MOK

Aktualności

Powrót

ODWOŁANY!!! Przywoływki wielkanocne na Kujawach - koncert ZPiT ZS "Chodowiacy" im. Alicji Siwkiewicz

02 kwietnia 2020 (Czwartek)
godz. 10:00 12:00
Sala widowiskowa "Podlasie", ul. Sienkiewicza 63

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, informującym o podjęciu zdecydowanych kroków mających na celu zatrzymanie szerzenia się koronawirusa SARS-COV-2 sztab kryzysowy z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego zdecydował o czasowym zamknięciu od 12 marca 2020 r. instytucji kultury, filharmonii, oper, teatrów, muzeów, kin oraz szkół, uczelni wyższych i placówek szkolnictwa artystycznego.

Oznacza to czasowe zawieszenie od 12 do 25 marca 2020 r. organizacji wszystkich wydarzeń kulturalnych, zawieszenie zajęć artystycznych prowadzonych w MOK oraz zamknięcie wszystkich obiektów Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach przy ul. Pułaskiego 6, Pułaskiego 7, ul. Sienkiewicza 63 i Rynkowej 24.

Wszystkie wydarzenia kulturalne zaplanowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach w tym okresie zostają przełożone na późniejsze terminy, o których będziemy informować na bieżąco. Zakupione bilety zachowują ważność.

Opłaty za udział w sekcjach prosimy wpłacać zgodnie z dotychczasowym harmonogramem. Wszystkie wyrównania i korekty nastąpią w czerwcu.

Informację o wznowieniu działalności instytucji kultury, w tym MOK, podamy bezzwłocznie po wydaniu komunikatu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przywoływki wielkanocne na Kujawach to obrzęd kultywowany do czasów obecnych. Przed Wielkanocą kawalerowie z kujawskich wsi układają krótkie teksty, zwane właśnie przywoływkami, o każdej z panien zamieszkujących daną miejscowość. Oracje te mówią o jej wyglądzie, zaletach lub wadach oraz o zalotnikach ubiegających się o jej względy. Czytane są publicznie w Niedzielę Wielkanocną. Mieszkańcy miejscowości są bardzo zainteresowani treścią wygłaszanych tekstów i żywo na nie reagują.

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz w swoim opracowaniu zaprezentuje kilka oryginalnych tekstów. Ukaże także powszechnie znany zwyczaj oblewania wodą w Poniedziałek Wielkanocny, a następnie popołudniową zabawę taneczną. Podczas tanecznego wieczoru, oprócz tańców, miały miejsce różne zabawy towarzyskie i konkursy. Te aspekty dawnego życia Kujawiaków „Chodowiacy” zaprezentują podczas koncertu.

Całość imprezy uzupełniona będzie prezentacją strojów i krótką historią poszczególnych regionów. Widzowie będą mogli uczestniczyć w zabawie zwanej ”czapnik”.

Cykl koncertów Spotkania z folklorem, w ramach którego odbywa się ten koncert, ma charakter edukacyjny.

Ze względu na potrzebę dostosowania środków przekazu do wieku uczestników, starszaków z przedszkoli i uczniów klas I-III zapraszamy na godz. 10:00. Natomiast uczniów klas IV-VIII i licealistów na godz. 12:00.

Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasach MOK:
- przy ul. Pułaskiego 6 od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:45,
- przy ul. Sienkiewicza 63, od poniedziałku do piątku w godz. 8:30-16:00 oraz godzinę przed koncertem.
Rezerwacje biletów pod nr tel. 25 794 31 03 i 25 794 31 23.