Na wystawie zobaczymy najciekawsze prace uczestników 30. Międzynarodowego Pleneru Fotograficznego „Podlaski Przełom Bugu”, ukazujące piękno i różnorodność tego wyjątkowego zakątka Polski. Wystawa jest również symbolicznym podsumowaniem wieloletniej historii projektu, który stał się jednym z najważniejszych wydarzeń fotograficznych w regionie.
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jubileuszowy XXX Międzynarodowy Plener Fotograficzny „Podlaski Przełom Bugu” właśnie staje się historią, heterogenicznym wspomnieniem…
Co ten po trzykroć plener nam ofiarował, co zabrał, wywołał, do czego nakłonił, zapewne ocenicie Państwo sami…
Ten oto skromny, przestały wschód, przeciągnięty nieuregulowanym Bugiem, paradoksalnie staje się dzisiaj miejscem kultowym, jedynym w swoim rodzaju, na wskroś ezoterycznym, enigmatycznym i przyciągającym.
Krainą zaprawdę już dość eksploatowaną, nękaną turystycznie, mającą trudną do pojęcia, nieprawdopodobną zdolność zachowywania wciąż swej naturalnej, wielowiekowej tożsamości i charakteru.
Wystawa poplenerowa oraz katalog z wybranymi indywidualnymi pracami uczestników, według mojej oceny, stanowi clou naszych fotograficznych, kilkudniowych eskapad, akurat w te tajemnicze, a przy tym nacechowane różnorodnością, rejony naszego kraju.
Przyjeżdżamy nad Bug, by z pełną świadomością zatopić się w tej polskiej prowincji, łonie natury, osobliwym alkierzu historii, ulotnych myślach, iluzyjnym areale duszy.
Niejako pragnąc, by ta nadbużańska struktura, nietykanie wciąż trwała, jednocześnie dzieląc się z Wami, prosto z serca, właśnie tym, co nieocenione, unikalne, bezcenne… i nieuchronne.
Wydarzenie miało miejsce w dniach 22-26 października 2025 roku w Janowie Podlaskim, wzięło w nim udział rekordowo, bo czterdziestu pięciu aktywnie fotografujących osób z całej Polski, oraz troje artystów z Ukrainy i Szkocji.
Piotr Tołwiński – komisarz pleneru
Informacje organizacyjne:
📍 Galeria Fotografii Fokus, ul. Pułaskiego 7, Siedlce
📆 Wystawa czynna do 18 stycznia 2026 r., od wtorku do piątku w godz. 11:00-17:00 oraz w niedziele w godz. 11:00-15:00.
📆 Galeria nieczynna między 22 grudnia a 3 stycznia
🎫 Wstęp wolny
- Podlaski Przełom Bugu 2025
- Sławomir Kordaczuk - Takich Siedlec już nie zobaczycie
- Monika Wojciechowska - mała - DUŻA
- Robert Pranagal - Przepowiednie
- Marek Zurn - Mazowsze i okolice w latach 60-tych
- Mirosław Iskra - Przebudzenie
- Agnieszka Puła - Patrz na mnie
- Marta Karkosa - Acceptance
- Grupa Twórcza Fotogram - Ponidzie
- Tomasz Lazar - Notatki z pustki
- Podlaski Przełom Bugu 2024
- Piotr Tołwiński - Treblinka. Miejsce pamięci
- Aleksander Skums - Album uliczny
- Twarze ZAiKS-u
- Justyna Jezierska - Uliczne opowieści
- Krzysztof Gołuch - Hotel
- Grzegorz Kozak - #siedlce
- Grupa Twórcza Fotogram - Och Narol
- Marcin Weron - Fotografia
- Andrzej Ziółkowski - Universal Wisdom. Wieczysta Mądrość
- Podlaski Przełom Bugu 2023
- Krzysztof Miduch - Vodun - duch Afryki
- Paweł Bączyk - Między świtem a zmierzchem
- Wojciech Radźko - Pejzaże rzeczywiste, czyli selfies
- Zenon Żyburtowicz - Urok lat minionych
- Maciej Kłoś - Sztuk Mistrzowie
- Grupa Twórcza Fotogram - Fotogram 2023
- Podlaski Przełom Bugu 2022
- Związek Polskich Fotografów Przyrody - Wystawa pokonkursowa
- Grupa Twórcza Fotogram - Puszcza Knyszyńska 2022
- Pracownia Fotograficzna MOK 2022
- Andrzej Ruciński - Zaraz wracam
- Portret Miasta. Fotografie archiwalne z albumów siedlczan
- Katarzyna Gubrynowicz - Barwy Krajobrazu
- Grupa Twórcza Fotogram - Fotogram 2022
- Maciej Pawelec - 88 dni w podróży po Syberii
- Podlaski Przełom Bugu 2021
- Krystyna Małgorzata Dołowska - Powązki. Z cyklu archeologia czasu (2)
- Grupa Twórcza Fotogram - Ulanów 2021
- Pracownia Fotograficzna 2021
- Tomasz Grzyb - Definicja przestrzeni
- Grupa Twórcza Fotogram - Fotogram 2021
- Podlaski Przełom Bugu 2020
- Jacek Michalak - Gładząc wodę
- Stepan Rudik - Ukraina
- Wystawa Pracowni Fotograficznej MOK 2020
- Anna Worowska - Rytmy
- Grupa Twórcza Fotogram - Fotogram 2020
- Wojciech Sternak - Granice Percepcji