MOK

Aktualności

Powrót

Barbórka - koncert ZPiT ZS "Chodowiacy" im. Alicji Siwkiewicz

02 grudnia 2021 (Czwartek)
godz. 10:00 12:00
Sala widowiskowa "Podlasie", ul. Sienkiewicza 63

„Barbórka” to kolejna propozycja Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz z cyklu „Spotkania z folklorem”. Tym razem prezentacja przybliży widowni folklor Górnego Śląska i Śląska Cieszyńskiego.

W programie przedstawiona zostanie uroczystość pasowania na górnika, podczas której kandydat musi stanąć na beczce, przeskoczyć przez tzw. skórę (skórzany fartuch), wygłosić formułę przysięgi i poddać się pasowaniu szablą. Tradycyjny rytuał wprowadza adepta do grona górniczej braci. Punktem kulminacyjnym obchodów górniczego święta jest oczywiście zabawa ze śpiewem i tańcem oraz wizytą gości z Cieszyna. W programie znajdą się zarówno znane pieśni jak „Karlik”, „Gdybym to ja miała”, ale i te mniej popularne „Hymn górniczy”, „Bajtel, „Jabłeczko”, „Obejrzyjcie wy dziewuchy” oraz tańce śląskie i cieszyńskie: waloszki, rechtor, kokotek, kijok, trojak, zbój, czardasz, szpacyr polka, jawornicki.

Na scenie „Chodowiacy” prezentują się w mundurach górniczych z „czakami” i kolorowymi pióropuszami, w strojach ludowych Górnego Śląska oraz Cieszyna. Podczas imprezy odbędzie się konkurs wiedzy (z nagrodami), ciekawe porównanie mowy literackiej z gwarą śląską, zapoznanie z legendą związaną z pracą pod ziemią, zwrócenie uwagi na elementy strojów i w rezultacie przybliżenie młodemu pokoleniu ważnej i niebezpiecznej pracy górnika.

„Barbórka” w wykonaniu ZPiT ZS „Chodowiacy” to doskonała pomoc merytoryczna dla pedagogów przedszkoli, szkół podstawowych i średnich oraz świetna okazja do kontaktu z polską historią i tradycją.

Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie MOK, ul. Sienkiewicza 63, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:45. Rezerwacje miejsc pod nr tel. 25 794 31 26. Liczba miejsc ograniczona.