MOK

Aktualności

Powrót

Niedzielny Salon Muzyczny - koncert "Impresje francuskie"

16 kwietnia 2023 (Niedziela)
godz. 17:00
Sala Biała, ul. Pułaskiego 6

Podczas drugiego w tym roku koncertu z cyklu Niedzielny Salon Muzyczny wystąpi duet Marek Dumicz (skrzypce) i Monika Rosca (fortepian) z koncertem zatytułowanym "Impresje francuskie".

Współpraca duetu Rosca-Dumicz datuje się od czasu, gdy oboje artyści grali w zespole Dumicz Ensemble. Charakterystyczną cechą tego zespołu była zmienność składu. Jako kwartet Dumicz Ensemble wykonywał najsłynniejsze kwartety XIX i XX wieku. Jako kwintet najpiękniejsze kwintety fortepianowe lub cykle muzyki Corellego, Bacha, Haendla. Stąd wziął się pomysł stworzenia duetu fortepian/skrzypce, wykonującego cykle najpopularniejszych utworów muzyki francuskiego impresjonizmu, muzyki hiszpańskiej, polskiej, rumuńskiej i austriackiej. Ambicją jego założycieli było przy tym nawiązanie do najlepszych tradycji wykonawstwa europejskiego i światowego. Równolegle do repertuaru klasycznego, Rosca i Dumicz wykonują popularny repertuar muzyki filmowej. Co ważne, podczas koncertów nawiązują często kontakt z publicznością, przybliżając słuchaczom wykonywaną właśnie muzykę.

Marek Dumicz – polski skrzypek, kameralista i pedagog. Na początku lat 90-tych ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, a zaraz potem Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze, gdzie przez następne 8 lat był wykładowcą na wydziale kameralistyki. Już w latach 80-tych zdobywał nagrody i wyróżnienia, a jego kariera szybko nabierała rozpędu.

Miał okazję pracować przy wielu ciekawych i wymagających projektach, między innymi w latach 2001-2004 objęto go programem BBC Radio 3 „New Generation Artists". W dorobku ma kilkanaście płyt wydanych przez tak znane wytwórnie nagraniowe jak BBC Music, Avia Records czy Produccions Blau.

Założył i prowadził przez 10 lat znakomity zespół Karol Szymanowski Quartet. Pracował z wieloma światowymi autorytetami, najlepszymi spośród najlepszych, m.in. z legendarnym skrzypkiem Isaakiem Sternem, wiolonczelistą Mario Brunello, dyrygentem Eiji Oue, Hatto Beyerle, Dario de Rosą, Walterem Levinem, Norbertem Braininem. Współpracował również ze znanym kompozytorem Magnusem Lindbergiem, estońskim skrzypkiem Gidonem Kremerem i wieloma innymi.

Zapraszany jest zarówno jako nauczyciel na kursy, jak i kameralista na światowej rangi festiwale, a także jako solista koncertujący m.in. z Jünge Philharmonic Köln, Alma Strings, Warszawską Orkiestrą Kameralną, Morpheus Ensemble, z zespołami Mariachi z Meksyku oraz Dumicz Ensemble. Gościł w największych salach koncertowych, takich jak Carnegie Hall, Wigmore Hall, Musikverein Vienna, Concertgebouw Amsterdam, Izumi Hall Osaka, Melbourne Concert Hall, Konzerthaus Berlin, Auditorium du Louvre á Paris, a koncerty te były transmitowane przez prestiżowe stacje radiowe i telewizyjne.

Monika Rosca – fortepian. W 1985 roku ukończyła z wyróżnieniem Łódzką Akademię Muzyczną. Była stypendystką Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Laureatka wielu krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych m. in. Karola Szymanowskiego w Łodzi, Rina Sala Gallo we Włoszech i Konkursu Miłosza Magina w Paryżu, na którym zdobyła nagrodę za najlepsze wykonie utworów Chopina i Magina. Występowała na międzynarodowych festiwalach w Dusznikach, Łodzi, Bordeaux i Bergerac we Francji, Miami w USA a nawet w Tiranie w Albanii. Koncertowała w wielu krajach Europy, w USA, Australii, Nowej Zelandii, a w ostatnich latach rownież w krajach azjatyckich. W Polsce znana jest dobrze miłośnikom muzyki Chopina, którzy mogli podziwiać jej kunszt na koncertach w Żelazowej Woli, Łazienkach Królewskich i w Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie. Ma na swoim koncie nagrania dla Polskiego Radia i telewizji oraz płytę z utworami Bacha, Mozarta i Beethovena, wydaną przez Polskie Nagrania. Jako kilkuletnia dziewczynka stworzyła niezapomnianą kreację w ekranizacji powieści Hneryka Sienkiewicza ,,W pustyni i w puszczy", odtwarzając rolę Nel. Do dziś kojarzona jest z tą postacią.

Bilety w cenie 30 zł do nabycia online na bilety.mok.siedlce.pl i w kasie MOK, ul. Sienkiewicza 63, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:45 oraz godzinę przed koncertem w Sali Białej. Rezerwacje miejsc pod nr tel. 25 794 31 26. Liczba miejsc ograniczona.