MOK

Aktualności

Powrót

Byle nie o miłości - Koncert z cyklu Swing Club na Mazowszu

30 kwietnia 2017 (Niedziela)
godz. 18:00
Sala Biała, ul. Pułaskiego 6

Kolejną, już drugą edycję cyklu Swing Club na Mazowszu Mazowiecki Instytut Kultury rozpoczyna koncertem - recitalem o tytule Byle nie o miłości. Na jego program składają się piosenki Agnieszki Osieckiej. Twórcami recitalu są dwie wielkie osobowości artystyczne: Nula Stankiewicz i Janusz Strobel. Współpracując stale od kilkunastu lat tworzą niesamowity duet. Ona - subtelna, klimatyczna, śpiewająca piękną barwą, znakomicie przekazująca sens śpiewanych utworów. On - wirtuoz gitary, komponujący piosenki, które tworzą katalog standardów polskiej klasyki gatunku. Razem, aby upamiętnić 20-lecie śmierci wspaniałej poetki Agnieszki Osieckiej, stworzyli ten recital o dość przewrotnym tytule. To koncert dla tych, którzy lubią nucić przeboje poetki oraz dla tych, którzy są ciekawi nowych interpretacji. To recital, w którym nie brakuje znanych przebojów, ale piosenki mało popularne też mają w nim swoje miejsce. Kilkanaście utworów, miniaturowych opowieści w nieprzypadkowej kolejności. A pomiędzy piosenkami nie zabraknie Agnieszki Osieckiej – na fotografiach i materiałach archiwalnych. W koncercie artystom towarzyszy równie wielka osobowość artystyczna – poeta saksofonu – Mariusz „Fazi” Mielczarek.

Koncert poprowadzi Adam Ferch.

Nula Stankiewicz
– wokalistka o niezwykłej, ciepłej barwie głosu.. Każdy, kto choć raz zetknął się z tą Artystką wie, że jej znakiem rozpoznawczym jest łączenie poezji oraz jazzu. Liryzm i poetyckość, która w przypadku Nuli nie ma nic wspólnego z patetycznością, wspaniale współgra z muzyką tego rodzaju. Nula mówi o sobie: „Nie, nie jestem piosenkarką jazzową”, ale zawsze zaprasza do współpracy wybitnych przedstawicieli tego gatunku. Daje jej to możliwość prezentacji swojego repertuaru na najwyższym światowym poziomie. Dotychczas współpracowała z Włodzimierzem Nahornym, Andrzejem Jagodzińskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Robertem Majewskim i wieloma innymi. Obecnie, od kilkunastu lat na stałe współpracuje z Januszem Stroblem. Jej interpretacje piosenek Donasza Kofty, Jana Wołka, Agnieszki Osieckiej tworzą wartość świadomego połączenia słowa z niezwykłą muzykalnością, która uzasadnienie ma także w gruntownym wykształceniu muzycznym. Świadomy wybór piosenek przyniósł jej wiele nagród na konkursach i festiwalach. Jest laureatką wielu konkursów: Turnieju Poezji Śpiewanej we Włocławku, 1997: Konkursu Poezji "Pranie 97"; III Ogólnopolskiego Festiwalu SING Jazz BLUES w Białymstoku, 1998; VII Przeglądu Piosenki Francuskiej G. Brassensa w Warszawie.

