MOK

Aktualności

Powrót

Dzieci Powstania 44 - musical ATT LUZ. Spotkanie z Jerzym Mireckim

13 czerwca 2018 (Środa)
godz. 11:30 18:00
Sala widowiskowa "Podlasie", ul. Sienkiewicza 63

Przed spektaklem o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie Jerzym Mireckim - autorem książki "Dzieci '44".
Jerzy Mirecki - urodzony 8 marca 1937 roku w Warszawie. Architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej 1963. Powstanie przeżył na Złotej 63. Po wojnie wielokrotnie pracował za granicą, m. in. w Nowym Jorku, Trypolisie (Libia) i Kanadzie. W chwili wybuchu Powstania był siedmioletnim chłopcem. 1 sierpnia wraz z rodzicami przyjechał do Warszawy wioząc zapasy żywności dla dziadków i siostry. Nie przypuszczał wtedy ani on, ani rodzice, że w stolicy spędzą dwa długie, tragiczne miesiące. Udało mu się zapamiętać m.in. radość, jaka ogarnęła mieszkańców w pierwszych dniach sierpnia. Zapamiętał bombę, która spadła na podwórze i cudem nie eksplodowała, a z której wyprodukowano później ponad dwa tysiące granatów, wycie syren sygnalizujących naloty oraz samoloty amerykańskie zrzucające setki spadochronów z pomocą dla powstańców. Niestety duża część tych zasobników dostała się w ręce wroga.

Musical Dzieci Powstania '44 Alternatywnego Teatru Tańca i Wokalnego Studia Musicalowego LUZ kierowany jest do odbiorcy w każdym wieku. Scenariusz spektaklu inspirowany jest wspomnieniami dzieci z Powstania Warszawskiego zawartymi w książkach: Dzieci ’44 - Jerzego Mireckiego, Asiunia - Joanny Papuzińskiej, Kamienie też czasem płaczą - Bogumiła Janusza Żórawskiego. Poprzez piosenki walczącej Warszawy oraz taniec współczesny chcemy skłonić widzów do refleksji i udowodnić, że patriotyzm jest trendy. Spektakl pozbawiony jest brutalnych scen.

Spektakl wystawiono już ponad 60 razy w Siedlcach, a ponadto 3 listopada 2015 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie nasi tancerze wystąpili w niezwykłym miejscu, dla kilkusetosobowej publiczności. Wśród niej znalazło się również liczne grono osób, które same, jako dzieci, przeżyły Powstanie Warszawskie.

Scenariusz, reżyseria, choreografia: Joanna Woszczyńska
Przygotowanie wokalne: Ada Pogoda-Kołodziejak

- Wydarzenie Kulturalne Roku 2014 w Regionie w Plebiscycie TOP REGIONU 2014 organizowanym przez Katolickie Radio Podlasie oraz portal internetowy Podlasie24.pl!
- Kulturalne Wydarzenie Roku 2014 w plebiscycie miesięcznika Kultura Siedlecka;
- Etiuda „Dzieci Powstania ’44” w choreografii Joanny Woszczyńskiej wywalczyła tytuł Mistrza Polski i tytuł Mistrza Świata 2014: w kat. mini formacje modern dzieci do lat 11: Marcelina Karolewska, Wiktoria Kubaj, Magdalena Pulikowska, Aleksandra Rucińska, Julia Sawicka, Szymon Antosik, Maciej Dmowski;
- Duet ze spektaklu - „Dzieci i wojna” w choreografii Joanny Woszczyńskiej: Ewa Stecewicz i Marcelina Karolewska to Mistrzynie Polski 2015 w kategorii duety show dance;
- Duet ze spektaklu - „Chłopiec w pasiastej pidżamie” w choreografii Joanny Woszczyńskiej: Szymon Antosik i Maciej Kosyl to Wicemistrzowie Polski 2015 w duetach kat. modern dzieci do lat 11.

Honorowy Patronat nad musicalem objęło Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Stowarzyszenie Dzieci Powstania 1944.

Bilety w cenie 10 (szkolny) i 20 zł (normalny) do nabycia w kasach MOK przy ul. Pułaskiego 6 i Sienkiewicza 63, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:45 oraz godzinę przed koncertem. Rezerwacje biletów pod nr tel 25 794 31 03 i 25 794 31 26.