MOK

Festiwal Teatrów Ulicznych "pod Niebem"

Festiwal Teatrów Ulicznych

Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach od kilkunastu lat jest organizatorem Festiwalu Teatrów Ulicznych „pod Niebem”. Nasze miasto jako jedno z niewielu w Polsce może poszczycić się takim wydarzeniem, podczas którego prezentują się gwiazdy światowego formatu.

Ta cykliczna impreza plenerowa cieszy się ogromnym uznaniem wśród mieszkańców miasta. Zapraszane teatry i artyści to wybitni aktorzy z kraju i zagranicy. Co roku dokładamy wszelkich starań aby spektakle prezentowane w ramach festiwalu były wspaniałym, wartościowym, kolorowym i efektownym widowiskiem, realizowanym z ogromnym rozmachem. Brawurowa gra aktorów, dobra muzyka, często wykonywana na żywo, nietuzinkowa, wielkoformatowa scenografia oraz niezwykłe środki wyrazu, pokazy pirotechniczne i akrobatyczne każdego roku przyciągają setki widzów.

Jest to jedyna w swoim rodzaju impreza w naszym mieście, podczas której widz ma bezpośredni kontakt z aktorami i może stać się aktywnym uczestnikiem przedstawienia. Celem Festiwalu jest spotkanie widzów z teatrem w przestrzeni otwartej, publicznej, w miejscu znanym, ale zredefiniowanym poprzez sztukę. Na Festiwal zapraszamy zarówno teatromanów, amatorów teatru, jak i widzów, którzy rzadko wybierają teatr jako przestrzeń emocji i doznań. Chcemy, żeby Festiwal pokazywał piękno i mądrość teatru, skłaniał publiczność do refleksji oraz dawał radość i poczucie satysfakcji wszystkim, którzy biorą w nim udział. Nasz Festiwal i uczestniczące w nim teatry dostarczają widzom wielu wzruszeń, radości, refleksji a niejednokrotnie rozmyślań nad własnym życiem a także pokazują jak ważny jest żywy kontakt widza z aktorem.

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Program XVII Festiwalu Teatrów Ulicznych „pod Niebem”:
Spektakl „Kobiety Czechowa” w wykonaniu Teatru Teraz My
14 czerwca (piątek), sala widowiskowa „Podlasie”, godz. 20:00

„Tylko miłość rządzi, światem tylko miłość kusi nas”. Cytat ten spotkamy niejednokrotnie w utworach jednego z najwybitniejszych rosyjskich twórców, prozaika i dramaturga Antoniego Czechowa. Pisarz ten posiadał umiejętność tworzenia mocnych, wielobarwnych postaci,  kunsztownym językiem portretował złożoną ludzką naturę, szczególnie tę kobiecą. To właśnie kobiety stały się głównym tematem spektaklu „Kobiety Czechowa” Teatru Teraz My, na który składają się dwie jednoaktówki Antoniego Czechowa – „Wesele” oraz „Niedźwiedź”.

W pierwszej z nich zobaczyliśmy portret mieszczańskiego społeczeństwa dziewiętnastowiecznej Rosji, które z zapalczywością stara się aspirować w stronę arystokracji. Głównym bohaterom niestety nie udaje się osiągnąć swoich celów. Ani miłość Daszeńki i Apłambowa nie wydaje się być prawdziwa, a wesele staje się z czasem karykaturą, wystawnego przyjęcia z wizytą "najprawdziwszego generała". Niestety, jak to w życiu bywa, ani generał nie jest tym za kogo się podaje, ani interesy załatwiane pod stołem nie idą zbyt pomyślnie. To wszystko okraszone dawką humoru i ironii, tworzy iście wybuchową sceniczną mieszankę.

Kolejna jednoaktówka pozwala złapać trochę oddechu, ale nie na długo. Oto widzimy wdowę w głębokiej żałobie, do której drzwi puka dłużnik jej zmarłego męża. Tytułowy Niedźwiedź rozgaszcza się w mieszkaniu wdowy na dobre. Co wyniknie z tego spotkania? A może miłość, która rządzi światem zamiesza trochę w głowach i sercach bohaterów.

Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Szczepaniak
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Spektakl „Bajeczna Fiesta” w wykonaniu Teatru Kultureska
15 czerwca (sobota), godz. 18:30, Skwer im. Konstantego Domagały

„Bajeczna Fiesta” to interaktywny spektakl plenerowy o tematyce ekologicznej, pełen muzyki, tańca, zabaw i animacji dla najmłodszych. Zgodnie z tytułem – będzie to sześćdziesiąt minut szaleństwa i zabawy! Dzieci razem z bohaterami bajki będą śpiewać, pląsać, a także urządzać wesoły taneczny korowód. Obok dobrego humoru nie zabraknie treści edukacyjnych. Dzieci nauczą się w jaki sposób można dbać o przyrodę. Będą miały okazję powtórzyć zasady segregacji odpadów, a także posegregować śmieci z bohaterami bajki. Wybierzemy SuperEkoBohaterów, a także pokażemy dzieciom jak zaczarować świat, żeby pozbyć się zanieczyszczeń powietrza. Udowodnimy widzom, że w życiu warto uwierzyć w siebie i swoje możliwości – bo wtedy można być kim tylko się chce – bohaterem, tancerzem, a nawet… czarodziejem! Dzieci będą miały także okazję zaśpiewać na cześć przyrody wyjątkowy przebój zespołu The Jelonband pt. „Ole ole, ole ole! Czysta przyrodo - kochamy cię!”.

