Noc Muzeów 2022

14 maja 2022 (Sobota)
Miejski Ośrodek Kultury

Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach zaprasza na Noc Muzeów 2022! W tym roku zachęcamy do zwiedzania dwóch wystaw fotografii: „Portret Miasta. Fotografie archiwalne z albumów siedlczan” w Galerii Fotografii Fokus i „Makro z natury” autorstwa Mikołaja Radzikowskiego w Galerii „w Bramie” oraz wystawy malarstwa Jarosława Pawełczaka pt. „Pejzaże” w Małej Galerii Sztuki. Zapraszamy w godzinach 19:00-23:00.

Portret Miasta. Fotografie archiwalne z albumów siedlczan
Wystawa przygotowana przez Sławomira Kordaczuka i Andrzeja Rucińskiego prezentowana była w latach 1997, 2007 i 2017 podczas obchodów jubileuszy nadania Siedlcom praw miejskich. W zamyśle autorów ma ona ukazać jak najpełniej wszystko to, co jest związane z miastem: architekturę, instytucje i organizacje, władze miasta, portrety mieszkańców, rodziny siedleckie, żołnierzy, kolejarzy, sportowców, wydarzenia. Są też zdjęcia dokumentujące wojenne ruiny i różnorodne miejskie uroczystości. Na wystawie można także obejrzeć unikatowe wizerunki powstańców styczniowych, siedlczan bohatersko poległych w walce z niemieckim okupantem i pomordowanych w Katyniu. Niewątpliwie jest to pierwsza wystawa prezentująca tak ogromną ilość fotografii związanych z historią naszego miasta. Dodatkowym jej walorem jest jej unikalność – mało prawdopodobne jest, aby po raz kolejny udało się zebrać taką ilość zdjęć z domowych albumów. Celem autorów wystawy jest również zwrócenie uwagi na niedostatecznie znaną ogromną wartość dokumentalną fotografii amatorskiej i docenienie tego wielkiego zasobu wiedzy o historii i kulturze miasta. Wszystkie przedstawione fotografie są dokładnie opisane.

Makro z natury
Mikołaj Radzikowski jest tegorocznym maturzystą w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Siedlcach. Kilka lat temu brał udział w zajęciach w Pracowni Fotograficznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach. Spośród wielu tematów i technik fotograficznych, którymi się interesuje, szczególnie upodobał sobie makrofotografię i martwą naturę. Zdjęcia wykonuje za pomocą starych obiektywów produkowanych do aparatów analogowych. Uzyskuje w ten sposób efekt zwany „bokeh” – rozmycie tła będące szczególnym sposobem oddawania nieostrości obiektów znajdujących się poza głębią ostrości. Jasne obiekty rozmywają się w kształt otworu przysłony. Daje to szczególne walory estetyczne, oraz pozwala wyeksponować główny motyw znajdujący się na fotografii. Godne uznania są wysokie umiejętności techniczne autora oraz wybór interesującego tematu wystawy.

Pejzaże
Jarosław Pawełczak urodził się w 1974 roku w Radzyniu Podlaskim. Obecnie mieszka i tworzy w Zabielu. Główną tematyką jego prac jest pejzaż i taki też tytuł nosi wystawa, którą można oglądać w Małej Galerii Sztuki. Maluje farbami olejnymi w technice alla prima. Posługuje się zarówno pędzlem, jak i szpachelką malarską. Inspiracje czerpie z otaczającej przyrody. Na swoim koncie ma sześć wystaw indywidualnych.