MOK

Aktualności

Powrót

Dni Siedlec 2018 - 25. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny

06 września 2018 (Czwartek)
godz. 16:00
Plac gen. Sikorskiego

25. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny to barwne widowisko integrujące środowiska artystyczne różnych narodowości. Podczas tegorocznej edycji tego wydarzenia do Siedlec zawitają zespoły folklorystyczne z Chorwacji (Kud Punat), Północnego Cypru (Folklorystyczna Grupa Taneczna Centrum Młodzieżowego) i Słowacji (Omladina).

Zaproszone grupy cieszą się dużym uznaniem w swoich krajach, są laureatami licznych konkursów i przeglądów. Siedlczanie będą mieli możliwość podziwiać ich kunszt, tańce, stroje oraz pieśni ludowe, które ukażą różnorodność i bogactwo regionów, z których wywodzą sie nasi goście. W programie nie może zabraknąć oczywiście pięknego folkloru polskiego, który zaprezentuje Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz. Festiwal jest dobrą okazją do tego, aby poprzez rozrywkę poznać wiele kultur z rożnych zakątków Europy i nie tylko.

Koncert realizowany w ramach XVII Nadbużańskich Spotkań Folklorystycznych, które odbywają się w Sokołowie Podlaskim.

Kud Punat z Chorwacji
Zespół założony został w 1973 r. i składa się z 80 tancerzy, wokalistów i muzyków. Działają w nim 3 sekcje: zespół tańca folklorystycznego, osoby grające na lokalnym instrumencie (tamburitza) oraz chór męski  „Klapa Rašketa”. Od samego początku istnienia  liderem i choreografem grupy jest Stanko Mihajlović.

Zespół posiada zróżnicowany repertuar, który reprezentuje zarówno wyspę, z której pochodzi, jak i tereny spoza Chorwacji. Artyści wykonują tradycyjne tańce lokalne wyspy Krk, folklorystyczne tańce z różnych części Chorwacji oraz tańce chorwackich mniejszości narodowych. Wszystkie występy prezentowane są w kostiumach typowych dla miejsca pochodzenia tańców.

Przez ponad 45 lat Klub Kultury i Sztuki „Punat” reprezentował Chorwację na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych w Europie i poza jej granicami. Grupa odwiedziła: Austrię, Chiny, Cypr, Grecję, Niemcy, Włochy, Malezję, Portugalię, Słowenię, Szwecję, Koreę Południową, Turcję, Brazylię, Meksyk i Peru.

Folklorystyczna Grupa Taneczna Centrum Młodzieżowego z Północnego Cypru
Centrum Młodzieżowe jest charytatywną, pozarządową organizacją, która od 1986 roku na Północnym Cyprze prowadzi edukację w zakresie: tańca folklorystycznego Tureckiego Cypru, tańców stylizowanych i teatru.

W skład zespołu wchodzi sześć różnych grup wiekowych dla tańca folklorystycznego i dwie grupy dla teatru. Zespoły te kilkukrotnie uczestniczyły w festiwalach w Europie oraz Turcji. Ich głównym celem jest możliwość zwiedzania oraz poznawania nowych kultur oraz promocja własnej na całym świecie. Centrum należy do komitetu organizującego Międzynarodowy Festiwal w Nikozji oraz Dziecięcy Międzynarodowy Festiwal w Nikozji.

Zespół Folklorystyczny "Omladina" ze Słowacji
Zespół Folklorystyczny „Omladina” powstał w grudniu 2003 roku. Działa w Koszycach w północnej Słowacji. Jest to młoda grupa, która zdobyła już duże doświadczenie w zakresie tańców folklorystycznych, uczestniczyli w wielu festiwalach  i niejednokrotnie występowali przed szeroką publicznością. Wszyscy członkowie grupy mają na swoim koncie liczne występy, ponieważ dawniej należeli do innych grup tanecznych w regionie.

