Galeria
wszystkieFestiwal "O, Ziemio Polska - z pieśnią i piosenką do Niepodległości"
Festiwal „O, Ziemio Polska – z pieśnią i piosenką do Niepodległości zorganizował Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach we współpracy z Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Domem Kultury w Kałuszynie, Miejskim Domem Kultury w Mińsku Mazowieckim, Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mordach, Sokołowskim Ośrodkiem Kultury, Węgrowskim Ośrodkiem Kultury.
Patronat Honorowy nad Festiwalem objęli: Prezydent Miasta Siedlce – Wojciech Kudelski, JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego – prof. dr hab. Tamara Zacharuk.
Koncert galowy, który odbył się 26 listopada w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach był podsumowaniem trwających ponad tydzień eliminacji miejskich i powiatowych w wybranych miejscowościach Mazowsza.
W Festiwalu wzięło udział ponad 900 wykonawców. Uczestnicy reprezentowali 43 miejscowości: Cegłów, Chodów, Garwolin, Grala-Dąbrowizna, Grębków, Halinów, Jabłonna Lacka, Jakubów, Jeruzal, Kałuszyn, Kotuń, Krzymosze, Lesznowola, Łąki, Łochów, Łosice, Ługi Wielkie, Miastków Kościelny, Mińsk Mazowiecki, Mordy, Mroków, Paprotnia, Pniewnik, Podciernie, Radomyśl, Samogoszcz, Seroczyn, Sewerynów, Siedlce, Skórzec, Stara Kornica, Stok Lacki, Sulejówek, Unin, Warszawa, Węgrów, Wiśniew k. Jakubowa, Wiśniew k. Siedlec, Wodynie, Wyczółki, Zbuczyn, Zgórze, Żelków-Kolonia.
Jury w składzie: prof. Krzysztof Kusiel-Moroz (przewodniczący), dr Ewa Rzetecka-Niewiadomska, Izabella Jaszczułt-Kraszewska, Barbara Żarnowiecka po wysłuchaniu w dniu 26 listopada 2017 r., w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, 49 finalistów przesłuchań konkursowych z Węgrowa (16 listopada), Kałuszyna (17 listopada), Sokołowa Podlaskiego (20 listopada), Mińska Mazowieckiego (21 listopada), Mordów (21 listopada), Garwolina (22 listopada), Siedlec (24 listopada) wyróżniło i nagrodziło następujących wykonawców:
w kategorii: Szkoły podstawowe kl. I-III
Wyróżnienie:
Zespół wokalny ROZBITY KAMIEŃ
Zespół Oświatowy im. Sybiraków w Rozbitym Kamieniu
Opiekun: Dominik Grzyb
Wyróżnienie:
Wiktoria Skup – śpiew, Dominik Grzyb – fortepian
Zespół Oświatowy im. Sybiraków w Rozbitym Kamieniu
Opiekun: Dominik Grzyb
III miejsce:
Krzysztof Mąsior – śpiew, Piotr Woźniak – fortepian
Szkoła Podstawowa nr 11 im. Jana Pawła II w Siedlcach
Opiekunowie: Urszula Wereszko, Dorota Łazuga, Piotr Woźniak
II miejsce:
Aleksander Beczek – śpiew, Robert Gryczka – fortepian
Katolicka Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach
Opiekunowie: Justyna Pieńkowska, Robert Gryczka,
I miejsce:
Natalia Woźnica – śpiew, Łukasz Jóźwiak – fortepian
Szkoła Podstawowa nr 5 im. Władysława Rawicza w Siedlcach
Opiekunowie: Ewa Misiak, Łukasz Jóźwiak
w kategorii: Szkoły podstawowe kl. IV-VI
Wyróżnienie:
Zespół Wokalno-Instrumentalny
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Sokołowie Podlaskim
Opiekun: Zbigniew Adam Filiks
Wyróżnienie:
Zespół Wokalno-Instrumentalny
Miejska Szkoła Artystyczna I stopnia im. Konstantego Ryszarda Domagały w Mińsku Mazowieckim
Opiekun: Justyna Kowynia-Rymanowska
III miejsce:
Julia Wolanin – śpiew, Marek Stańczuk – akordeon, ukulele
Gminny Ośrodek Kultury w Siedlcach z/s w Chodowie
Opiekun: Marek Stańczuk
II miejsce:
Anastazja Wróbel – śpiew, Piotr Gryczka – fortepian, Janusz Eleryk – gitara
Gminny Ośrodek Kultury w Wodyniach
Opiekun: Janusz Eleryk
I miejsce:
Liwia Długosz – śpiew, Piotr Jankowski – fortepian
Sokołowski Ośrodek Kultury
Opiekunowie: Anna Osmakowicz, Piotr Jankowski
w kategorii: Szkoły podstawowe kl. VII i gimnazja kl. II-III
II miejsce:
Szymon Bielecki – śpiew, gitara, Magdalena Jakubowska – fortepian
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim
Opiekun: Magdalena Jakubowska
I miejsce:
Julia Pietrzak – śpiew, Marta Lewicka – flet poprzeczny
Dom Kultury w Kałuszynie
Opiekun: Teresa Kowalska
w kategorii: Szkoły ponadgimnazjalne
Wyróżnienie:
Żaneta Badełek, Aleksandra Myrcha – śpiew, Emilia Łęczycka – perkusja, Wiktoria Oleksiuk – gitara basowa, Gabriel Rosastolato – fortepian, Łukasz Grabek – gitara
I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach
Opiekun: Magdalena Ostas
Wyróżnienie:
Patrycja Wróbel – śpiew, Piotr Gryczka – akordeon, Janusz Eleryk – gitara
Gminny Ośrodek Kultury w Wodyniach
Opiekun: Janusz Eleryk
III miejsce:
Beata Wielgórska – śpiew, Łukasz Jóźwiak – fortepian
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im Stanisława Staszica w Siedlcach
Opiekun: Łukasz Jóźwiak
II miejsce:
Jan Izdebski – śpiew, Mirosław Borczyński – fortepian
Gminne Centrum Kultury w Halinowie
Opiekun: Mirosław Borczyński
I miejsce:
Jakub Lachowski – śpiew, Piotr Jankowski – fortepian
I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim
Opiekunowie: Izabela Staręga, Piotr Jankowski
w kategorii: Rodziny i dorośli, seniorzy, Uniwersytety Trzeciego Wieku
Wyróżnienie:
Chór BELCANTO z Węgrowa
Dyrygent: Mieczysław Osiadacz
Wyróżnienie:
Piotr Witul – śpiew, gitara
z Węgrowa
III miejsce:
Justyna Chojecka – śpiew, Marcin Chojecki – fortepian
z Siedlec
III miejsce:
Chór Kameralny KOE
Sokołowski Ośrodek Kultury
Dyrygent: Aneta Mroczek
II miejsce:
Anna Tarczyńska – śpiew, Krystian Tarczyński – fortepian
z Cegłowa
I miejsce:
Alicja Zawadzka - śpiew, Grzegorz Zawadzki – gitara, Joanna Kiełbiewska – akordeon
Klub Grzechotka w Warszawie
Festiwal dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
fot. Cyprian Kucharuk