Janusz Strobel – jeden z najwybitniejszych polskich wirtuozów gitary klasycznej. Urodził się w Gdańsku w 1947 roku w znanej muzycznej rodzinie. Ojciec był chórmistrzem, matka pianistką, a dwaj bracia są także muzykami. Karierę muzyczną rozpoczął od brawurowych występów w klubach muzycznych Wybrzeża, gdzie występował wraz z Włodzimierzem Nahornym. Grywał w Piwnicy Wandy Warskiej, w Klubie ZAKR. Wraz z Henrykiem Alberem stworzył legendarny już, do dziś uznawany za najlepszy w Polsce, duet gitar klasycznych "Alber-Strobel". Pierwszy własny zespół założył w roku 1970. Wkrótce został laureatem festiwal "Jazz nad Odrą" we Wrocławiu. Od tego czasu rozpoczął szeroką działalność koncertową w Polsce i niemalże wszystkich krajach Europy. Wkrótce też okazało się, że jest również doskonałym kompozytorem i aranżerem. Skomponował wiele przebojów, które wykonywały największe gwiazdy polskiej piosenki m.in. Ewa Bem, Hanna Banaszak, Ryszard Rynkowski, Irena Santor. Stworzył kilka formacji jazzowych, współpracując w nich z najlepszymi polskimi muzykami jazzowymi. Równocześnie jednak nie rezygnował z koncertów solowych, które dają mu możliwość wykonywania klasycznego repertuaru gitarowego. W 1991 roku Janusz Strobel założył Trio. Jego autorska płyta nagrana z Triem w 1993 roku została bardzo wysoko oceniona, uzyskując w swojej kategorii tytuł Albumu Roku. W 1999 roku Janusz Strobel skomponował muzykę do spektaklu poetycko-muzycznego "Strofy dla Ciebie". Całość ukazała się na płycie kompaktowej. W tym samym roku wydany został kolejny album z muzyką Janusza Strobla - tym razem były to młodzieńcze wiersze Karola Wojtyły "Wielka Pani". W 2005 roku ukazał się kolejny album Janusz Strobla "Wierny sobie", który nagrał z Andrzejem Jagodzińskim. Kolejne albumy to: "Janusz Strobel Trio" oraz "Lekki rys szaleństwa". Obecnie, poza bogatą działalnością koncertową, Janusz Strobel poświęcił się komponowaniu muzyki dla teatru i filmu. Równocześnie tworzy większe formy muzyczne na gitarę z orkiestrą.

Mariusz „Fazi” Mielczarek – jeden z najwszechstronniejszych polskich saksofonistów. Poeta saksofonu, mistrz nastrojowych ballad, artysta obdarzy demoniczną siłą, geniusz improwizacji, wizjoner, wirtuoz. Bez cienia przesady można uznać go za czołową postać średniego pokolenia polskiej sceny jazzowej, dla jednych spełnioną nadzieję, dla innych idola, niedościgniony wzór. Gdy na swingującej scenie pojawiają się i gasną jak komety kolejni „młodzi-gniewni", uzurpujący sobie prawo do określania ich gwiazdami, popularny „Fazi" trwa, konsekwentnie grając to, co mu śpiewa w duszy. Nie uświadczycie u niego nawet odrobiny pozy czy typowych dla kopistów - odwołań do cudzych klimatów, fraz czy koncepcji. Atutem tego sympatycznego, niezwykle lubianego - a to nieczęsto idzie w parze z artystycznym sukcesem - jazzmana, jest szczerość wypowiedzi i nieprawdopodobna energia płynąca wprost z wygrywanych przezeń nut. Nic więc dziwnego, że „Faziego" nazywają też tytanem pracy, bowiem jego umiejętności, zgłębiona saksofonową „wiedza tajemną" sprawiają, że o jego pojawienie się na płytach czy artystycznych projektach, zabiegają gwiazdy popu, jazzu, rocka i muzyki powszechnie określanej mianem poważnej. Co tu ukrywać, Mariusz „Fazi" Mielczarek to bezkompromisowy, dobry duch naszego jazzu i całej muzyki w ogóle.

Recital został objęty patronatem Fundacji im. Agnieszki Osieckiej „Okularnicy”. Patronat medialny objęło Radio dla Ciebie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SWING CLUB NA MAZOWSZU – spotkania muzyczne – koncerty – znakomici wykonawcy – dobra muzyka!

W 2017 roku Mazowiecki Instytut Kultury prezentuje kolejną już edycję cyklu Swing Club na Mazowszu. Podobnie jak pierwsza – ubiegłoroczna, nawiązuje ona bezpośrednio do realizowanego już piaty rok w siedzibie MIK cyklu spotkań muzycznych, koncertów - Swing Club, w ramach którego odbyło się już ponad 60 koncertów i wystąpiło ok. 300 wykonawców, zarówno krajowych jak i zagranicznych.

Program cyklu Swing Club na Mazowszu jest zróżnicowany stylistycznie - od jazzu tradycyjnego, poprzez swing do bardziej współczesnych form jazzowych. Koncerty prowadzi inicjator i gospodarz Swing Club - Adam Ferch – zasłużony propagator jazzu, niekwestionowany autorytet w tej dziedzinie, w 1954 r. współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach należy do grona stałych partnerów Mazowieckiego Instytutu Kultury w realizacji Swing Clubu na Mazowszu. W 2017 roku planowane są w Siedlcach 3 koncerty. Pierwszy koncert odbędzie się 30 kwietnia.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasach MOK przy ul. Pułaskiego 6 i Sienkiewicza 63 oraz godzinę przed koncertem. Rzerwacje biletów pod nr tel. 25 794 31 03 i 25 794 31 26.