MOK

Aktualności

Powrót

Il tempo fugit - koncert Kwartetu Smyczkowego Aleksandria

26 marca 2017 (Niedziela)
godz. 17:00
Sala Biała, ul. Pułaskiego 6

Kwartet smyczkowy ma bardzo bogatą historię. Początki czterogłosowej faktury instrumentalnej sięgają epoki baroku, ale właściwy kwartet smyczkowy ukształtował się w okresie klasycyzmu. Stało się to w wyniku zaniku basso continuo i usamodzielnienia się wszystkich instrumentów, w tym wiolonczeli oraz altówki. Przestały one być instrumentami akompaniującymi pierwszym skrzypcom, a zaczęły mieć samodzielne, nierzadko solowe, fragmenty. Rozwinięciu partii wiolonczeli sprzyjał w znacznej mierze fakt, iż wiolonczelistą był jeden z pierwszych twórców kwartetów – Luigi Boccherini. Za „ojca” tego gatunku uważany jest jednak Joseph Haydn, którego 76 kwartetów, cieszących się ogromną popularnością w całej Europie, stworzyło podstawy nowoczesnej muzyki kameralnej.

Za okres rozkwitu kwartetu smyczkowego uważa się klasycyzm. Była to wtedy bardzo popularna forma muzykowania w zamożnych domach, a więc i repertuar na ten zespół powstawał bardzo obfity. Kwartety komponowali m.in.: Wolfgang Amadeus Mozart i Ludwig van Beethoven, a w romantyzmie: Franz Schubert, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Robert Schumann, Johannes Brahms, Piotr Czajkowski, Antonín Dvořák.

Kwartet Smyczkowy Aleksandria tworzą:
Piotr Grabowicz – kierownik artystyczny, I skrzypce
Dariusz Rytel – II skrzypce
Katarzyna Wasińska – altówka
Edyta Koć – wiolonczela

W programie m.in.:
W. A. Mozart – Eine Kleine Nachtmusik części - 1, 2, 3
J. Haydn – Serenada
J. F. Haendel – Lascia qio pianga
Jerry Bock – Skrzypek na dachu, mała suita

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w przedsprzedaży w kasach MOK przy ul. Pułaskiego 6 i Sienkiewicza 63 oraz godzinę przed koncertem. Rezerwacje biletów pod nr tel. 25 794 31 03 i 25 794 31 26.