MOK

Aktualności

Powrót

Dzień z pamiętnika Anny Kahan

12 czerwca 2022 (Niedziela)
godz. 16:00
ul. Pułaskiego

W 2022 roku obchodzimy 475. rocznicę nadania Siedlcom praw miejskich. Z tej okazji zapraszamy wszystkich mieszkańców na podróż naszym „wehikułem czasu” i przeniesienie się do Siedlec z pierwszego dwudziestolecia ubiegłego wieku. „Dzień z pamiętnika Anny Kahan” to niezwykła impreza plenerowa, na którą zapraszamy 12 czerwca.

Część ulicy Pułaskiego „cofniemy w czasie” do Siedlec z lat 1914-1916, które znamy dzięki urodzonej w naszym mieście poetce i powieściopisarce Chanie (Annie) Kahan i jej „Dziennikowi”, wydanemu przez Stowarzyszenie Tutajteraz. Dziennik jest doskonałym źródłem informacji o życiu codziennym mieszkańców w tamtych czasach, o tym jak funkcjonowało miasto oraz jakie były problemy. Anna opisuje życie z perspektywy młodej niezamożnej dziewczyny (mając 10 lat musiała przerwać naukę i podjąć pracę w zakładzie kapeluszniczym), pisze często o edukacji, życiu społecznym i dostępnych rozrywkach.

Dzięki naszemu „wehikułowi czasu” będziecie mogli przez chwilę poczuć się jak mieszkańcy Siedlec z pierwszego dwudziestolecia ubiegłego wieku. Na ulicy Pułaskiego, która tego dnia zmieni się w ulicę „Piękną”, spotkacie fotografa, pucybuta, nosiwodę, portrecistę, kataryniarza, golibrodę, a także zwykłych mieszkańców i dzieci z tamtego okresu. Na pewno pojawią się stare samochody, rowery i bryczka. Wszyscy chętni będą mogli spróbować wyjątkowych lodów, lemoniady, ciasteczek migdałowych „Mandorle” (seria 475 lat Siedlce) czy chleba ze smalcem oraz wykonać pamiątkowe nadruki na ubraniach. W Galerii „w Bramie” dostępna będzie wystawa fotografii archiwalnych Adolfa Ganiewskiego (Gancwola) ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Dzięki Stowarzyszeniu Tutajteraz będziecie mogli zagrać w grę planszową „Miasteczko. Siedlce w XX-leciu międzywojennym”. Na koniec, o godz. 19:30, zapraszamy na Skwer przy fontannie na potańcówkę i koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej – zespołu rozsmakowanego w melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu, który inspiruje się piosenkami i pieśniami Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacjami Henryka Warsa i Rostworowskiego, wykonaniami orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka.

To wszystko, a także wiele innych atrakcji już 12 czerwca na ul. Pułaskiego na odcinku od ul. Esperanto do ul. Floriańskiej. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Siedlec, aby wsiedli do naszego „wehikułu czasu”!

Organizatorem „Dnia z pamiętnika Anny Kahan” jest Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach. Pomysłodawczynią imprezy jest Joanna Woszczyńska – kierownik i choreograf Formacji Tańca Nowoczesnego LUZ i Alternatywnego Teatru Tańca LUZ.

Zdjęcia Anny Kahan, wykorzystane na plakacie, pochodzą z książki „Dziennik Anny Kahan”, wydanej przez Stowarzyszenie Tutajteraz.