Wystawa Katarzyny Kryńskiej pt.

Wystawa Katarzyny Kryńskiej pt. "Seeds"

Galeria “w Bramie”, ul. Pułaskiego 7
Wystawa czynna całą dobę

Wierzenia słowiańskie, głęboko zakorzenione w kulce przyrody i sił nadprzyrodzonych, stanowiły nieodłączny element życia codziennego naszych przodków. Demony, bóstwa i duchy związane z różnymi aspektami natury, odgrywały kluczową rolę w kształtowaniu tożsamości kulturowej poszczególnych regionów. To właśnie w codziennych rytuałach, obrzędach i zwyczajach przejawiała się głęboka więź Słowian z otaczającym światem.

Jak lud rolniczy pielęgnowali relację z naturą i żyli w zgodzie z jej cyklami. Ich obrzędy były wyrazem szacunku dla przyrody, czcili ją i równocześnie czuli przed nią respekt. By zapewnić sobie przychylność bóstw oraz obfitość zbiorów składali dary w ofierze. Ziarno niosło ze sobą głębokie znaczenie. Symbolizowało cykliczność pór roku, życie, śmierć i odrodzenie. Związane były z nim obrzędy jak Dożynki - święto kończące żniwa, pełne wdzięczności za zebrane plony oraz próśb o urodzaj w roku kolejnym, Noc Kupały - święto ognia, wody i ziemi obchodzone w czasie przesilenia letniego, pełne magii i oczyszczenia czy Dziady - obrzędy związane z kultem przodków, w których składano dary, by zapewnić spokój duchom i odpędzić złe moce. W cyklach rocznych dopatrywano się większego porządku kosmicznego. Niebo, gwiazdy, słońce, księżyc były dla nich siedzibą sił natury i źródłem wszelkiego życia.

Współcześnie, w dobie cyfryzacji i rozwoju technologii coraz rzadziej spoglądamy w niebo, a świat wokół pędzi do tego stopnia, że nie zauważamy kolejnych miesięcy czy pór roku. Szybkość zmian zaciera granice dzieciństwa, opóźnia dojrzałość, utrudnia nawiązywanie głębszych relacji, a odrealnione tożsamości i iluzoryczne uznanie odcina nas od natury. Może dlatego, coraz częściej, sięgamy do źródeł, poszukujemy swoich korzeni, zainteresowania pradawnymi wierzeniami rosną, a instynkt kieruje nas ku przyrodzie. Czy odnajdziemy na powrót słowiańskie cultura cura (duchowe uzdrowienie)?

“Seeds” to cykl dwunastu alegorycznych historii w technice cyjanotypii, który nawiązuje dialog z tradycją słowiańską. Tytułowe ziarna, symbol odrodzenia, odnoszą się zarówno do indywidualnych przemian, jak i do szerszych procesów zachodzących obecnie w świecie. Prace poruszają potrzebę uznania wartości kulturowych, szacunku do natury, życia w harmonii, w procesie regeneracji, zdrowienia i rozwoju świadomości człowieka. Być może, jak mityczny Raróg - ognisty ptak symbolizujący transformację i siłę życiową - powstaniemy na nowo w autentycznej tożsamości kulturowej, by tradycje naszych przodków oraz mistyczne rytuały objęły nas uzdrawiającym działaniem.

Katarzyna Kalua Kryńska - artystka wizualna, architektka, fotografka. Specjalizuje się w fotografii emocjonalnej, portretowej i kreacyjnej, posługując się fotografią tradycyjną, alternatywną oraz mix-media. Tworzy w XIX-wiecznych technikach fotograficznych oraz eksperymentuje z materiałami światłoczułymi. Autorka albumu cyjanotypii “Blue Moon Garden”. Jej twórczość jest poetycka, ekspresyjna i wychodzi poza kanony fotografii klasycznej. Doktor sztuk pięknych. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Kuratorka i wykładowczyni. Prowadzi autorskie warsztaty z alternatywnych i historycznych technik fotograficznych. Zasiada w jury konkursów fotograficznych, współpracuje z instytucjami kultury i galeriami. Jej prace były pokazywane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in. w Irlandii, Portugalii, Holandii, Niemczech, Hiszpani i Stanach Zjednoczonych oraz znajdują się w prywatnych kolekcjach.

Aktualne wystawy
Informator
Styczeń 2025
eSkarbonka WOŚP
eSkarbonka WOŚP
Harmonogram wydarzeń w Parku Aleksandria
Harmonogram wydarzeń w Parku Aleksandria
Dbamy o twoją prywatność

Ciasteczka, czyli niewielkie dokumenty tekstowe, wykorzystywane są przez witryny internetowe, aby poprawić efektywność korzystania z nich przez użytkowników.

Zgodnie z prawem, zezwala się na zapisywanie ciasteczek na urządzeniu użytkownika tylko wtedy, gdy są one kluczowe dla działania danej strony. W przypadku innych typów ciasteczek, wymagana jest zgoda użytkownika.

Nasza strona wykorzystuje różnorodne ciasteczka, w tym te dostarczane przez zewnętrzne serwisy, które są obecne na naszym portalu.

Dostosuj zgody
Twoje wybory dotyczące prywatności
W tym panelu możesz wyrazić swoje preferencje związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Możesz przejrzeć i zmienić wyrażone wybory w dowolnym momencie, wyświetlając ten panel ponownie za pomocą podanego łącza. Aby odmówić zgody na określone czynności przetwarzania opisane poniżej, wyłącz przełączniki lub użyj przycisku „Odrzuć wszystko” i potwierdź, że chcesz zapisać swoje wybory.
Rozmiar czcionki
Kontrast
Podkreślone linki