MOK

Formacja Tańca Nowoczesnego LUZ i Alternatywny Teatr Tańca LUZ

obrazek

LUZ jest jednym z najbardziej utytułowanych i renomowanych zespołów tanecznych w Polsce i na świecie. Tancerze LUZ, to wielokrotni mistrzowie świata i Europy  oraz zdobywcy kilkuset tytułów mistrzów i wicemistrzów Polski. Jako ambasadorzy polskiej kultury od lat reprezentują nasz kraj i Siedlce nie tylko na prestiżowych festiwalach i zawodach tanecznych, ale również podczas ważnych uroczystości związanych z kulturą i Polską.  Podbili serca publiczności na 3 kontynentach, występując w takich krajach jak: Rosja, Kanada, USA (Nowy Jork, Broadway), Słowenia, Niemcy (m.in. w Monachium na Festiwalu Kultury Polsko-Niemieckiej), Austria, Słowacja, Włochy, Ukraina (Równe, Dni Kultury Polskiej), Czechy, Norwegia, Francja (Paryż, Instytut Polski), Węgry, Gibraltar, czterokrotnie w Japonii (m.in. Dni Kultury w Hamammatsu).


Sukcesy Formacji Tańca Nowoczesnego LUZ są wynikiem twórczego działania oraz choreograficznego i organizacyjnego talentu założycielki, kierownika i choreografa Joanny Woszczyńskiej. Dzięki Jej staraniom siedlecka młodzież może rozwijać swoje taneczne zamiłowania  na różnych poziomach zarówno w grupach mistrzowskich FTN LUZ, w Akademii Tańca Luz Art., Wokalnym Studiu Musicalowym czy profesjonalnym Alternatywnym Teatrze Tańca LUZ.


… bo LUZ to nie tylko taniec, to również praca wychowawcza i kształtowanie postaw młodych ludzi. Wszystko po to, by umożliwić im jak najpełniejszy rozwój poprzez realizowanie własnych pasji. Powstały w 1999 r. Alternatywny Teatr Tańca LUZ łączy największe talenty taneczne FTN LUZ z kunsztem artystycznym choreografa. Teatr tańca współczesnego jest formą nieograniczoną w czasie i przestrzeni, dzięki której artyści mogą pełniej wyrażać siebie, swoje emocje i postrzeganie świata.


ATT LUZ zadebiutował w 2000 r. spektaklem Katharsis.

W swoim twórczym dorobku i repertuarze może się poszczycić m.in. cyklem autorskich przedstawień opartych o wątki historyczne, czy trudne problemy społeczne tj. alkoholizm, narkomania oraz spektaklami dla dzieci i młodzieży:  Jesteśmy Wolni, Dziwny jest ten świat,  Szukając Twego Oblicza , Ale w koło jest wesoło, czyli Nasza Klasa w PRL-u, Portrety, The natura of dance, Kolory nadziei, Szkło, Wyobraźnia kontra komp,  Dzieci Powstania ’44,  Symetria.


Spektakle jak również poszczególne etiudy z przedstawień były wielokrotnie nagradzane m.in. Dzieci Powstania ’44:  Top regionu 2014, Wydarzenie Kulturalne Roku oraz zdobywały pierwsze nagrody w międzynarodowych konkursach i festiwalach. 


Dorobek artystyczny LUZ  zaowocował współpracą przy realizacji programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży. Wychowankowie zespołu odnoszą ponadto sukcesy indywidualne: od lat są stypendystami Prezydenta Miasta Siedlce, finalistami programu You Can Dance i innych, studentami renomowanych uczelni artystycznych, instruktorami tańca, fitnessu, profesjonalnymi tancerzami, a także ludźmi, którym taniec i doświadczenie w zespole otworzyło drogę do realizacji własnych marzeń i kariery.


Joanna Woszczyńska – pedagog, choreograf mistrzów Polski, Europy i świata, sędzia Krajowy PFT, Międzynarodowy IDO, laureatka wielu nagród, wyróżnień.


Formacja Tańca Nowoczesnego Luz powstała 1991 roku przy Osiedlowym Klubie Rafa, a od 1995 roku działa pod patronatem Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach.