MOK

Aktualności

Powrót

Koncert Pana Sprężynki "Kto ty jesteś? Polak mały"

03 maja 2023 (Środa)
godz. 13:30
Skwer im. Konstantego Domagały, ul. Pułaskiego 6

Koncert to około 45-minutowy program przygotowany z myślą o najmłodszych widzach, których Pan Sprężynka z zespołem zabierze w świat niepodległości, patriotyzmu, tożsamości narodowej.

Projekt ma na celu kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci, zwiększenie zainteresowania odbiorców symbolami narodowymi, ich historią, znaczeniem i odpowiednim użytkowaniem.

Wierzymy, że wychowanie patriotyczne to niezbędny element edukacji. Wartości takie jak ojczyzna, wiedza o barwach i symbolach narodowych, jak również znajomość ważnych polskich miejsc, postaci i wydarzeń powinny być przekazywane od najmłodszych lat, aby wpajać poczucie przynależności narodowej i dumy z własnego pochodzenia.

Wychowanie patriotyczne jest obecne w podstawach programowych zarówno w przedszkolu, jak i edukacji wczesnoszkolnej. Niewątpliwie patriotyzm, niepodległość i tożsamość narodowa są dla małych dzieci terminami abstrakcyjnymi, niedającymi się uchwycić logice. Dotyczą faktów, emocji i stanów, które dla małego dziecka są trudne do wyobrażenia. Dzieci potrzebują konkretów: ciekawych opowieści, porównań, doświadczeń, zabawy – tego, co pasuje do ich świata, co bliskie i zrozumiałe.

Trudna wiedza o patriotyzmie przekazana dzięki granej na żywo muzyce, z wieloma elementami interakcji z publicznością, jest nie tylko atrakcyjna dla dzieci, ale także lepiej przyswajalna i ciekawsza. W utworach napisanych specjalnie na koncert oraz pogadankach między utworami poruszymy tematy znaczenia, historii i symboliki orła białego. Powstanie również piosenka na temat czci i szacunku do symboli narodowych i ich obecności w przestrzeni publicznej oraz najważniejszych instytucjach państwowych (Prezydent, Senat, Sejm, Rzecznik Praw Dziecka).

Koncert jest realizowany w ramach projektu „Kto ty jesteś? Polak mały”. Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP”.

W przypadku niekorzystne pogody koncert odbędzie się w Sali Białej MOK, ul. Pułaskiego 6. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.