MOK

Aktualności

Powrót

Daj się złapać w Sieć Kultury - zobacz nasze imprezy online

01 stycznia 2021 (Piątek)
godz. 00:00
YouTube MOK

Projekt Daj się złapać w sieć kultury to cykl imprez online, dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci”. Celem programu jest tworzenie warunków dla wzmacniania tożsamości i uczestnictwa w kulturze poprzez finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym, których odbiór następuje poprzez narzędzia on-line, jak również rozwój przestrzeni umożliwiającej odbiorcom kultury korzystanie z jej zasobów w sieci. Istotnym celem programu jest wspieranie zadań rozwijających kapitał kulturowy odbiorców za pomocą narzędzi internetowych oraz rozwój kompetencji cyfrowych zarówno odbiorców, jak i kadr kultury.

Zobacz wszystkie zrealizowane przez nas projekty - KLIK


Poezja Agnieszki Osieckiej w interpretacji Katarzyny Żak - KLIK (cz. 1)KLIK (cz. 2)KLIK (cz. 3)


Zapraszamy na trzy słuchowiska poświęcone twórczości Agnieszki Osieckiej, autorce ponad 2000 utworów, z których wiele stało się przebojami śpiewanymi przez największe gwiazdy polskiej estrady. Osiecka czuła, zadziorna, zakłopotana i tęskniąca w interpretacji aktorki Katarzyny Żak.

Spotkanie z Robertem Makłowiczem - KLIK


Robert Makłowicz – dziennikarz, publicysta, autor książek i programów telewizyjnych o tematyce kulinarnej, kulturowej i historycznej. W swoich historyczno-kulinarnych gawędach przybliża słuchaczom najdalsze i najbardziej tajemnicze zakątki świata, które odwiedza. Jak smakuje "nowe" życie w sieci? Czy tęskni za telewizją? Dlaczego warto podróżować? Co jest wyznacznikiem dobrej restauracji? I dlaczego warto zacząć zwiedzanie świata dosłownie „od kuchni”? Na te i wiele innych pytań Robert Makłowicz odpowie podczas rozmowy z Sebastianem Gumińskim.

Spektakl "W cieniu drzewa" Teatru SUTW - KLIK


"W cieniu drzewa" to adaptacja słynnego dramatu Wiesława Myśliwskiego pt. „Drzewo”, której wystawienia podjął się teatr działający przy Siedleckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Jest to opowieść o polskiej wsi końca lat 80. XX w., o relacjach, o przywiązaniu do tradycji i zakorzenieniu w miejscu dziedziczonym pokoleniowo. Tytułowe stare drzewo, ma być ścięte, jedynym obrońcą okazuje się 70-letni Duda, który wchodzi na drzewo, pomimo, że tam na dole czekają robotnicy chętni w każdym momencie drzewo ściąć. Obserwujemy istny korowód wielobarwnych postaci, które próbują Dudę przekonać do zejścia. Jak się okazuje, chłop staje się wieszczem, który wyrywa wieś z marazmu. Myśliwski przygląda się kondycji człowieka, miesza wątki metafizyczne i społeczne, co przełożone na język teatru wybrzmiewa ze zdwojoną siłą.

Reżyseria: Katarzyna Szczepaniak
Adaptacja i scenariusz: Zofia Osypiuk, Irena Frank

Koncert zespołu Buty Farmera - KLIK


Buty Farmera to ekipa profesjonalnych muzyków, od lat uczestniczących w różnych muzycznych projektach, a prywatnie przyjaciół, która powstała w 2018 roku.

Lubią bawić, rozśmieszać, a swój styl określają mianem crazy folk. Ich piosenki to cała życiowa prawda z wielkim przymrużeniem oka. Oryginalność tekstu i wykonania utworów na pewno sprawią, ze Państwa wieczór będzie udany, a piosenki jeszcze długo po koncercie będziecie nucić.

Skład zespołu: Iwona Kobylińska – śpiew, Krzysztof Błażejczyk – gitara, banjo, Przemysław Nużyński – tuba, Paweł Chojnacki – perkusja, Antonio Fartushnyi – trąbka, puzon

Koncert zespołu Art Styl - KLIK


Podczas koncertu "Jeszcze w zielone gramy..." usłyszymy lubiane utwory znane z polskiej estrady, w pięknej, kobiecej interpretacji. Art Styl to 10 głosów, 10 różnych muzycznych osobowości, które potrafią w niezwykły sposób stworzyć wspaniały klimat oraz zaangażować do wspólnego śpiewania publiczność w każdym wieku. Koncert przygotowany pod kierunkiem artystycznym Urszuli Chruściel, z akompaniamentem na fortepianie Marcina Chojeckiego.

