
Marta Karkosa - Acceptance
Jesteśmy obecnie w fascynującym okresie historycznym, w którym paradigma relacji międzyludzkich ulega widocznej transformacji. Wzmacniani wiedzą na temat psychologii i neurobiologii uczymy się budować dialog z innymi, dbając o granice i nasze uczucia. Rozpoczęcie tego dialogu zaczyna się zaś od równoważenia monologu (lub dialogu ze sobą), czyli wewnętrznego strumienia świadomości, w którym płyniemy codziennie. Jakie słowa kierujemy wobec siebie, w szczególności w odniesieniu do naszych ciał? To ma bezpośredni wpływ na to, co słyszymy, gdy inni wypowiadają swoje opinie.
Marta Karkosa to młoda kobieta, która w swojej życiowej podróży, z aparatem w ręku, wnikliwie bada swoje kobiece istnienie w codziennych realiach współczesności. Stara się odnaleźć w wirze sprzecznych przekonań, stygmatyzacji, uprzedmiotowienia, tabu i walki o prawa. Nie jest w tym samotna, ponieważ wiele z nas może się z nią utożsamiać. Posiadanie ciała kobiecego wiąże się z ogromna odpowiedzialnością.
Wbrew narzuconym przez media powierzchownym standardom, Karkosa widzi kobiece ciało jako niesamowite zjawisko, niosące w sobie niezwykłą moc. Jej zachwyt tą mocą pozwala jej dostrzegać piękno w każdym ciele. Kanonizacja sylwetki w tym kontekście zdaje się być bezsensowna, a jej ocenianie staje się nielogiczne. Niemniej jednak, rozmawiając z innymi kobietami w różnym wieku, Karkosa odkrywa, że to ocenianie nadal jest obecne. Oceniamy swoje ciała, co sprawia, że stajemy się wrażliwe na opinie innych na ten temat. Najwyraźniej widoczna pozostaje potrzeba w akceptacji i chęć jej osiągnięcia. Zaintrygowana tą tendencją, artystka skupia się na osobistej relacji z własnym ciałem, tworząc serię autoportretów.
Wystawa Acceptance to efekt tej całej podróży a jednocześnie jej kontynuacja.
Alisa Marchenko
Marta Karkosa urodziła się w 1996 roku w Warszawie. Uzyskała tytuł licencjacki na kierunku Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. W 2019 roku ukończyła semestr na Akademii Sztuk Pięknych w Weronie na kierunku New Media Design. Aktualnie robi magisterium z Fotografii w Royal Academy Of Arts w Hadze. W 2021 roku Karkosa wydała swoją pierwszą publikację artystyczną – album fotograficzny przedstawiający autorski projekt Women Body Acceptance. Publikację można znaleźć w księgarniach najważniejszych instytucji kultury w Europie tj. MACBA Barcelona, MAMBO Bologna, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. W 2023 roku prace fotograficzne oraz album artystki zostały zaprezentowane na FORMAT International Photography Festival w UK i podczas grupowej wystawy na Encontros da Imagem w Portugalii. W październiku 2023 roku prezentowała swoje prace na trzeciej edycji REA Art Fair w Mediolanie.
Karkosa w swojej praktyce artystycznej porusza tematy społeczne, szczególnie skupione na tematyce feministycznej, a jej celem jest opowiadanie historii, które mówią o roli kobiet w społeczeństwie i które kwestionują siłę osądu patriarchatu. Fotografie eksplorują zagadnienia związane z kobiecym ciałem w kulturze współczesnej, prawem kobiet, w tym prawem reprodukcyjnym, nierówności płci czy konsekwencjami psychicznymi powyższych zagadnień (zaburzenia odżywiania). W szerszym, ogólnoludzkim kontekście, badają relacje między człowiekiem a ciałem, poszukując niedoskonałości, autentyczności i czystej formy reprezentującej ludzką indywidualność.
Wystawa czynna do 6 kwietnia 2025 r., od wtorku do piątku w godz. 11:00-17:00 oraz w niedziele w godz. 11:00-15:00.
- Marta Karkosa - Acceptance
- Grupa Twórcza Fotogram - Ponidzie
- Tomasz Lazar - Notatki z pustki
- Podlaski Przełom Bugu 2024
- Piotr Tołwiński - Treblinka. Miejsce pamięci
- Aleksander Skums - Album uliczny
- Twarze ZAiKS-u
- Justyna Jezierska - Uliczne opowieści
- Krzysztof Gołuch - Hotel
- Grzegorz Kozak - #siedlce
- Grupa Twórcza Fotogram - Och Narol
- Marcin Weron - Fotografia
- Andrzej Ziółkowski - Universal Wisdom. Wieczysta Mądrość
- Podlaski Przełom Bugu 2023
- Krzysztof Miduch - Vodun - duch Afryki
- Paweł Bączyk - Między świtem a zmierzchem
- Wojciech Radźko - Pejzaże rzeczywiste, czyli selfies
- Zenon Żyburtowicz - Urok lat minionych
- Maciej Kłoś - Sztuk Mistrzowie
- Grupa Twórcza Fotogram - Fotogram 2023
- Podlaski Przełom Bugu 2022
- Związek Polskich Fotografów Przyrody - Wystawa pokonkursowa
- Grupa Twórcza Fotogram - Puszcza Knyszyńska 2022
- Pracownia Fotograficzna MOK 2022
- Andrzej Ruciński - Zaraz wracam
- Portret Miasta. Fotografie archiwalne z albumów siedlczan
- Katarzyna Gubrynowicz - Barwy Krajobrazu
- Grupa Twórcza Fotogram - Fotogram 2022
- Maciej Pawelec - 88 dni w podróży po Syberii
- Podlaski Przełom Bugu 2021
- Krystyna Małgorzata Dołowska - Powązki. Z cyklu archeologia czasu (2)
- Grupa Twórcza Fotogram - Ulanów 2021
- Pracownia Fotograficzna 2021
- Tomasz Grzyb - Definicja przestrzeni
- Grupa Twórcza Fotogram - Fotogram 2021
- Podlaski Przełom Bugu 2020
- Jacek Michalak - Gładząc wodę
- Stepan Rudik - Ukraina
- Wystawa Pracowni Fotograficznej MOK 2020
- Anna Worowska - Rytmy
- Grupa Twórcza Fotogram - Fotogram 2020
- Wojciech Sternak - Granice Percepcji