WIRTUALNY SPACER ASP7 NA FACEBOOKU
Kamienicę przy Pięknej wybudowano przeszło 100 lat temu. Początkowo wynajmowało ją Siedleckie Towarzystwo Muzyczne. W roku 1923 po modernizacji kamienicy przeniesiono tutaj jedno z pierwszych siedleckich kin „Moderne”, zmieniając jego nazwę na „Światowid”. Historycy twierdzą, że w „Światowidzie” w latach trzydziestych oglądano te same filmowe hity co w Warszawie, Paryżu, Londynie, a nawet w Nowym Jorku. Melodramaty z Marleną Dietrich i Gretą Garbo, komedie z Charlie Chaplinem, a także rodzime produkcje z najwybitniejszymi aktorami Polski międzywojennej. Tuż przed II wojną światową kino zmieniło nazwę na „Słońce”.
Kamienica przetrwała wojnę i od lat pięćdziesiątych funkcjonowało w niej nadal kino. Ówczesna sytuacja polityczna przyczyniła się jednak do zmiany jego nazwy na „Sojusz” i ta utrwaliła się głęboko w pamięci siedlczan.
W 2011 roku obiekt rozpoczyna swoją nową historię jako „Akademia Sztuk Piękna 7”. Nazwa ta podkreśla wielofunkcyjność i bogactwo możliwości edukacji artystycznej obiektu. Przywołuje także dawną nazwę ulicy na pamiątkę czasów, kiedy w kamienicy pojawili się miłośnicy kształcenia w zakresie kultury z Siedleckiego Towarzystwa Muzycznego.
Siedleccy twórcy długo czekali na obiekt, jakim jest obecnie „Akademia Sztuk Piękna 7”. W wyniku udanej modernizacji budynku, w którym do końca 2005 r. mieściło się kino „Sojusz” powstała nowoczesna i funkcjonalna placówka kultury. Nowy obiekt zdecydowanie wpłynął także na poprawę estetyki w śródmieściu Siedlec.
Budynek „Akademii Sztuk Piękna 7” przy ul. Pułaskiego 7 zachwyca zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Pozwolił przede wszystkim na stworzenie nowych, a także doskonalsze realizowanie zadań statutowych przez Miejski Ośrodek Kultury. Miejsce do prób znalazły w nim także zespoły działające przy innych siedleckich samorządowych instytucjach kultury. Oddana do użytku inwestycja przyniesie korzyści przede wszystkim odbiorcom oferty kulturalnej. Pozwoli na zwiększenie udziału mieszkańców Siedlec w życiu kulturalnym miasta, poprzez wzrost liczebności zespołów artystycznych i grup twórczych.
Obiekt przykuwa uwagę nowoczesnym wystrojem i funkcjonalnym zagospodarowaniem. W jednym miejscu możliwe było ulokowanie siedmiu profesjonalnie wyposażonych pracowni i sal, a także galerii fotograficznej, Punktu Informacji Turystycznej, pokoju konferencyjnego oraz studia nagrań. W naszym mieście brakowało obiektu, który łączyłby w sobie tyle możliwości i pozwalał na równoczesne użytkowanie wielu sal i pracowni. Niewątpliwie jest to perełka siedleckiej kultury. Nareszcie mamy miejsce, gdzie artyści różnych profesji będą mogli tworzyć i doskonalić swój warsztat.
KONTAKT:
tel. 25 794 31 17
e-mail: asp7@mok.siedlce.pl