Zespół Wokalny Art Styl od 2015 roku pracuje w ramach Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającego w Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach.

Koncert zespołu Sweet Angels - KLIK


Zespół Wokalny Sweet Angels działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach od września 2007 roku. Utworzony został z najstarszej grupy Studia Piosenki. Tworzą go uczniowie siedleckich szkół, którzy śpiewając solo, w zespole i realizują różne projekty wokalne. W repertuarze zespołu znajdują się m. in. utwory z kręgu piosenki poetyckiej, aktorskiej, pieśni patriotyczne, świąteczne, przeboje z lat dwudziestych i trzydziestych, utwory z lat siedemdziesiątych, a także współczesne hity polskie i zagraniczne. Założycielem i instruktorem wokalnym zespołu jest muzyk, pedagog i menadżer kultury – Edyta Wójcik.

W ciągu jedenastu lat działalności, skład zespołu zmieniał się. Od września 2018 r. w zespole występują: Karina Szurek, Patrycja Czarnocka, Agata Dmowska i Kinga Banasiuk. Podczas koncertu zespołowi towarzyszyli znakomici muzycy: Marcin Chojecki - fortepian, Jarosław Wójcik - perkusja, trąbka, Andrzej Maleńczuk - gitary, Edyta Wójcik - fortepian, przygotowanie wokalne zespołu.

Spotkanie z Katarzyną Zielińską - KLIK


Zaglądamy za kulisy aktorskiego życia Katarzyny Zielińskiej – wspaniałej aktorki teatralnej i filmowej. Rozmowa o aktorstwie, pasji, życiu, dystansie do siebie, szacunku do pracy oraz mocy pomagania. Zapraszamy na serdeczną rozmowę, którą przeprowadziła Katarzyna Kozioł.

Koncert Joanny Różewskiej - KLIK


Joanna Różewska uczęszczała do Zespołu Szkół Muzycznych I i II st. w Siedlcach. W 2012 r. ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Elżbiety Tarnawskiej, a w 2017 r. Studia podyplomowe (Professional Studies Diploma) w klasie prof. Yoshikazu Nagai w San Francisco Conservatory of Music.

Otrzymała nagrody na wielu konkursach i festiwalach. W 2010 r. znalazła się w grupie siedmiu pianistów reprezentujących Polskę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie. W 2018 r. została półfinalistką na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie.

Joanna Różewska koncertowała w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Szwajcarii, Niemczech, Włoszech, Czechach, Francji, Szwecji, Kazachstanie, Mołdawii i na Ukrainie, dając koncerty solowe oraz występując z orkiestrami takimi jak: Sinfonia Varsovia, Sinfonia Iuventus, Orkiestra Kameralna Lviv Virtuosi, Łomżyńska Orkiestra Kameralna, Orkiestry Symfoniczne Filharmonii Łódzkiej, Dolnośląskiej, Świętokrzyskiej, Koszalińskiej i Olsztyńskiej.

"Przestrzeń tańca" Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - KLIK


Taniec jest naturalnym sposobem wyrażania uczuć i emocji. Muzyka jak wehikuł czasu przenosi nas w przeszłość i przyszłość, jest teraźniejszością… Tak teraz, jak i kiedyś muzyka i taniec odzwierciedlają emocje współczesnego człowieka. Każdy odnajdzie w sztuce siebie niezależnie od epoki, w której żyje i epoki, którą reprezentuje sztuka. Przestrzeń tańca jest nieograniczona... W tym projekcie wychodzimy z ciasnych mieszkań i zabieramy Was na wycieczkę po naszym mieście.

Scenariusz, reżyseria, choreografia oraz konsultacja choreograficzna: Joanna Woszczyńska
Wiolonczela: Justyna Rekść-Raubo
Tancerze ATT LUZ: Duet - Klaudia Uchmańska, Fabian Prochenka; Grupa - Szymon Antosik,Natalia Biernacka, Michał Lipka, Małgorzata Roman, Zofia Roman; Solo - Wiktoria Prokurat; Solo - Ewa Stecewicz; Duet - Gabriela Remiszewska, Natalia Biernacka; Solo - Julia Szot; Duet - Zuzanna Gozdek, Katarzyna Łuka; Solo - Katarzyna Garbarczyk oraz grupa ATT LUZ.

