MOK

Aktualności

Powrót

Impresje taneczne - koncert jubileuszowy MP Dance

13 kwietnia 2018 (Piątek)
godz. 19:00
Sala widowiskowa "Podlasie", ul. Sienkiewicza 63

Podczas koncertu tancerze MP Dance zaprezentują choreografie z minionych lat w nowych odsłonach oraz najnowsze układy taneczne. Szykują się liczne niespodzianki i popisy tancerzy „od lat 5 do 105" w różnych technikach tańca, od klasyki przez jazz i modern, po disco, hip hop i taniec akrobatyczny. Nie zabraknie materiałów wspomnieniowych w postaci zdjęć, filmów i nagród MP Dance.

Formacja Taneczna MP Dance powstała w październiku 2007 roku z przekształcenia dawnego „Małego Podlasia”. Instruktorem i choreografem grupy jest mgr Agnieszka Oliwia Lipińska, absolwentka AWF w Warszawie, pedagog. Sama przez 14 lat tańczyła w „Małym Podlasiu” uczestnicząc w tanecznych mistrzostwach Polski, Europy i Świata. W skład zespołu MP Dance wchodzi aktualnie około 120 dziewcząt i chłopców w wieku od 4 do 15 lat. Tancerze ćwiczą w pięciu grupach. Podczas prób poznają różnorodne formy tańca nowoczesnego i stylizowanego oraz uczą się podstaw baletu. Chętni uczestniczą też w zajęciach z tańca akrobatycznego.

W chwili obecnej działalność zespołu koncentruje się na popularyzacji tańca w formie rekreacyjnej, zapewniającej atrakcyjne spędzanie czasu wolnego, nie powodujące nadmiernych przeciążeń zarówno fizycznych jak i psychicznych. Agnieszka Lipińska za główny cel stawia sobie prowadzenie zajęć tak, aby były one nie tylko ciekawe, ale przede wszystkim bezpieczne i zdrowe. Dzieci, które tańczą w MP Dance są w wieku, kiedy intensywnie rosną, przez co często mają osłabione stawy, zaburzone napięcie mięśniowe, skrzywienia kręgosłupa czy płaskostopie. Dlatego rolą prowadzącej zajęcia taneczne jest niwelowanie tych stanów poprzez właściwy dobór obciążeń treningowych i przestrzeganie poprawności wykonywanych ćwiczeń. Tancerze MP Dance uczą się, że taniec jest świetnym sposobem na kształtowanie własnego ciała, poprawę sylwetki i poczucia estetyki ruchu, rozwój pamięci ruchowej oraz wyrażanie emocji. Dzięki przynależności do formacji i występom przed publicznością dzieci nabierają śmiałości i pewności siebie, uczą się odpowiedzialności i wrażliwości.

Agnieszka Lipińska, jako choreograf zespołu, poszukując inspiracji do tworzenia nowych choreografii wykorzystuje barwne kostiumy i rekwizyty, starając się przestrzegać zasady jaką kierowała się jej instruktorka – Hanna Klimczyk-Lipińska – „aby dzieci były dziećmi” a „taniec uczył, bawił i opowiadał”. Efektem tych poszukiwań są spektakle taneczne MP Dance oparte na lekturach szkolnych „W pustyni i w puszczy”, „W 80 dni dookoła świata” i „Tajemniczy ogród”, skierowane zarówno do publiczności indywidualnej jak też szkół i przedszkoli. Barwna scenografia, ciekawa muzyka i urozmaicone choreografie mają przenieść widzów w inny świat. Oba te spektakle były wielkim wyzwaniem zarówno dla instruktora, jak i tancerzy, którzy mieli okazję zaprezentować się w teatralnej formie tańca.

Efekty pracy tancerzy oglądać można podczas koncertów organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury oraz cyklicznych prezentacji artystycznych formacji: „Impresje taneczne” i „Artystyczne podsumowanie roku”.

Formacja Taneczna MP Dance ma na swoim koncie liczne sukcesy, m.in.:
- I, II i III miejsca zdobyte na Międzynarodowych Festiwalach Tańca Nowoczesnego JARD w Wasilkowie,
- I i II miejsce na XIII Otwartym Przeglądzie Zespołów Tanecznych „Love to dance" w Terespolu
- wyróżnienie specjalne na Turnieju Tańca „Marce Dance" w Krasnymstawie,
- I miejsca zdobyte na Regionalnych Przeglądach Amatorskich Zespołów Tanecznych w Borkach Wyrkach,
- III nagroda na Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Artystycznej „Kulturomaniak” w Mrozach,
- II miejsce zdobyte podczas Otwartego Turnieju Tańca Nowoczesnego w Łosicach,
- miejsca na podium i wyróżnienia podczas Festiwalu Kultury w Chodowie,
- 5 pucharów Debiutanckiego Turnieju Tańca w Mordach.

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasach MOK przy ul. Pułaskiego 6 i Sienkiewicza 63, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:45 oraz godzinę przed koncertem. Rezerwacje biletów pod nr tel 25 794 31 03 i 25 794 31 26.