MOK

Aktualności

Powrót

Zmiana terminu!!! Dni Siedlec 2022 - XV Festiwal Teatrów Ulicznych "pod Niebem"

11 września 2022 (Niedziela)
godz. 18:30
Tereny zielone, ul. Wiszniewskiego 1

Uwaga!!! Ze względu na warunki atmosferyczne i względy bezpieczeństwa harmonogram XV Festiwalu Teatrów Ulicznych "pod Niebem" ulega zmianie. Spektakle z 11 września zostają przeniesione - na spektakl "Pokój" w wykonaniu Teatru Snów zapraszamy 12 września o godz. 17:00, natomiast "Arkę" w wykonaniu Teatru Ósmego Dnia zobaczymy 29 września. Spektakle "Bukiet Talentów" i "Cyrk Tarabumba" odbędą się zgodnie z programem.

W ramach Dni Siedlec 2022 Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach zaprasza wszystkich mieszkańców naszego miasta na XV edycję Festiwalu Teatrów Ulicznych „pod Niebem”. W tym roku podczas dwudniowego festiwalu zobaczymy aż cztery spektakle w wykonaniu Teatru Snów, Teatru Ósmego Dnia, Teatru Kultureska i Teatru Klinika Lalek.

I dzień Festiwalu – 11 września (niedziela), godz. 18:30
Tereny zielone przy Amfiteatrze, ul. Wiszniewskiego

Teatr Snów – Pokój
Samotny mieszkaniec niezwykłego pokoju, usytuowanego na pograniczu marzenia i rzeczywistości, czeka, śni, wspomina. Jego przestrzeń przyciąga uwagę. Dla nas jest miejscem gry i zabawy. Świat, który otacza bohatera jest karłowaty, chociaż licznie zaludniony. Nawet zazdrości czasem żyjącym tam postaciom. W normalnym pokoju nie potrafiłby jednak zamieszkać i żyć szczęśliwie. Marząc o miłości nie dostrzega tej, która troszczy się o niego organizując jego życie. A czasem, chyba nie tylko we śnie, staje się jego partnerką. Mogłaby nią być. Gdyby ją dostrzegł.

Czy bohater ucieka od rzeczywistości, czy też na nią wpływa? Gdy śpi, to czy śni sen we śnie? Czy my widzowie jesteśmy z jego snu? Czy będziemy, gdy śnić przestanie? Może to on utrzymuje nas przy życiu? Może istniejemy dzięki niemu, dzięki jego kreacji? Dzięki jego samotnemu wysiłkowi, by ciekawie śnić, by trwał teatr? Co będzie, gdy ostatecznie opuści swój pokój?

Scenariusz, reżyseria i oprawa plastyczna: Zdzisław Górski

Teatr Ósmego Dnia – Arka
Arka wciąż przypomina nam, że żyjemy w epoce uciekinierów, tułaczy i koczowników, którzy przemierzają kontynenty, ogrzewają dusze wspomnieniami duchowego czy etycznego, niebiańskiego czy geograficznego, prawdziwego czy urojonego domu. Jego symbolem w spektaklu jest wielki uskrzydlony statek – wielopoziomowa, ruchoma scena, kolejne wcielenia Arki Noego, która, gdy przymkniemy powieki, może przeobrazić się w łódź Eneasza, Mayflower czy skleconą z gumowych pontonów kubańską tratwę dryfującą ku wybrzeżom Florydy. Dla bohaterów spektaklu, wędrowców, jest na przemian domem, gdzie ożywają wspomnienia, świątynią, gdzie każdy zwraca się do swego Boga, miejscem święta, tańca i radości. Ożywiony obecnością aktorów, lśniący metalowymi żaglami, migotliwie zmieniający swój kształt w świetle reflektorów statek przesuwa się wśród publiczności, by w końcu rozwinąć purpurowe skrzydła i utrwalić na długo obraz niestrudzonych wędrowców ku ziemi obiecanej.

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Festiwal dofinansowano z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w 2022 w ramach Kampanii Społecznej Pozwól sobie na eMOCje.