MOK

Aktualności

Powrót

Daj się złapać w sieć kultury - koncert Justyny Bacz "Piosenka nie tylko francuska"

29 czerwca 2020 (Poniedziałek)
godz. 19:00
YouTube MOK

Koncert ten stanowi specjalnie przygotowaną kompozycję utworów pochodzących z dotychczas nagranych na płytach programów Justyny Bacz. Tę podróż przez twórczość artystki rozpoczną piosenki z polsko-francuskiego programu „Tête-à- tête”, zabrzmią utwory Mistrza Georgesa Brassensa z programu „Brassens mon amour”, a także z autorsko-poetyckiej płyty „Empatik”. Miłośnicy klasyki francuskiej piosenki będą mieli okazję zanucić wspólnie kilka znanych przebojów z krążka „Francuska. Chanson française” oraz najnowszego albumu „Femmes, czyli kobiety”. Nie zabraknie również piosenek z programu „Dalida. Pieśń miłości”, jako hommage dla tej ikony piosenki francuskiej i światowej.

Piosenki francuskie w interpretacji Justyny Bacz, zaśpiewane w oryginalnych wersjach językowych oraz polskich, autorskich przekładach, przeplatać się będą z utworami do wierszy Agnieszki Osieckiej, Anny Piwkowskiej, a także do tekstów własnych.

Ten francusko-polski dialog dopełni piosenka włoska, kolejna fascynacja Justyny Bacz.

Artystce towarzyszy Zespół pod kierownictwem Mariusza Dubrawskiego w składzie:
Mariusz Dubrawski – piano, aranżacje
Maciej Kopczyński – gitary
Wojciech Ruciński – gitara basowa
Grzegorz Poliszak – perkusja

Koncert dostępny jest na naszym kanale YouTube -> KLIK

Koncert odbywa się w ramach projektu „Daj się złapać w sieć kultury”. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci”.


Justyna Bacz – piosenkarka, lingwistka, tłumaczka, pedagog, autorka przekładów oraz tekstów piosenek, a także muzyki. Jest laureatką szeregu nagród na festiwalach piosenki, m.in. w Paryżu na Festiwalu „Dni Georgesa Brassensa” („Journées Georges Brassens”), na Europejskim Festiwalu Piosenki Francuskiej w Châteauroux we Francji, Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie, Przeglądzie Piosenek G. Brassensa w Poznaniu, Festiwalu Pieśni Leonarda Cohena w Krakowie. W lutym 2018 r. za promowanie kultury francuskiej w Polsce została odznaczona Kawalerskim Orderem Sztuki i Literatury nadawanym przez Ministerstwo Kultury Republiki Francuskiej. Otrzymała Grand Prix francuskiego stowarzyszenia „Les Amis de Georges” za kobiecą interpretację utworów Georgesa Brassensa dla zagranicznych wykonawczyń. Była nominowana do osobowości roku „Polski Times” 2020.

Nagrała siedem albumów bardzo pochlebnie przyjętych przez krytyków i publiczność: „Tête-à-tête”(2006), „Brassens mon amour” (2008), „Empatik” (2013), „Francuska chanson française” (2014), „Dalida pieśń miłości” z udziałem Anny Riveiro i Sergio Bettasa(2017), „Femmes, czyli kobiety” (2019) oraz „Dalida pieśń miłości. Koncert w Polskim Radiu Lublin” wydany przez Polskie Radio Lublin. Justyna Bacz koncertuje w Polsce i we Francji. Występowała w Paryżu, Châteauroux, Douai, Górnej Sabaudii, ale również w Lozannie, Berlinie, Liège, El Paso w Stanach Zjednoczonych. Współpracuje ze znakomitymi muzykami w Polsce i za granicą. Często gości na deskach Teatru Kamienica w Warszawie, związana jest z warszawską „Piwnicą na Wójtowskiej”- filią Staromiejskiego Domu Kultury.

Mariusz Dubrawski – pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, kierownik muzyczny, absolwent klasy fortepianu Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, wieloletni wykładowca tej uczelni. Laureat m.in. nagrody w Konkursie Pianistów Muzyki Rozrywkowej w 2006 r. Prowadzi aktywną działalność artystyczną w tym koncertową. Jest autorem muzyki teatralnej, oratoryjnej, i rozrywkowej. Współpracuje z czołówką polskich artystów m.in. z Ireną Santor, Stanem Borysem.

Wojciech Ruciński – basista, kontrabasista, muzyk sesyjny i koncertujący. Jego zainteresowania muzyczne obejmują różnorodne style muzycznych. Współpracował i współpracuje m. in. z Marylą Rodowicz, Januszem Stokłosą, Ireną Santor, Katarzyną Groniec i wieloma innymi artystami.

Grzegorz Poliszak – Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Grał m.in.: z Olgą Bończyk, Ewą Urygą oraz zespołami „The Tribe”, „Trebunie Tutki” i „Jazgot”. Współpracował bądź współpracuje z takimi artystami, jak: Halina Frąckowiak, Ryszard Rynkowski, Krzysztof Kiliański, Justyna Steczkowska, Zbigniew Wodecki, Natasza Urbańska, Edyta Górniak, Krzysztof Herdzin, Jorgos Skolias, i innymi.

Maciej Kopczyński – gitarzysta, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jego działalność artystyczna obejmuje udział w projektach w obszarze muzyki klasycznej, tanga, jazzowej oraz rockowej. Zajmuje się również kompozycją i produkcją muzyczną we własnych projektach związanych z muzyką elektroniczną. W 2019 r. wydał autorską płytę pt. „Stellargraf Ghost”. Obecnie występuje na scenie Teatru Rampa oraz Teatru Dramatycznego.