MOK

Aktualności

Powrót

Ogólnopolski Festiwal "Jesteśmy Wolni" - spektakl "Polskie DNA - wolność tańcem malowana"

08 listopada 2018 (Czwartek)
godz. 18:00
Sala widowiskowa "Podlasie", ul. Sienkiewicza 63

Spektakl „Polskie DNA – wolność tańcem malowana” to interdyscyplinarne widowisko taneczne, oparte na technice tańca współczesnego, formie teatru alternatywnego oraz wizualizacjach. Autorka spektaklu, Joanna Woszczyńska, wychodząc poza ramy stylistyczne i techniczne, opierając widowisko o indywidualną kreację tancerzy, przedstawiła historię Polski i jej drogę do odzyskania niepodległości w sposób niekonwencjonalny i symboliczny.

Wyłaniające się jak we śnie obrazy taneczno-teatralne, zaskakują widza z różnych stron różnorodnością środków i technik, pobudzają jego wyobraźnię i zabierają w podróż w czasie i przestrzeni do wydarzeń z naszej historii. Symbolika i personifikacja zawarta w widowisku, połączona z historycznymi obrazami, perełkami z literatury polskiej oraz archiwalnymi zdjęciami, dodaje przedstawieniu poetyckiego klimatu i pobudza do refleksji na temat wolności. Integralnym i niezwykle ważnym elementem widowiska są światło i muzyka, które potęgują dramaturgię, nadając magiczny wręcz klimat. Czym jest wolność?

Czym jest Polskie DNA?
– To nasza historia, tradycja, sztuka i kultura, to taniec i pieśni przekazywane z pokolenia na pokolenie, to religia naszych dziadków i rodziców, to modlitwa wyszeptana w języku ojczystym i ojczyzna, która przez 123 lata w niewoli przetrwała w sercach i w domach naszych przodków. Wszystkie te czynniki, również historyczne, ukształtowały nas jako ludzi i są dla nas wyjątkowo ważne. To delikatny skarb, którego nie widać, a który zaczynamy doceniać, gdy go tracimy.

Scenariusz, reżyseria i choreografia – Joanna Woszczyńska, kierownik, choreograf i założyciel Formacji Tańca Nowoczesnego LUZ, Alternatywnego Teatru Tańca LUZ i Akademii Tańca LUZ ART, choreograf wielokrotnych mistrzów Polski, Europy i świata. Jest autorką wielu autorskich spektakli tanecznych i musicalowych m.in. Katharsis, Bajkowy musical, Nasza klasa w PRL-u, Szkło, The Nature of Dance, Dzieci Powstania '44 i Nasza klasa w PRL-u II. Asystentem choreograf i reżyser jest Bartosz Woszczyński - tancerz oraz choreograf, absolwent londyńskiej wyższej szkoły Rambert School of Ballet and Contemporary Dance. Swoją prrzygodę z tańcem rozpoczął w FTN LUZ. Tworzył choreografie m.in. dla Alternatywnego Teatru Tańca LUZ, YDA | Swindon Dance, YDA | Exeter, Warsaw Ballet, a obecnie dla Teatru Tańca Zawirowania.

Obsada:
zaproszeni soliści i aktorzy: Simone Donati (Włochy), Szymon Osiński, Bartek Woszczyński, Arkadiusz Zebura, Danel Pugacz, Tomasz Łęczycki
solistki Alternatywnego Teatru Tańca LUZ: Katarzyna Garbarczyk, Julia Głuchowska, Anna Solka, Wiktoria Uziębło, Natalia Jarząb
tancerze Alternatywnego Teatru Tańca LUZ:
Michalina Antosik, Szymon Antosik, Weronika Arciuch, Natalia Biernacka, Nadia Błaszczyk, Magdalena Chojecka, Zuzanna Dziosa, Magdalena Filimoniuk, Daria Głuszczak, Natalia Golec, Iga Gałachowska, Zuzanna Gozdek, Katarzyna Kapińska, Aleksandra Kornacka, Maciej Kosyl, Marta Krasndębska, Michał Lipka, Kinga Łęczycka, Katrzyna Łuka, Martyna Majchrowska, Kinga Mańkowska, Wiktoria Mazurek, Emilia Owsianko, Patrycja Popiel, Fabian Prochenka, Wiktoria Prokurat, Weronika Protasiuk, Małgorzata Roman, Julia Sawicka, Julia Słowińska, Julia Szot, Natalia Szczerbaciuk, Klaudia Uchmańska, Joanna Wielgórska.

scenariusz, reżyseria, choreografia: Joanna Woszczyńska
asystent choreografa: Bartek Woszczyński
inspicjent: Joanna Janus
reżyseria światła: Artur Wytrykus, Artur Klepacki
opracowanie wizualizacji: Mateusz Bal, Sebastian Gumiński
kompozycje i aranżacja muzyki: Andrzej Maleńczuk, Marek Matwiejczyk
zdjęcia: Janusz Mazurek
nagranie video, trailer: Piotr Niciporuk, Bartek Woszczyński
opracowanie graficzne plakatu: Kamil Antolak
opracowanie graficzne folderu: Sylwia Wasiuk
pomoc organizacyjna: Małgorzata Mańkowska
garderoba: Marzena Osińska, Teresa Kalicka

W ramach projektu odbędą się warsztaty aktorskie z Piotrem Furmanem, warsztaty z tańca współczesnego prowadzone przez Simone Donatiego i Francescę Merollę i warsztaty z emisji głosu, które poprowadzi Ada Pogoda-Kołodziejak. Konsultacje historyczne przeprowadzi Krzysztof Kolasiuk.

Wstęp na zaproszenia - do odebrania w sekretariacie MOK, ul. Pułaskiego 6. Liczba zaproszeń ograniczona.

Spektakl odbywa się w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu „Jesteśmy Wolni”.

Festiwal dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”