MOK

Aktualności

Powrót

Ogólnopolski Festiwal "Jesteśmy Wolni" - otwarcie wystawy "Miejsca pamięci walk o niepodległość Polski w latach 1794-1918 w okolicach Siedlec"

26 października 2018 (Piątek)
godz. 10:00
Sala widowiskowa "Podlasie", ul. Sienkiewicza 63

Mirosław Chmielewski od wielu lat zbiera informacje na temat miejsc związanych z walkami o niepodległość Polski w okresie zaborów w okolicach Siedlec i dokumentuje je fotograficznie. Efektem tych poszukiwań jest wystawa z katalogiem będącym przewodnikiem po tych miejscach. Celem organizacji wystawy jest rozpropagowanie tych miejsc i pogłębienie, wśród społeczeństwa, wiedzy o tragicznych latach w historii Polski. Promocja wiedzy o bohaterskich zrywach powstańczych w naszym regionie jest szczególnie ważna w roku jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomniki wzniesione w miejscach mniej lub bardziej związanych z bojem o wolność towarzyszą codziennie mieszkańcom Siedlec i okolic, przypominając czasy carskiej niewoli i walki o polską tożsamość. Chociaż na co dzień przechodząc koło nich, zajęci sprawami bieżącymi, nie zwracamy na nie uwagi i nie myślimy o poległych bohaterach, są dla nas ważne jako świadectwo tragicznych dziejów naszej ojczyzny.

Spotkanie z autorem i promocja katalogu-przewodnika odbędzie się 26 października 2018 r. (piątek) o godz. 10:00 w sali widowiskowej "Podlasie" MOK. Wystawa czynna będzie w Galerii "w Bramie" MOK, ul. Pułaskiego 7, przez całą dobę do 20 listopada 2018 r.

Wystawa i katalog-przewodnik realizowane są w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu „Jesteśmy Wolni”.

Festiwal dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.