Koncert "Jeszcze raz Villas"

14 września 2024 (Sobota)

„Jeszcze raz Villas” to projekt muzyczny stworzony w hołdzie niezapomnianej artystce. Pomysłodawczyni projektu, Natalia Kordecka, wraz z Marcinem Wernerem, odpowiedzialnym za muzyczne aranżacje, przeniosą publiczność w magiczny świat twórczości Violetty Villas. Piosenki, nieco zapomniane i nieznane młodszym pokoleniom, zabrzmią w nowej odsłonie, w aranżacji na zespół instrumentalny. Klasyczne dźwięki skrzypiec i trąbki połączą się z nowoczesną perkusją i fortepianem, a głos solistki otuli słuchaczy namiętnością, miłością i zazdrością. Przepiękne melodie i poruszające teksty, ognisty temperament i liryczny głos – taka była Violetta Villas, której duch powróci na scenę jeszcze raz.

Wystąpią: Natalia Kordecka – śpiew, Marcin Werner – fortepian, aranżacje, Marcin Budziarski – skrzypce, Marcin Bańczyk – wiolonczela, Szymon Śledziński – trąbka, Kamil Biadała – kontrabas, Piotr Papierski – perkusja.

Natalia Kordecka posługuje się głosem sopranowym o szerokiej skali oraz oryginalnej, głębokiej, ciemnej barwie głosu. Z wielką uważnością pracuje nad interpretacją tekstów muzycznych.

Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Śpiew solowy studiowała w klasie prof. dr hab. Urszuli Kryger (dyplom z wyróżnieniem). Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie oraz Państwową Szkołę Muzyczną I st. w Siedlcach. Ukończyła również dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (specjalizacja radiowa). W trakcie studiów odbyła praktyki w Teatrze Wielkim Operze Narodowej oraz w Polskim Radiu Dwójce pod opieką redaktor Agaty Kwiecińskiej.

Śpiew towarzyszył jej od pierwszych lat życia. Od zawsze była muzykalna i lubiła śpiewać piosenki. Zanim rozpoczęła naukę śpiewu operowego uczyła się gry na skrzypcach, gitarze i fortepianie oraz śpiewała w chórze.

Po ukończeniu studiów zaczęła poszukiwać indywidualnej ścieżki rozwoju kariery muzycznej. Do zainicjowania projektu „Jeszcze raz Villas” paradoksalnie przyczyniła się pandemia, która zamknęła drzwi do teatralnych sal. Artystka poczuła potrzebę stworzenia własnej, indywidualnej przestrzeni do tworzenia artystycznych kreacji na własnych zasadach. Zachęcana przez rodzinę i przyjaciół, zapragnęła połączyć kochaną przez szeroką publiczność piosenkę z teatralnym blichtrem i operowym szykiem. Nową jakość piosenkom Violetty Villas nadał Marcin Werner, który z entuzjazmem przyjął zaproszenie do współtworzenia projektu, a wyjątkowość jego aranżacji polega na utrzymaniu balansu pomiędzy stylem minionych lat, a współczesnymi trendami kompozycji.

Natalia Kordecka zadebiutowała w roli Fatimy w operze komicznej „Abu Hassan” Carla Marii von Webera w reżyserii Hanny Chojnackiej w 2016 roku. Spektakl został zerejestrowany i wydany na płycie.

Na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi wystąpiła w roli Anny w operze „Wesołe kumoszki z Windsoru” Otto Nicolaia w reżyserii Beaty Redo-Dobber.

Artystka z powodzeniem wykonuje partie oratoryjne. Kreowała partie solowe m. in. w Requiem d-moll W. A. Mozarta pod batutą Kaia Bumanna oraz Mszy Koronacyjnej W. A. Mozarta pod batutą Jerzego Swobody.

Wystąpiła w spektaklu „Opera za trzy grosze” Kurta Weila i Bertolda Brechta, w reżyserii Andrzeja Ferenca oraz Musicalu operowym Łódź Story Włodzimierza Korcza. Interesuje się współczesną liryką wokalną.

Natalia Kordecka kształciła kunszt wokalny podczas kursów mistrzowskich. Pracowała m. in. z Ingmarem Beciem, Sergiejem Leiferkusem, Jard van Nes, Joanną Borowską, Joanną Woś, Stefano Celeghinem, Izabelą Kłosińską, Jackiem Laszczkowskim, Lalą Czaplicką (Joanną Lalek), Barbarą Kingą Majewską.

Marcin Werner to kompozytor, dyrygent, pianista, aranżer i producent muzyczny. Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi. Laureat polskich i międzynarodowych konkursów kompozytorskich i wykonawczych. Kierownik muzyczny spektakli operowych. Założyciel Orkiestry Marcina Wernera oraz marki Werner Music. Współpracuje z Teatrem Wielkim w Łodzi jako dyrygent i pianista oraz z Politechniką Łódzką, jako dyrygent Akademickiej Orkiestry. Dyrygował w kraju i za granicą (Włochy, Ukraina, USA), wykonując utwory z repertuaru klasycznego, filmowego, a także dokonując światowych prawykonań utworów muzyki współczesnej. Jest autorem kilkudziesięciu dzieł orkiestrowych, kameralnych i solowych, w tym muzyki do spektakli dramatycznych oraz kilkuset aranżacji muzyki poważnej, rozrywkowej i filmowej, które wykonywane były w kraju i za granicą (Japonia, Czechy, Włochy, USA, Słowacja, Ukraina, Niemcy). Na swoim koncie ma liczne koncerty jako pianista solo i kameralista (Polska, USA, Słowacja, Maroko).

Bilety w cenie 40 zł od 1 do 12 września i 50 zł od 13 września do nabycia online na biletyna.pl i w kasie MOK, ul. Sienkiewicza 63, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-15:00 oraz godzinę przed koncertem. Rezerwacje miejsc pod nr tel. 25 794 31 26. Liczba miejsc ograniczona.