MOK

Aktualności

Powrót

Dni Siedlec 2021 - Wernisaż Poplenerowej Wystawy Fotografii Grupy Twórczej Fotogram "Ulanów"

09 września 2021 (Czwartek)
godz. 18:00
Sala Biała, ul. Pułaskiego 6

Tegoroczny plener Grupy Twórczej Fotogram nie odbył się, jak zwykle, na przełomie kwietnia i maja z powodu pandemii COVID-19, a został przesunięty na początek czerwca. Ponownie udaliśmy się na Podkarpacie, a dokładnie w okolice Niska. Naszą bazą był położony w widłach Sanu i Tanwi Ulanów, jedno z najstarszych miast regionu. Nazywany niegdyś Małym Gdańskiem Ulanów słynie z bogatych i najstarszych w kraju tradycji flisackich. To właśnie z Ulanowa wywodzili się najsłynniejsi retmani i tu budowano tratwy spławiane później do Gdańska. W Ulanowie kształcono przyszłych retmanów i sterników, i chociaż zawód flisacki już dawno zaginął, tradycje i kultura flisacka nadal są podtrzymywane. Mieliśmy okazję przekonać się o tym zwiedzając tutejsze muzeum flisactwa i pływając galarami po Sanie.

Tematami wiodącymi pleneru były krajobrazy oraz przyroda regionu, ale na wystawie można również zobaczyć ciekawe portrety i architekturę. W poszukiwaniu atrakcyjnych tematów do fotografowania uczestnicy pleneru odwiedzili także inne miejscowości, m.in. słynące z tradycji wikliniarskich miasteczko Rudnik nad Sanem czy Leżajsk.

Cele organizacji pleneru zostały w pełni osiągnięte, zrealizowany został także program w części dydaktycznej. Odbyły się spotkania autorskie oraz pokazy fotografii i diaporam miejscowych twórców Panów Mieczysława Wrońskiego i Krzysztofa Celucha.

Andrzej Ruciński

Wystawa czynna w Galerii Fotografii Fokus MOK (ul. Pułaskiego 7) do 8 października 2021 r., od poniedziałku do piątku w godz. 11:00-17:00.