Doroczna wystawa prac uczestników zajęć w Pracowni Rysunku i Malarstwa "Piękna 7"

27 sierpnia 2024 (Wtorek)
Mała Galeria Sztuki, ul. Sienkiewicza 63

W tegorocznej prezentacji forma plakatu zdominowała ekspozycję w Małej Galerii Sztuki MOK. Założeniem wystawy jest zaprezentowanie wielowątkowych form ekspresji plastycznej  uczestników zajęć w Pracowni Rysunku i Malarstwa „Piękna 7” w roku artystycznym 2023/2024.

Plakat należy do realizacji plastycznych dużego formatu, o charakterze informacyjnym lub propagandowym, eksponowany zazwyczaj w aglomeracjach, w miejscach często wyznaczonych.  Forma plakatu pojawia się na przełomie XVII/XVIII wieku spełniając funkcję informacyjną – w rozumieniu dzisiejszej reklamy. Jego forma ewoluowała dość szybko dzięki dynamicznemu rozwojowi technik graficznych i drukarskich.

Plakat rządzi się specyficznym zastosowaniem i świadomością użytych środków wyrazu plastycznego, charakteryzujących tę kompozycję graficzną. Autorzy z Pracowni Rysunku i Malarstwa „Piękna 7” znanymi sobie metodami plastycznymi wykonali te oryginalne, wielkoformatowe kompozycje graficzne. Z dużą kulturą podjęli próbę połączenia formy literniczej, poprzez dobór odpowiedniego kroju litery, po dobór świadomie ograniczonej kolorystyki, aby przekazać zamierzoną treść. Dzięki konsekwentnym działaniom młodych adeptów sztuk plastycznych, mamy przyjemność podziwiać niepowtarzalne realizacje w przestrzeniach Małej Galerii Sztuki MOK.

Na wystawie będzie można zobaczyć pracę: Zofii Biardzkiej, Sofiji Cheremisinej, Zuzanny Chodowskiej, Kacpra Dudy, Huberta Izdebskiego, Oliwii Leoniak, Alicji Leśniczuk, Karoliny Mackiewicz, Julii Matyjasek, Weroniki Ostrowskiej, Marty Skaruz, Zlaty Zhabrun, Leny Żelazo i Mai Żuk.

Tomasz Nowak