MOK

Aktualności

Powrót

Niedzielny Salon Muzyczny - koncert Przemysława Lechowskiego

25 lutego 2024 (Niedziela)
godz. 17:00
Sala Biała, ul. Pułaskiego 6

Zapraszamy na pierwszy w 2024 roku koncert muzyki klasycznej z cyklu Niedzielny Salon Muzyczny, podczas którego wystąpi pianista Przemysław Lechowski. Na program koncertu złożą się utwory Fryderyka Chopina.

Przemysław Lechowski ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach, a następnie doskonalił swoje umiejętności w ramach studiów podyplomowych na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest także absolwentem Studiów Podyplomowych Służby Zagranicznej i Międzynarodowej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Występował w Polsce, Francji, Rosji, Niemczech, Norwegii, Włoszech, Litwie, Czechach, Rumunii, Chinach, Indonezji i Libanie, dając ponad dwa tysiące koncertów. Jest jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych i prezesem Fundacji Sztuki Pianistycznej imienia Henryka Neuhausa. W uznaniu umiejętności pianistycznych oraz wkład w popularyzację muzyki Chopina na Syberii otrzymał honorowy tytuł profesora Uniwersytetu Tomskiego, którego zrzekł się w geście protestu wobec agresji Rosji na Ukrainę.

Przemysław Lechowski wielokrotnie koncertował w miejscach związanych z Fryderykiem Chopinem. Wystąpił na wspólnym recitalu z Haliną Czerny-Stefańską, pierwszą polską zwyciężczynią Konkursu Chopinowskiego. Jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym międzynarodowego festiwalu pianistycznego „Chopin w sercu Warszawy” w ewangelickim kościele Świętej Trójcy – oficjalnym miejscu chopinowskim.

Przemysław Lechowski prowadzi klasę fortepianu w ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie, najstarszej szkole muzycznej w Polsce. W latach 2019-2020 pełnił obowiązki dyrektora tej szkoły.

W roku 2022 zdiagnozowano u niego nowotwór nerwu prawej dłoni. Dzięki mistrzowsko przeprowadzonej operacji po 10 miesiącach wrócił do pełnej sprawności i działalności koncertowej.

Jest ekspertem w zakresie lotnictwa myśliwskiego II wojny światowej. Jego pasje to także prawo międzynarodowe publiczne oraz gra w pétanque. Od wielu lat bezgranicznie zakochany w owczarkach katalońskich – Gos d'Atura Català.

Mieszka z rodziną w Warszawie.

Bilety w cenie 30 zł do nabycia online na bilety.mok.siedlce.pl i w kasie MOK, ul. Sienkiewicza 63, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-15:00 oraz godzinę przed koncertem w Sali Białej. Rezerwacje miejsc pod nr tel. 25 794 31 26. Liczba miejsc ograniczona.