MOK

Formacja Taneczna MP Dance

obrazek

Formacja Taneczna MP Dance powstała w październiku 2007 roku z przekształcenia dawnego „Małego Podlasia”. Pierwszym instruktorem i choreografem grupy była Agnieszka Lipińska. Obecnie zespół prowadzi Ewelina Pracz. W skład zespołu MP Dance wchodzi aktualnie około 120 dziewcząt i chłopców w wieku od 4 do 15 lat. Tancerze ćwiczą w pięciu grupach. Podczas prób poznają różnorodne formy tańca nowoczesnego i stylizowanego oraz uczą się podstaw baletu. Chętni uczestniczą też w zajęciach z tańca akrobatycznego.

W chwili obecnej działalność zespołu koncentruje się na popularyzacji tańca w formie rekreacyjnej, zapewniającej atrakcyjne spędzanie czasu wolnego, nie powodujące nadmiernych przeciążeń zarówno fizycznych jak i psychicznych. Agnieszka Lipińska za główny cel stawia sobie prowadzenie zajęć tak, aby były one nie tylko ciekawe, ale przede wszystkim bezpieczne i zdrowe. Dzieci, które tańczą w MP Dance są w wieku, kiedy intensywnie rosną, przez co często mają osłabione stawy, zaburzone napięcie mięśniowe, skrzywienia kręgosłupa czy płaskostopie. Dlatego rolą prowadzącej zajęcia taneczne jest niwelowanie tych stanów poprzez właściwy dobór obciążeń treningowych i przestrzeganie poprawności wykonywanych ćwiczeń. Tancerze MP Dance uczą się, że taniec jest świetnym sposobem na kształtowanie własnego ciała, poprawę sylwetki i poczucia estetyki ruchu, rozwój pamięci ruchowej oraz wyrażanie emocji. Dzięki przynależność do formacji i występom przed publicznością dzieci nabierają śmiałości i pewności siebie, uczą się odpowiedzialności i wrażliwości.

Agnieszka Lipińska jako choreograf zespołu poszukując inspiracji do tworzenia nowych choreografii wykorzystuje barwne kostiumy i rekwizyty, starając się przestrzegać zasady jaką kierowała się jej instruktorka – Hanna Klimczyk-Lipińska – „aby dzieci były dziećmi” a „taniec uczył, bawił i opowiadał”. Efektem tych poszukiwań są spektakle taneczne MP Dance oparte na lekturach szkolnych W pustyni i w puszczy, W 80 dni dookoła świata i Tajemniczy ogród, skierowane zarówno do publiczności indywidualnej jak i szkół i przedszkoli. Barwna scenografia, ciekawa muzyka i urozmaicone choreografie mają przenieść widzów w inny świat. Oba te spektakle były wielkim wyzwaniem zarówno dla instruktora, jak i tancerzy, którzy mieli okazję zaprezentować się w teatralnej formie tańca.

Efekty pracy tancerzy oglądać można podczas koncertów organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury oraz cyklicznych prezentacji artystycznych formacji: Impresje taneczne i Artystyczne podsumowanie roku.

Formacja Taneczna MP Dance ma na swoim koncie liczne sukcesy, m.in.:
- I, II i III miejsca zdobyte na Międzynarodowych Festiwalach Tańca Nowoczesnego JARD w Wasilkowie,
- I i II miejsce na XIII Otwartym Przeglądzie Zespołów Tanecznych „Love to dance" w Terespolu
- wyróżnienie specjalne na Turnieju Tańca „Marce Dance" w Krasnymstawie,
- I miejsca zdobyte na Regionalnych Przeglądach Amatorskich Zespołów Tanecznych w Borkach Wyrkach,
- III nagroda na Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Artystycznej „Kulturomaniak” w Mrozach,
- II miejsce zdobyte podczas Otwartego Turnieju Tańca Nowoczesnego w Łosicach,
- miejsca na podium i wyróżnienia podczas Festiwalu Kultury w Chodowie,
- 5 pucharów Debiutanckiego Turnieju Tańca w Mordach.