MOK

Aktualności

Powrót

Jubileusz 25-lecia Siedleckiej Grupy Literackiej "Witraż"

03 grudnia 2021 (Piątek)
godz. 18:00
Sala Biała, ul. Pułaskiego 6

Siedlecka Grupa Literacka „Witraż” działa w naszym mieście już 26 lat! Z powodu pandemii Covid-19 nie mogliśmy niestety zorganizować uroczystej imprezy jubileuszowej w zeszłym roku i zaległości nadrabiamy teraz – zapraszamy 3 grudnia do Sali Białej!.

Przygotowaliśmy okolicznościową wystawę archiwalnych zdjęć obrazujących działalność „Witraża” oraz „Podziękowania” za współpracę dla szkół, nauczycieli oraz organizacji wspierających środowisko twórcze młodych poetów. Oprawę muzyczną Jubileuszu przygotowali: Agnieszka Skup, Patrycja Niedziółka, Dorota Todorska, Kacper Jastrzębski i Dawid Szwejkowski, a wiersze – te dawne i nowe przedstawią członkowie SGL „Witraż”. Zapytamy także „Witrażystów” z lat minionych o ich wspomnienia i refleksje.

Opiekunami artystycznymi Siedleckiej Grupy Literackiej „Witraż” są: Krzysztof Tomaszewski i Barbara Maksymiuk.

Siedlecka Grupa Literacka "Witraż" powstała w 1995 roku i wyrasta z najlepszych tradycji kulturalnych, w tym zwłaszcza literackich, miasta Siedlce. Grupa pomyślana została jako środowisko otwarte na wszystkich tych, którzy podejmując próby twórcze powinni mieć możliwość skonfrontowania swoich umiejętności, weryfikacji dorobku, uzyskania warsztatowej pomocy, a w wypadku dobrych rokowań, także szansę wypromowania.

W pierwszych latach działalności spotkania Grupy odbywały się w Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach, a w latach 2004-2014 w Centrum Kultury i Sztuki. Od roku 2014 „Witraż” ponownie działa „pod skrzydłami” naszego Ośrodka.

Podstawowym zadaniem, które obecnie realizuje SGL „Witraż” jest oferowanie młodym pokoleniom mieszkańców Siedlec oraz regionu różnych form kształtowania warsztatu, prezentacji literackich, kreowania wydawnictw oraz rozwijania uzdolnień twórczych.

Szkolne Warsztaty Literackie realizowane bezpośrednio w szkołach, wieczory poezji, inscenizacje, wieczornice plenerowe, wydawanie tomików poetyckich, almanachów, antologii, to atrakcyjna oferta edukacyjna, którą członkowie „Witraża” proponują środowiskom szkolnym oraz twórcom indywidualnym.

W dorobku „Witraża” znajduje się blisko 100 wydawnictw, kilkaset wieczorów i prezentacji poetyckich, wieczornic, spotkań warsztatowych w szkołach i domach kultury.

Wstęp na zaproszenia. Zaproszenia do odbioru od 23 listopada w kasie MOK, ul. Sienkiewicza 63, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:45. Liczba zaproszeń ograniczona.