Narodowe Czytanie "Balladyny" - KLIK


Razem z Siedlecką Grupą Literacką "Witraż" już po raz piąty zaprosiliśmy na Narodowe Czytanie na Skwerze przy fontannie. W tym roku przeczytaliśmy „Balladynę” Juliusza Słowackiego, a razem z nami czytała aktorka Katarzyna Glinka, uczniowie siedleckich szkół i członkowie SGL „Witraż”.

Spotkanie z Iloną Łepkowską - KLIK


„Kogel-mogel”, „M jak miłość”, „Pani mnie z kimś pomyliła” czy ‘idealna rodzina”, to tylko niektóre tytuły, które kojarzą nam się z Królową polskich seriali – 
Iloną Łepkowską. W lekkiej, choć poważnej rozmowie z najbardziej rozpoznawalną scenarzystką w Polsce usłyszymy o cieniach i blaskach show biznesu, o kondycji polskiego filmu w czasie pandemii oraz codziennym życiu, które jest najlepszym autorem scenariusza na film. Rozmawia Katarzyna Kozioł.

Spotkanie z Bożeną Wojciuk i Dariuszem Różańskim - KLIK

 

"Chodowiacy", czyli Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej, który dumnie nosi imię swojej założycielki Alicji Siwkiewicz. Choć wszyscy go znamy, podziwiamy na scenie, zachwycamy się barwami strojów i dźwięków oraz tym, że każdego roku dołączają do niego nowi, młodzi tancerze i wokaliści, to czy znamy jego prawie 50-letnią historię, jego „życie od kuchni”? Aby uchylić rąbka tajemnicy zapraszamy na jedyną w swoim rodzaju rozmowę z pasjonatami, pedagogami, twórcami obecnego kształtu zespołu, osobami, które oddały znaczną część serca i swego czasu „Chodowiakom” - Bożeną Wojciuk i Dariuszem Różańskim. Rozmawia Katarzyna Kozioł.

Koncert Małej Orkiestry Dni Naszych - KLIK


„Edukacja przez zabawę, uśmiech i muzykę” – to motto towarzyszy od 1988 roku zespołowi Mała Orkiestra Dni Naszych. Ich koncerty i płyty to nie tylko zabawa, ale szeroka profilaktyka zgodna z Narodowym Planem Działań na Rzecz Dzieci (zdrowy tryb życia i zwiększanie jakości edukacji poprzez poznawanie świata). Pomysłodawcą idei jest założyciel i lider zespołu, Jerzy Kobyliński, pedagog z wykształcenia, kompozytor i autor całości materiału.

Podczas naszego koncertu online wystąpili w składzie: Jerzy Kobyliński – pedagog, kompozytor, założyciel zespołu, wokalista, gitarzysta; Daniel Narożnik – śpiew, gitara; Rafał Czapliński – śpiew, gitara, harmonijka ustna; Paweł Sulej – akordeon; Łukasz Potera – obój i fortepian i Alicja Dziurdziak – śpiew.

Spotkanie z DJ Wiką


Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Wirginią Szmyt, znaną jako DJ Wika. Najstarsza dj-ka w Polsce, dla której ukończone 80 lat, to nie powód, by zasiąść w fotelu i zrezygnować z aktywności i spotkań z ludźmi. A ludzi lubi jak mało kto! Wiek XX, w którym przeżyła znaczną część życia, wraz z jego trudną historią, nie odebrały Jej radości życia, co więcej, uczyniła DJ Wikę kobietę silną, wymagającą, a jednocześnie wyrozumiałą i empatyczną. O pracy pedagoga, o mocy resocjalizacji, o miłości i pasji oraz o tym, że starość, to postawa, a nie pesel, z niezwykle mądra i pozytywną DJ Wiką rozmawiała Joanna Janus.

Koncert Justyny Bacz "Piosenka nie tylko francuska" - KLIK

 

Koncert ten stanowi specjalnie przygotowaną kompozycję utworów pochodzących z dotychczas nagranych na płytach programów Justyny Bacz. Tę podróż przez twórczość artystki rozpoczną piosenki z polsko-francuskiego programu „Tête-à- tête”, zabrzmią utwory Mistrza Georgesa Brassensa z programu „Brassens mon amour”, a także z autorsko-poetyckiej płyty „Empatik”. Miłośnicy klasyki francuskiej piosenki będą mieli okazję zanucić wspólnie kilka znanych przebojów z krążka „Francuska. Chanson française” oraz najnowszego albumu „Femmes, czyli kobiety”. Nie zabraknie również piosenek z programu „Dalida. Pieśń miłości”, jako hommage dla tej ikony piosenki francuskiej i światowej. Piosenki francuskie w interpretacji Justyny Bacz, zaśpiewane w oryginalnych wersjach językowych oraz polskich, autorskich przekładach, przeplatać się będą z utworami do wierszy Agnieszki Osieckiej, Anny Piwkowskiej, a także do tekstów własnych.

