MOK

Aktualności

Powrót

XXV Międzynarodowa Wystawa Fotografii "Podlaski Przełom Bugu 2020"

19 lutego 2021 (Piątek)
godz. 17:00
Galeria Fotografii Fokus, ul. Pułaskiego 7

Organizowane od dwudziestu pięciu lat plenery „Podlaski Przełom Bugu” należą do najważniejszych i najstarszych imprez tego typu w kraju. Tegoroczny odbył się w dniach 13-18 września i wzięło w nim udział trzydziestu siedmiu fotografów z Polski, Białorusi i Niemiec. Współorganizatorami pleneru byli: Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej, Powiat Bialski – Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej – Stowarzyszenie Twórców.

Organizatorom fotograficznych spotkań nad Bugiem przyświecają następujące cele:
- stworzenie cyklu fotografii przedstawiających walory przyrodnicze i kulturowe regionu nadbużańskiego,
- promocja bogatych w zabytki kultury duchowej i materialnej, atrakcyjnych pod względem turystycznym ziem nadbużańskich,
- integracja środowiska artystycznego oraz wymiana doświadczeń i promocja twórczości w dziedzinie fotografii.

Podczas pleneru, oprócz codziennego fotografowania i wymiany doświadczeń, zrealizowane zostały planowane zajęcia dydaktyczne. Odbyły się prezentacje prac uczestników pleneru m. in. członków Związku Polskich Artystów Fotografików: Zbigniewa Furmana z Warszawy, Tomasza Grzyba z Radomia, Stanisława Dulnego z Ostrowca Św. i Piotra Speka z Piły.

Pokazywane w wielu miastach wystawy poplenerowe są znakomitą promocją nadbużańskiego Podlasia. Dotychczas wielokrotnie prezentowano je m. in.: w Warszawie, Poznaniu, Zamościu, Rzeszowie, Hrubieszowie, Płocku, Lublinie, Ostrowcu Św., Chełmie, Sokołowie Podlaskim, Stalowej Woli, Łomży, Siedlcach i Białej Podlaskiej.

Zamierzone cele organizacji XXV Międzynarodowego Pleneru Fotograficznego „Podlaski Przełom Bugu 2020” zostały osiągnięte. Efekty naszej pracy prezentujemy na wystawie oraz w katalogu.
Andrzej Ruciński