MOK

Aktualności

Powrót

Gitariada - Martyna Jakubowicz & Bartek Grzanek, Aga Skup i Przyjaciele, Wolni Jak Motyle

08 grudnia 2023 (Piątek)
godz. 18:30
Sala widowiskowa "Podlasie", ul. Sienkiewicza 63

Na pomysł reaktywacji Gitariady wpadli dwaj, mający siedleckie korzenie, warszawscy muzycy – Tomasz Zwiech i Marek Skórczakowski. Ideą tą zarazili sporą grupę muzyków, którzy reaktywowali swoje „stare” zespoły i „maszyna poszła w ruch”. W ciągu kilkunastu lat impreza wyrobiła sobie tak wielką rzeszę fanów, że Gitariada wpisała się na stałe w cykl kulturalnych wydarzeń Siedlec. Podczas tegorocznej edycji wystąpią trzy zespoły, które łączy miłość do rocka: Aga Skup i Przyjaciele, Wolni Jak Motyle oraz Martyna Jakubowicz & Bartek Grzanek.

Sponsorem Gitariady jest firma Auto Podlasie.

Zespoły Aga Skup i Przyjaciele i Wolni Jak Motyle to nasi stali goście podczas Gitariady i Siedleckiej Fali Bluesa. Obie grupy mają w swoim repertuarze autorskie aranżacje rockowych i bluesowych standardów polskiej i zagranicznej muzyki, a także własne kompozycje. W skład zespołów wchodzą znakomici siedleccy muzycy, którzy gwarantują muzyczną ucztę na bardzo wysokim poziome.

Wolni Jak Motyle wystąpią w składzie: Iwona Kobylińska – śpiew; Wioletta Skup – flet, instrumenty klawiszowe; Jerzy Politowski – gitara basowa; Mateusz Mazurek – gitara; Mirosław Dyl – perkusja. Natomiast skład zespołu Aga Skup i Przyjaciele to: Agnieszka Skup – śpiew, Piotr Franczuk – gitara, Michał Skup – gitara, Jacek Zdanowski – gitara basowa, Grzegorz Baran – perkusja.

Martyna Jakubowicz to jedyna w swoim rodzaju wokalistka i songwriterka, obdarzona charyzmą i charakterystycznym głosem, który sprawia, że jej ballady, łączące wpływy folku, bluesa i rocka, należą do najbardziej rozpoznawalnych pośród kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Jest mistrzynią tworzenia nastroju. Koncerty zwyczajowo kończą się owacjami na stojąco, zaś publiczność nie chce pozwolić jej zejść ze sceny.

Nieprzerwanie od 40 lat koncertuje i wydaje płyty. Zrealizowane w ostatnich latach albumy: „Burzliwy błękit Joanny”, „Prosta piosenka” i „Zwykły włóczęga” przyniosły jej popularność nie tylko wśród słuchaczy starszego pokolenia, ale również wśród młodszych odbiorców. Album „Prosta Piosenka” został doceniony zarówno przez media, jak i branżę muzyczną. Artystka otrzymała nagrodę Programu Trzeciego Polskiego Radia – Mateusz 2016 i nagrodę Fryderyk 2017 za „Album Roku w kategorii: Muzyka Korzeni”. Na swoim koncie ma aż piętnaście albumów, które znalazły uznanie nie tylko wśród szerokiej publiczności ale również zostały docenione przez zagraniczną prasę (recenzje w „Rolling Stone” i „Guitar Player”) i krajową branżę muzyczną (nominacje do nagrody Fryderyk w 1995 i 2011 r).

Od początku swojej kariery Martyna Jakubowicz współpracuje z wybitnymi osobowościami polskiej sceny muzycznej: braćmi Pospieszalskimi, Wojciechem Waglewskim, śp. Ryszardem Riedlem, Kortezem, Kayah i wieloma innymi. Aktualnie koncertuje ze znakomitym basistką Mieczysławem Jureckim (ex Budka Suflera).

Choć jej klimatyczne ballady znakomicie brzmią w kameralnych, zamkniętych salach, energiczne utwory z zacięciem rockowym sprawiają, że równie dobrze radzi sobie na plenerowych imprezach i festiwalach.

Muzyka Martyny Jakubowicz jest ponadczasowa i wielopokoleniowa. Artystka ma nie tylko stałą i wierną od lat publiczność, ale też z każdym nowym albumem zdobywa nowych fanów z młodszego pokolenia. Nierzadko na jej koncerty przychodzą całe rodziny.

Aktualny repertuar koncertowy zawiera utwory z dwóch ostatnich albumów „Zwykły włóczęga” i „Prosta piosenka” oraz najbardziej znane przeboje artystki („W domach z betonu nie ma wolnej miłości” czy „Kołysanka dla Misiaków”).

Bartek Grzanek to charyzmatyczny gitarzysta i wokalista o wyjątkowej barwie głosu. Doskonale łączy partie gitary oparte na feelingu i ekspresji z pełnym emocji śpiewem. Choć w jego stylu i twórczości znajdziemy wpływy różnych gatunków muzycznych, takich jak country, rock, czy soul, to w jego żyłach płynie prawdziwy rasowy blues, którym wciąga słuchacza w wyjątkowy świat dźwięków.

Od 2000 roku był liderem zespołu Tosteer (wcześniej Toster Band – laureat najważniejszych festiwali bluesowych w Polsce). Wraz z zespołem był nominowany w dwóch kategoriach do nagrody Fryderyki 2003 za płytę „Testosterone”. Występowali także jako support m.in. przed Placebo, Davem Gahanem czy Budgie.

Szerszej publiczności dał się poznać jako uczestnik I edycji „The Voice of Poland”, finalista V edycji „Mam Talent” oraz jako gitarzysta współpracujący z wieloma artystami w Polsce. Ma na koncie kilka albumów solowych m.in. „Duch” oraz „GRZANEK”.

Bilety w cenie 50 zł w przedsprzedaży do 7 grudnia i 70 zł w dniu koncertu do nabycia online na bilety.mok.siedlce.pl oraz w kasie MOK przy ul. Sienkiewicza 63, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-15:00 oraz godzinę przed koncertem. Rezerwacje miejsc pod nr tel. 25 794 31 26. Liczba miejsc ograniczona.