Na scenie wystąpi gwiazda rock'nd'jelona, najbardziej kolorowa ekokapela, światowej sławy zespół muzyczny The Jelonband – Jelonek Bronek (król ekotańca połamańca), Biedronka Ilonka (gitarzystka) i Pszczółka Julka (wokalistka)!

Biedronka Ilonka i Pszczółka Julka to najbardziej rozśpiewane owady na łące. Natomiast królem tańca jest jedyny w swoim rodzaju – Jelonek Bronek. Razem tworzą oni wyjątkowo zabawny zespół rock’nd’jelonowy – The Jelonband! Ta wesoła zwierzęca kompania codziennie urządza Bajeczną Fiestę z okazji Święta Przyrody. A dlaczego codziennie? Bo codziennie powinniśmy urządzać święto naturze – dbając o nią i ciesząc się z jej piękna. Fiesta będzie doskonałą okazją, aby przypomnieć sobie, jak możemy uczynić nasz świat czystym i ekologicznym. Bohaterami spektaklu staną się też same dzieci, które będą miały okazję wziąć udział w wesołych konkurencjach. Pozostaje tylko pytanie: Kto zostanie EkoKrólem tej Bajecznej Ekologicznej Fiesty?

Spektakl „Testament Szewczenko albo Marzenia Kobziarza” w wykonaniu Lwowskiego Teatru Woskresinnia
15 czerwca (sobota), godz. 21:00, skrzyżowanie ul. Kilińskiego i Pułaskiego

Historia Ukrainy opowiedziana przez pryzmat losów Tarasa Szewczenki, wielkiego pisarza, poety, malarza, więźnia łagrów, duchowego przywódcy narodu ukraińskiego. Artyści lwowscy przybliżą dramatyczne doświadczenia i sytuację permanentnego upominania się narodu ukraińskiego o niezależność państwową, jakże aktualną dziś w dobie dramatycznych napięć na Ukrainie. W barwnym widowisku wykorzystywane zostaną szczudła, mobilne machiny, płonące elementy scenograficzne i efekty pirotechniczne.

Scenariusz i reżyseria – Jarosław Fedoryszyn; dekoracje i kostiumy – Ala Fedoryszyna (zasłużona artystka Ukrainy); współpraca reżyserska i światło – Krzysztof Dubiel; dźwięk – Sergij Kondratowicz / Mykoła Kszanowskij
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Spektakl „Kolorowy cyrk” w wykonaniu Teatru Scena Kalejdoskop
16 czerwca (niedziela), Plac gen. Sikorskiego, godz. 17:00

Nie ma lepszego miejsca na poznanie tajników sztuki cyrkowej, niż wizyta w naszym Kolorowym Cyrku. Na dzieci czekać będą doświadczeni żonglerzy i szczudlarze, jak również gotowe stanowiska animacyjne pełne cyrkowych wyzwań oraz konkursów. W programie między innymi: chodzenie na specjalnych szczudłach animacyjnych, żonglerka maczugami, piłkami i obręczami, warsztaty puszczania gigantycznych baniek mydlanych, balonowe zoo, rola bola, diabolo, skoki na gigantycznej skakance oraz wiele innych atrakcji. Finałem imprezy będzie cyrkowy spektakl przygotowany specjalnie z myślą o najmłodszych, w którym wraz z główną bohaterką Euniką, uczestnicy przeniosą się do tajemniczej Krainy Cyrku.

Spektakl „Opera mydlana” w wykonaniu Teatru Scena Kalejdoskop
16 czerwca (niedziela), Plac gen. Sikorskiego, godz. 19:00

Morze baniek mydlanych unoszących się w powietrzu to fascynujący obraz, który maluje uśmiech na twarzy każdego widza. Przepiękne bańki budzą w dzieciach bajkowy nastrój, a rodzice w tym czasie mogą wykonać pociechom serię zdjęć w przepięknej, kolorowej scenerii. W programie dostępne są pokazy gigantycznych baniek mydlanych wraz z warsztatami dla dzieci, jak również zabawa z użyciem specjalnego przyrządu do zamykania w bańce oraz pokazy bańkarskie na szczudłach.

Spektakl „Serce Don Juana” w wykonaniu Teatru Scena Kalejdoskop
16 czerwca (niedziela), Plac gen. Sikorskiego, godz. 21:00

Niezwykłe widowisko teatralne w wykonaniu trójki aktorów Sceny Kalejdoskop, oparte na osławionej historii Don Juana – fascynującego, niewiernego kochanka, który swoimi miłosnymi podbojami zadziwiał, gorszył j wzbudzał zazdrość.

W spektaklu poznajemy go jako człowieka – pełnego namiętności, ale i samotnego, poszukującego prawdziwego uczucia, wolnego od pozorów i konwenansów. Jawi się jako człowiek bezsprzecznie impulsywny, porywczy, który nie dopuszcza możliwości porażki. To właśnie staje się przyczyną jego zguby. Don Juan trafia do piekła. Czy uda mu się przekonać oprawców o czystości swoich ideałów?

W przedstawieniu możemy podziwiać kunszt szczudlarzy, niezmiernie plastyczną i przy tym futurystyczną scenografię (przeważają czerń i biel, a w scenach piekielnych symboliczna czerwień) oraz niesamowite maski. Piękna muzyka klasyczna prowadzi nas od pierwszej do ostatniej sekundy przez meandry namiętności ludzkiej duszy. Wszystko to sprawia, że jest to niezapomniane przeżycie z pogranicza teatru, baletu i misterium.

Widowisko pełne jest efektów takich jak: walki wręcz, dym, taniec na szczudłach i inne niezwykłe atrakcje. Całość jest wspaniałą rozrywką dla całej rodziny.

Scenariusz i reżyseria: Piotr Kulczyk