MOK

Aktualności

Powrót

Gitariada 2017

15 grudnia 2017 (Piątek)
godz. 19:00
Sala widowiskowa "Podlasie", ul. Sienkiewicza 63

Już po raz dziewiąty w Siedlcach spotkają się wykonawcy, którzy przed niemal pięćdziesięcioma laty (i później) tworzyli w mieście rockową (i nie tylko) scenę muzyczną. Ich losy potoczyły się bardzo różnie. Łączy ich jednak wspólna przeszłość i miłość do starego, dobrego rocka.

Na pomysł organizacji, a właściwie reaktywacji Gitariady wpadli dwaj, mający siedleckie korzenie, warszawscy muzycy - Tomasz Zwiech i Marek Skórczakowski. Ideą tą zarazili sporą grupę muzyków, którzy reaktywowali swoje „stare” zespoły i „maszyna poszła w ruch”. W ciągu ośmiu lat impreza wyrobiła sobie tak wielką rzeszę fanów, że Gitariada wpisała się na stałe w cykl kulturalnych wydarzeń Siedlec.

W tegorocznej edycji wystąpią zespoły:

Fenix:
Gerard Osiecki - perkusja
Jarosław Miler - gitara, wokal
Juliusz Moczydłowski - bas, wokal
Roman Kurkus  - instrumenty klawiszowe, wokal

Wykonują standardy polskiego i zachodniego rocka.

Projekt 2010:
Paulina Wereniuk - wokal
Iza Modrzewska - wokal
Wojciech Dąbrowski - instrumenty klawiszowe
Paweł Rymuza - bas
Grzegorz Baran - perkusja
Janusz Dudewicz – gitara

Uwielbiają dynamiczną muzykę rockową.

Blues Projekt:
Zespół powstał w Siedlcach w roku 2013. W jego repertuarze znajdują się utwory z kręgu szeroko pojętego bluesa, rocka i hard rocka. Inspiracją dla muzyków są tacy wykonawcy jak Buddy Guy, Janis Joplin, Koko Taylor, Gary Moore oraz zespoły Dżem, Cream i The Eagels , których utwory będziemy mogli usłyszeć podczas tegorocznej edycji Gitariady.

Skład zespołu:
Agnieszka Skup - wokal
Michał Skup - gitara
Jacek Zdanowski - gitara basowa
Grzegorz Baran - perkusja
Wioletta Skup (gościnnie) - flet, instrumenty klawiszowe
Piotr Franczuk (gościnnie) - gitara

Wolni Jak Motyle:
Zespół Wolni Jak Motyle tworzą doświadczeni muzycy wykonujący niezwykle energetycznie zarówno kompozycje autorskie jak też utwory z kręgu światowego i polskiego bluesa, blues-rocka i rocka.

Skład zespołu:
Iwona Kobylińska - wokal
Krzysztof Chromiński (gościnnie) - instrumenty klawiszowe
Leszek Leduchowski - gitara
Jerzy Politowski - bas
Jacek Skup - perkusja

Fatum:
Zespół Fatum powstał 50 lat temu z inicjatywy Marka Somli. W skład zespołu wchodzili: Urszula Furman (obecnie Chruściel), Gerard Osiecki, Roman Goławski, Zbigniew Somla, Marek Mioduszewski i Marek Somla. Zespół był zafascynowany muzyką Breakoutów i Hendrixa. To właśnie wyróżniało kapelę na tle innych grających, gdyż królowała wtedy moda na utwory popowe np. Czerwonych Gitar czy The Beatles. W repertuarze mieli liczne własne utwory, niektóre z nich grają do dzisiaj.

Przez lata zagrali na większości znaczących wydarzeń w regionie, w tym na: Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Harcerskiej, siedleckich Gitariadach, Mazowieckiej Giełdzie Piosenki w Mławie i wielu innych. W czasie karnawału brakowało im wolnych terminów. Grali na studniówkach w siedleckich szkołach, ale także w Węgrowie i Sokołowie Podlaskim. Zabawy organizowane w szkołach z ich udziałem cieszyły się ogromną frekwencją.

Od 1969 roku siedzibą Fatum było Technikum Elektryczne na ul. Konarskiego. Szkoła dysponowała wtedy najlepszym sprzętem muzycznym. Nie bez znaczenia był fakt sprawowania opieki pedagogicznej nad zajęciami pozalekcyjnymi przez Panią Eleonorę Semczyszyn. Była ona otwarta na nowe trendy w muzyce młodzieżowej i ze zrozumieniem podchodziła do prób zespołu.

Fatum zakończyło działalność w 1972 roku. Po jednych upomniało się wojsko, inni kontynuowali naukę. W następnych latach członkowie zespołu grywali w różnych składach. Gdy w roku 2008 dwaj członkowie zespołu Bluestraktors Marek Skórczakowski i Tomek Zwiech zaproponowali reaktywowanie Gitariad, Marek Mioduszewski odegrał kluczową rolę w realizacji tego pomysłu. Swoim uporem doprowadził do tego, że idea Gitariad zmaterializowała się. On także obudził w członkach zespołu Fatum ponowną chęć wspólnego grania.

Na Gitariadzie w 2009 roku zespół Fatum wystąpił jako pierwszy, rozpoczynając nowe wydanie tej imprezy. Tym samym byli łącznikiem pomiędzy Gitariadami z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku ze współczesnymi. Są jedynym siedleckim zespołem z „tamtych lat”, którego członkowie grają do dzisiaj.

Obecnie zespół tworzą: Urszula Chruściel – wokal, Andrzej Wereda – perkusja, Wojciech Ciekot – piano, Marek Mioduszewski – gitara, Marek Somla - gitara, wokal.

W repertuarze obok własnych kompozycji zespół Fatum sięga, jak dawniej, po utwory Breakoutów , Hendrixa i innych klasyków rocka i bluesa.

Bilety w przedsprzedaży w cenie 20 zł dostępne w kasach MOK przy ul. Pułaskiego 6 Sienkiewicza 63 oraz w cenie 30 zł w dniu koncertu. Rezerwacje biletów pod nr tel. 25 794 31 03 i 25 794 31 26.