Ten francusko-polski dialog dopełni piosenka włoska, kolejna fascynacja Justyny Bacz.

Artystce towarzyszy Zespół pod kierownictwem Mariusza Dubrawskiego w składzie: Mariusz Dubrawski – piano, aranżacje; Maciej Kopczyński – gitary; Wojciech Ruciński – gitara basowa; Grzegorz Poliszak – perkusja.Koncert "Piękna Pani moich marzeń" - KLIK


Koncert muzyki polskiej przełomu XVIII i XIX wieku. W jego programie usłyszymy utwory Marii Szymanowskiej oraz Michała Kleofasa Ogińskiego, a także jego syna Xaviera Ogińskiego. Autorem projektu tego koncertu jest prof. Tadeusz Trzaskalik, który wystąpi w podwójnej roli: pianisty solisty oraz pianisty akompaniatora. Romanse wokalne Michała Kleofasa Ogińskiego śpiewać będzie Edyta Nowicka, natomiast słowo o muzyce przedstawi Grażyna Brewińska. Koncert nosi tytuł Piękna Pani moich marzeń. Jest to cytat z jednego z romansów Michała Kleofasa Ogińskiego, a można go rozumieć co najmniej dwojako: jako zwrot w kierunku jakiejś kobiety, a także może to być odniesienie do muzyki, która w przypadku zarówno Marii Szymanowskiej, jak i Michała Kleofasa Ogińskiego stanowiła nie tylko pasję, ale i sens życia.

Agnieszka Zdanowska czyta Ączka Zajączka - KLIK


Drugie słuchowisko o przygodach Ączka Zajączka. Tym razem książeczkę pod tytułem "Cześć, jestem Ączek Zajączek" autorstwa Hanny Piotruk, czyta Agnieszka Zdanowska z Siedleckiej Grupy Literackiej "Witraż".

Wirtualna wystawa fotografii - "Z archiwum Grupy Twórczej Fotogram" - KLIK


Grupa Twórcza Fotogram, działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach, powstała w 2001 roku. Skupia osoby czynnie zajmujące się fotografią. Została powołana w celu rozwijania i upowszechniania twórczości fotograficznej oraz doskonalenia warsztatu i pogłębiania wiedzy o fotografii wśród jej członków. Zgodnie z założeniami organizowane są wystawy, plenery, pokazy prac, prelekcje i wykłady z różnych dziedzin fotografii. Spotkania odbywają się w pierwsze niedziele każdego miesiąca o godz. 11.00 w Galerii Fotografii Fokus ul. Pułaskiego 6. Dotychczas odbyły się 33 zbiorowe wystawy prac członków Grupy i 18 plenerów edukacyjnych: Nadbużański Park Krajobrazowy 2002, Biebrza 2003, Zamość 2004, Smolniki 2005, Góry Świętokrzyskie 2006, Puszcza Kozienicka 2007, Kruszyniany 2008, Polesie 2009, Wołyń 2010, Hrubieszów 2011, Pieniny 2012, Pogórze Przemyskie 2013, Sandomierz 2014, Mazury 2015, Pilica 2016, Chełm 2017, Białoruś 2018 oraz Bałtów 2019. Planowany na maj 2020 r. plener w Ulanowie nad Sanem nie odbył się. Na wystawie prezentowane są prace wykonane podczas wspólnych wyjazdów Grupy Twórczej Fotogram.Cezary Żak czyta Ączka Zajączka - KLIK


Książeczkę pod tytułem "Cześć, jestem Ączek Zajaczek" autorstwa Hanny Piotruk, członkini Siedleckiej Grupy Literackiej "Witraż", czyta wspaniały aktor – Cezary Żak.

Spotkanie z Krzysztofem Zanussim

 

O tym jak uczynić ze swego życia arcydzieło, jak dobrze przeżyć życie oraz jaka jest rola kultury w życiu człowieka i społeczeństwa rozmawiamy z wybitnym polskim reżyserem, scenarzystą, filozofem, autorek książek, wykładowcą, a przede wszystkim niezwykle mądrym człowiekiem – Krzysztofem Zanussim. Nieoczywiste odpowiedzi i spostrzeżenia na temat otaczającego nas świata, ludzi, sztuki oraz podążania własną drogą. Zapraszamy młodzież i dorosłych – wszystkich tych, którzy ciekawi są jak uczynić ze swego życia arcydzieło.