MOK

Aktualności

Powrót

Dzieci Powstania 44 - spektakl Alternatywnego Teatru Tańca LUZ

28 października 2021 (Czwartek)
godz. 09:30 11:30 18:00
Sala widowiskowa "Podlasie", ul. Sienkiewicza 63

Spektakl "Dzieci Powstania ’44" w wykonaniu Alternatywnego Teatru Tańca LUZ to niesamowite i wzruszające widowisko musicalowe przenoszące widza w świat dzieci, którym wojna brutalnie przerwała dzieciństwo. Spektakl został stworzony z serca i z wielkim sercem jest tańczony przez dzieci.

Inspiracją dla autorki – Joanny Woszczyńskiej – były prawdziwe historie i wspomnienia z Powstania Warszawskiego. Spektakl opowiada o wojnie widzianej oczami dziecka za pomocą tańca współczesnego i piosenek walczącej Warszawy. Sceny spektaklu zmieniają się jak w kalejdoskopie obrazując całe spektrum dramatu młodych ludzi i towarzyszących im emocji.

Obsadę spektaklu stanowi kilkudziesięcioosobowa grupa utalentowanych tancerzy, aktorów i wokalistów Alternatywnego Teatru Tańca LUZ w wieku 8-18 lat, którzy doskonale wcielają się w role małych bohaterów z Powstania.

Choreograf i autorka spektaklu, Joanna Woszczyńska, scenariusz oparła na prawdziwych wspomnieniach dzieci z książek: Jerzego Mireckiego pt. "Dzieci ’44", Joanny Papuzińskiej pt. "Asiunia" i Bogumiła Janusza Żórawskiego pt. "Kamienie też czasem płaczą". Dzięki wspaniałej choreografii, której towarzyszą również piosenki, spektakl trafia do serca widza w każdym wieku oraz skłania i pobudza do refleksji.

Premiera spektaklu odbyła się 14 listopada 2014 roku w Siedlcach. Przedstawienie wystawione było już ponad sto razy w Siedlcach, Warszawie, Sokołowie Podlaskim, Białej Podlaskiej oraz w Wilnie na Litwie. 3 listopada 2015 r., z inicjatywy Stowarzyszenia Dzieci Powstania 1944 oraz Jerzego Mireckiego, autora książki "Dzieci ’44", spektakl został wystawiony w Muzeum Powstania Warszawskiego. Fragmenty grane były również dla Polonii w Monachium oraz podczas Pucharu Świata w Pradze.

"Dzieci Powstania ’44" to ponad 60-minutowa, wspaniała i wzruszająca lekcja historii i patriotyzmu.

Scenariusz, reżyseria i choreografia: Joanna Woszczyńska
Przygotowanie wokalne: Edyta Wójcik
Patronat honorowy: Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Stowarzyszenie Dzieci Powstania 1944

Bilety w cenie 15 zł (spektakle dla szkół o godz. 9:30 i 11:30) i 25 zł (spektakl o godz. 18:00) do nabycia w kasie MOK, ul. Sienkiewicza 63, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:45 oraz godzinę przed spektaklem. Rezerwacje miejsc pod nr tel. 25 794 31 26. Liczba miejsc ograniczona.