Wystawa Adama Krasuskiego "Polesie"

01 lipca 2020 (Środa)
Galeria "w Bramie", ul. Pułaskiego 7

Prezentowane na wystawie fotografie powstały podczas pleneru, który odbył się w dniach 11-14 sierpnia 2016 r. w Załuchowie na Ukrainie, w ramach Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa Polsko-Ukraińskiego. Załuchów to wieś, która w czasach II Rzeczypospolitej wchodziła w skład województwa poleskiego, a obecnie należy do obwodu wołyńskiego. Plener miał na celu pokazanie polskiej wsi Załuchów przez pryzmat codzienności, tradycji i zwyczajów jej  mieszkańców.

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa na przejściu granicznym w Zbereżu (gm. Wola Uhruska) i w Adamczukach po stronie ukraińskiej to wydarzenie społeczno-kulturalne odbywające się od 12 lat na granicy polsko-ukraińskiej obejmujące m.in. koncerty, konferencje, spotkania, modlitwy ekumeniczne, jarmarki, rajdy rowerowe, imprezy sportowe. Projekt służy pokonywaniu barier między społecznościami obu krajów, a budowany na tę okazję most pontonowy na Bugu przekraczają w obie strony w tych dniach tysiące osób.

Adam Krasuski – członek Grupy Twórczej Fotogram od roku 2001. Brał udział w warsztatach organizowanych przez Europejską Akademię Fotografii w Warszawie. Od wielu lat aktywnie uczestniczy w organizowanych na terenie Polski i za granicą (Ukraina, Litwa) plenerach fotograficznych m.in. „Podlaski Przełom Bugu”. Autor wystawy „Nasz dom”, prezentowanej w Galerii Fotografii FOKUS w roku 2013. Brał udział w około 40 wystawach zbiorowych. Przedmiotem jego zainteresowań fotograficznych jest krajobraz, architektura, reportaż, ale przede wszystkim człowiek. Jest laureatem wielu konkursów m.in. otrzymał nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego za zajęcie pierwszego miejsca w dwóch kolejnych edycjach konkursu fotograficznego „Mazowsze Bliskie Sercu” w kategorii reportaż w 2007 r. i rok później w kategorii architektura. W roku 2016 zdobył III nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym "Krajobrazy Pogranicza" zorganizowanym przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Białymstoku. Zdjęcia jego autorstwa zamieszczane są w albumach, katalogach wystaw i kalendarzach.

Wystawa czyna całą dobę w Galerii "w Bramie" MOK, ul. Pułaskiego 7