XI Jarmark św. Stanisława

Siedlce

XI Siedlecki Jarmark św. Stanisława
pod honorowym patronatem Biskupa Siedleckiego i Prezydenta Miasta Siedlce
11 i 12 maja 2018 r. (piątek, sobota), Plac gen. Wł. Sikorskiego, ul. Kilińskiego, ul. Pułaskiego

Z przyjemnością zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w imprezie o niepowtarzalnym charakterze – XI Siedleckim Jarmarku św. Stanisława, który odbędzie się w dniach 11-12 maja 2018 r. w Siedlcach. Siedlecki Jarmark św. Stanisława to impreza o charakterze targowo-wystawienniczym, wychodząca naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom lokalnych twórców i rzemieślników, posiadających bogaty dorobek kulturowy, nieeksponowany dotychczas na ponadlokalnym poziomie. Co roku znacząco zwiększa się liczba chętnych do prezentacji ginących zawodów rzemieślniczych. Siedlecki Jarmark stał się dla wielu szansą do szerokiej promocji regionalnych produktów i tradycyjnych dla regionu potraw. Jesteśmy przekonani, że Jarmark jeszcze bardziej zjednoczy mieszkańców Siedlec i przyległych miejscowości, stwarzając okazję do dzielenia się bogactwem tradycji i kultury, a także zdecydowanie wzmocni walory turystyczne regionu.

Wydarzenie to nawiązuje w swej formie i treści do średniowiecznych jarmarków kupieckich organizowanych w miastach, najczęściej z okazji większych świąt kościelnych. Tak jak wówczas, niewątpliwie stanie się atrakcją dla turystów i mieszkańców, łącząc handlowy kiermasz z bogatym programem imprez kulturalnych. Oficjalnie otwarcie Jarmarku zaplanowane jest na godz. 11:00.

Dwudniowym targom towarzyszyć będą prezentacje artystyczne jedynego zawodowego kataryniarza w kraju - Kataryniarza Warszawskiego - pomysłodawcy i sprawcy cyklu „Międzynarodowego Festiwalu Kataryniarzy” w Polsce, biorącego udział w największych Festiwalach Kataryniarzy i Artystów Ulicznych w Europie.

Kolejną atrakcją Jarmarku niewątpliwie będą bezpłatne Warsztaty Garncarskie, podczas których każdy chętny będzie mógł spróbować swoich sił na kole garncarskim, zgłębiając tajniki wiedzy o tej sztuce ludowej.

Ponadto, już tradycyjnie, pierwszego dnia Jarmarku w piątek, odbędą się Targi Edukacyjne siedleckich placówek oświatowych, podczas których gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne będą miały możliwość zaprezentować się z najlepszej strony, aby zachęcić młodzież do wyboru właśnie ich placówki.

Nadleśnictwo Siedlce zaprasza na Regionalne Święto Lasu - do odwiedzenia stoisk edukacyjnych Lasów Państwowych, na interaktywną wystawę edukacyjną, ścieżkę zmysłów. Również 11 maja będziemy mieli okazję do świetnej zabawy kulinarnej. Kulinariada stała się świętem smakoszy i miłośników gotowania. Może w niej wziąć udział każdy, kto ma smykałkę do kucharzenia. Wystarczy przygotować potrawę wykorzystując najprostsze i niedrogie produkty, charakterystyczne dla naszego regionu.

W sobotę 12 maja części targowo wystawienniczej towarzyszyć będą występy na scenie folkowej z udziałem regionalnych zespołów i kapel ludowych. Prezentacje artystyczne na scenie folkowej rozpoczniemy od koncertu Zespołu Wokalnego Art Styl działającego przy Siedleckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Jako druga przed jarmarkową publicznością wystąpi Kapela Siedlecka.

Tego dnia zaprezentuje się również folk-rockowy zespół Tamarysze z Mińska Mazowieckiego. Ich pierwsze utwory inspirowane były muzyką ludową, zwłaszcza kresową. Obecnie tworzą własne piosenki. Mają na swoim koncie wiele koncertów zagranych na terenie naszego kraju.

Prezentacje na scenie folkowej Jarmarku zakończy ZPiT Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz. „Chodowiacy” są laureatami wielu konkursów regionalnych i ogólnopolskich. W swoim repertuarze posiadają tańce narodowe: poloneza, krakowiaka, kujawiaka, oberka, mazura; suitę podlaską, lubelską, rzeszowską, biłgorajską, kujawską, kurpiowską, kaszubską, żywiecką oraz tańce słowackie i ukraińskie. Program przeplatany jest piosenkami z regionów, a całości towarzyszy kapela.

Patronat medialny nad imprezą pełnią:
Tygodnik Siedlecki, Tygodnik Regionalny Echo Katolickie oraz Katolickie Radio Podlasie i portal internetowy Podlasie24.pl

Program XI Siedleckiego Jarmarku św. Stanisława:

11 maja (piątek)
Prezentacje Targowe
Targi Edukacyjne siedleckich placówek oświatowych
Warsztaty Garncarskie
Pokaz Kataryniarza Warszawskiego
Miasteczko Rozrywki dla dzieci
Plac gen. Wł. Sikorskiego, ul. Kilińskiego, ul. Pułaskiego

Regionalne Święto Lasu
Stoiska edukacyjne Lasów Państwowych, interaktywna wystawa edukacyjna, ścieżka zmysłów