Zespół nieustannie się rozwija. Na początku grupa składała się z 30 osób, teraz jest ich ponad 40. Członkowie są w wieku 30-32 lata. W skład grupy wchodzą 3 sekcje: taneczna, wokalna i muzyczna. Przez tych kilka lat grupa brała udział w prawie 30 wydarzeniach folklorystycznych w Słowacji i poza jej granicami. Gościły ich między innymi: Varna, (Bułgaria 2004 - CIOFF), Budapeszt (Węgry 2004), Bodrum (Turcja 2005), Rožnov pod Radhoštěm (Czechy 2005), Haifa, Jeruzalem (Izrael 2006), Petrov (Czechy 2006), Kavala (Grecja 2006), Praga (Czechy 2007), Ingenio (Hiszpania 2008 - CIOFF), Mezokovesd (Węgry 2009), Rožnov pod Radhoštěm (Czechy 2009), Burgas (Bułgaria 2010), Batalha (Portugalia 2011), Uherské Hradišťe (Czechy 2012), Szanghaj (Chiny 2013), Yenibogazici (Północny Cypr 2015 - CIOFF), Machackhala (Rosja 2016 - CIOFF), Gwalior (Indie 2017). Omladina nagrała programy telewizyjne w 2006 roku (Kapura) i 2007 roku (Drislakoviny).

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz
Zespół został założony w 1972 r. w podsiedleckiej wsi Chodów. W gronie założycielskim znaleźli się: Alicja Siwkiewicz – instruktor teatru, reżyser, animator ruchu amatorskiego, Irena Karczewska – kierowniczka Klubu Rolnika w Chodowie, Zbigniew Myrcha – muzyk, tancerz, wieloletni członek PLZPiT „Mazowsze” oraz pierwsza choreograf Irmina Maksymiuk. W premierowym – dożynkowym koncercie na scenie stanęli mieszkańcy Chodowa.

Od 1980 roku zespół przeniósł swoją działalność do Siedlec przechodząc pod patronat Centrum Kultury i Sztuki. Przez pierwsze 25 lat grupą kierowała Alicja Siwkiewicz, będąc menadżerem zespołu i reżyserem widowisk obrzędowych i patriotycznych. Zespól stale rozwijał się włączając do swojego repertuaru tańce narodowe, lubelskie, żywieckie, rzeszowskie, słowackie, ukraińskie i wzbogacając repertuar wokalny. Grupa odbywała liczne tournée artystyczne. Pięć razy występowała przed Jego Świątobliwością Janem Pawłem II w Watykanie i Castell Gandolfo. W 1998 r. – po śmierci jego założycielki zespołowi nadano imię Alicji Siwkiewicz. Kierownictwo zespołu objęła wieloletnia członkini, pedagog, choreograf – Bożena Wojciuk. Za swoją działalność została nagrodzona tytułem „Zasłużony dla kultury polskiej”, nagrodą Prezydenta Miasta Siedlce „Aleksandria” oraz nagrodą za osiągnięcia w dziedzinie kultury „Wawrzyn Siedlecki”.

„Chodowiacy” także są laureatami wielu konkursów regionalnych i ogólnopolskich między innymi w Łowiczu, Opocznie, Ostrowii Mazowieckiej, Warszawie, Płońsku, Krakowie, Lubaczowie, Warce. Występowali podczas kilku edycji, największej w Europie imprezy folklorystycznej jaką jest Tydzień Kultury Beskidzkiej. Koncertowali wielokrotnie na Słowacji, Ukrainie, Węgrzech, Białorusi we Włoszech, w Rosji, Francji, Serbii, Turcji, Bułgarii, Niemczech, Macedonii spotykając się z wielkim uznaniem widzów na licznych imprezach międzynarodowych.

Od 1 marca 2015 r. patronem „Chodowiaków” jest Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach.

Obecnie zespół liczy 50 osób. Występująca młodzież to uczniowie gimnazjów i liceów. Koncertom towarzyszy 6 osobowa kapela. Kadrę stanowią: kierownik zespołu, choreograf – Bożena Wojciuk, kierownik kapeli, akordeonista – Tomasz Piros, nauczyciel śpiewu – Dariusz Różański, instruktor k-o, garderobiana – Jolanta Szymczyk.